A tavasz számos teendőt tartogat a kertben. Ilyenkor kell gondoskodnod a gyepszellőztetésről, meglévő növényeid tápanyag-utánpótlásáról és a gyümölcsfák metszéséről is. Nem szabad megfeledkezni azonban az ültetésről sem. Ha szeretnéd átalakítani, új fajokkal benépesíteni a kerted, akkor nincs vesztegetni való időd: a következő növényeket most kell telepítened!
Fák, cserjék tavaszi ültetése
A fák, cserjék esetében különbséget kell tenni az úgynevezett konténeres és a szabad gyökerű kiszerelésű növények között. Az előbbi kategória azt jelenti, hogy a növényeket műanyag edényben kapod meg. Mivel már gyökeret eresztettek, az évnek szinte bármely szakaszában elültetheted őket, amikor nem fagyos a föld.
A szabad gyökerű növények gyökerei ezzel szemben – ahogy az elnevezéséből is kiderül – szabadon vannak, ezért szállításuknál és telepítésüknél nagy gondossággal kell eljárni. Itt komoly szerepe van a megfelelő időzítésnek is.
Ezeket a növényeket az október 20. és március 20. közé eső fagymentes időszakban kell elültetni.
A fajok összeállításánál érdemes figyelembe venni a kert adottságait, illetve a növények egyéni szükségleteit is, hiszen fény-, víz- és tápanyagigényük igen változó lehet. Megyeri Szabolcs kertészmérnök mindenekelőtt a gyümölcsfákat ajánlja, hiszen tavasszal virágba borulnak az ágaik, nyáron zamatos gyümölcsöket hoznak, ősszel színes leveleikkel díszítik a kertet, télen pedig hófedte ágaikkal teremtenek különleges hangulatot.
Ilyenkor kell elültetni a cserjéket is, amelyek a legsokoldalúbban felhasználható kerti növények közé tartoznak, hiszen alkalmasak szoliternek, sövénynek, térelválasztónak vagy látványos dekorációs elemnek is.
A jól megválasztott sövény – ami lehet bukszus, tuja, fagyal, madárbirs vagy egyéb cserje is – nem igényel gyakori gondozást, ápolást.
A legtöbb sövénynek való növény már évi 2-3 metszéssel beéri, öntözést pedig jellemzően csak az igazán forró nyári napokon igényel.
Virágok ültetése
Fontos tudni, hogy a tavaszi hagymásokat nem most, hanem ősszel kell ültetni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a következő időszakban le kéne mondanod a virágok látványáról, hiszen számos olyan faj közül válogathatsz, amelyek hamarosan nyílni kezdenek a kertben.
Ott vannak például az évelők, melyek nem csupán ideiglenes díszítőértékkel bírnak, hiszen évről évre megújulnak. Napos helyre ajánlott a palástfű vagy a szellőrózsa ültetése, míg ha árnyékos területre keresel virágzó növényt, akkor a harangvirág vagy akár az árnyékliliom is remek választás.
Jó megoldás lehet a számtalan rózsafaj egyike is. Bár sokan tartanak tőle, a rózsa nevelésével kezdő kertészként is elboldogulhatsz. Ha megtanulod az olyan alapfeladatokat, mint a szabályos ültetés, a helyes öntözés és a szakszerű metszés, ezeket az ismereteket más növényeknél is kamatoztathatod.
Magok vetése
Ha palántákat szeretnél nevelni, az ültetésre szintén most van a megfelelő idő. Csak nyomkodd le a földet a kijelölt részen, majd vesd el a magokat – legyen szó akár zöldségekről vagy virágokról.
Az első csírák néhány héten belül kidugják a fejüket a földből, majd elkezd kihajtani a növény.
Ha közben kiderülne, hogy túl sűrűn vetetted el a magokat, érdemes egy kicsit megritkítani a területet, nehogy elnyomják egymást a fejlődésben lévő növények – tanácsolja a kertészmérnök.
Ami a zöldségeket illeti, a kiskerti veteményezést akár pár négyzetméteren is kipróbálhatod. A kora tavasszal ültethető fajok közé tartozik a fejes saláta, a rukkola, a sárgarépa, a hónapos retek, a brokkoli, a karfiol, a kelkáposzta, a burgonya, a spárga, illetve a hagyma- és borsófélék.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés