Új poloskafaj jelent meg Magyarországon: ezt kell tenned, ha találkozol vele

GettyImages-695479978
Olvasási idő kb. 3 perc

Új poloskafajt észleltek hazánkban. Szakemberek figyelmeztetnek, ezt érdemes tenned, ha észreveszed a környezetedben.

Újabb rovarinvázióra figyelmeztet a hellovidek.hu. Az elkövető jelen esetben a Perillus bioculatus nevű ragadozó címerespoloska, amely most ismét felbukkant hazánkban. 

Invazív kártevők lepik el évről évre a magyar kerteket és lakásokat. Az idén megjelent poloskafajta korábban ismeretlen volt hazánkban, azonban újabban egyre több helyen detektálják jelenlétét. Külsejéről könnyen felismerhető, fekete-piros színű kitinpáncélja összetéveszthetetlenné teszi a címerespoloskát. 

Az új poloska elég feltűnő, könnyen azonosítható
Az új poloska elég feltűnő, könnyen azonosíthatóWikimedia commons

Így terjedhetett el az új poloskafaj

Az elmúlt években a márvány- és vándorpoloskák szinte állandó vendégeivé váltak a magyar otthonoknak is, idén pedig egy újabb faj képviselői jelentek meg ismételten hazánkban. Míg a korábbi hívatlan vendégek zöld, illetve barna színükkel könnyen beleolvadtak az őshonos növényzetbe, a címerespoloska feltűnő színével igazán kirívó, és könnyen észrevehető. 

A piros-fekete színű poloskát a burgonyabogár falánk pusztítójaként kíséreltek meg többször is betelepíteni Európába és hazánkba is. Bár az eddigi kísérletek javarészt kudarccal végződtek, egy-egy állomány valószínűleg megmaradt a mediterrán területeken, most pedig

feltehetően a klímaváltozás miatti felmelegedésnek köszönhetően spontán terjedésbe kezdett. 

Egyelőre Nyalkán, Deszken, Tápióságon, Békásmegyeren, Tabon, Magyarbólyon és Dunaföldváron látták felbukkanni az új poloskafaj tagjait.

Ezt kell tenned, ha találkozol vele

"Mivel fontos biokontroll ágens és ismeretlen ökológiai hatású inváziós faj is egyszemélyben, ezért a Hun-Ren ATK Növényvédelmi Intézetében szeretnének minél többet megtudni terjedéséről, hazai ökoszisztémákban betöltött szerepéről. Könnyen felismerhető volta révén ehhez a közösségi adatgyűjtés (citizen science) eszközét is igénybe kívánják venni, ezért várják a fajjal kapcsolatos észleléseket, megfigyeléseket a hemiptera@atk.hun-ren.hu e-mail címre.

"A közölt adatok közt minden esetben szerepeljen a megfigyelés pontos helye, időpontja, illetve egy fotó a megfigyelt állat(ok)ról. Külön érdekes, ha táplálkozás közben sikerül "elkapni". Továbbá szeretnének példányokat is begyűjteni az ország minden részéből a faj inváziótörnetét célzó molekuláris biológiai vizsgálatok céljából" – fogalmaztak a kutatók. 

Az izeltlabuak.hu oldalon bárki egyszerűen jelezheti, ha talált valamilyen fajt, többek között ezt a furcsa külsejű poloskát is, ráadásul az azonosításban is segítséget kaphat a szakértőktől. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek