Miközben a panelben rendszerint a fúrás vagy a kalapálás vezet viszálykodáshoz, addig a kertes házakban a flexelés, a fűnyírás vagy a növények elhelyezkedése veri ki a biztosítékot a szomszédságban. Bár ezek apró-cseprő dolgoknak tűnnek, gyakran elegendőek ahhoz, hogy elmérgesedjen a helyzet, nem ritka, hogy a viták miatt peres eljárásra kerül sor. Cikkünkből megtudhatod, az átnyúló faágakra milyen szabályok vonatkoznak, illetve hogyan lehet rendezni egy ilyen helyzetet.

Nem is gondolnád, de szabálysértési eljárás indulhat miatta, ami bírságot vonhat maga után.
Tovább olvasomEzt mondja a jog a szomszéd átlógó fájáról
A kérdést korábban a Polgári Törvénykönyv szabályozta. „Az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépésével azonban már egy másik törvény tartalmaz eligazítást a szomszédjogok, viták egyes, tipikus esetei kapcsán” – hívta fel figyelmet dr. Burján Zsuzsanna jogász, a D.A.S. Jogvédelmi Biztosító Zrt. oldalán megjelent cikkében.
A főszabály az, hogy a két ingatlan határvonalán lévő növény vagy fa, illetve annak terménye egyenlő arányban illeti meg a szomszédokat.
Ez azt is jelenti, hogy az érintett fa gondozása közös kötelezettség, amely egyenlő arányban terheli a feleket. Ennek akkor lehet különös jelentősége, amikor egy már veszélyes, például korhadó, vagy gallyazásra szoruló fáról van szó.

Amikor azonban a fa nem a határvonalon áll, hanem valakinek az ingatlanán helyezkedik el, akkor gondozásának terheit a tulajdonos viseli. Ha pedig egy terebélyes fa ágai átlógnak a kerítésen, azokat nem lehet önhatalmúlag levágni, legfeljebb akkor, ha az érintett ingatlan használatát akadályozza. De ez esetben is csak akkor, ha előzetesen felszólítod a szomszédot az ágak eltávolítására, és ennek ő nem tesz eleget.
„Bármennyire is körülményesnek tűnik, de ezeket a lépéseket végig kell járni. Az ingatlan tulajdonosának nemcsak azt kell igazolnia, hogy az ingatlana használatát akadályozza, de azt is, hogy felszólításának a fa tulajdonosa nem tett eleget” – fogalmazott a szakember.
Az egyik ilyen tipikus eset, amikor a faág átnyúlva kárt tesz az épület tetejében, például leveri a cserepeket, vagy lehulló levelei eldugítják az ereszcsatornát.
A gyümölcsöket sem lehet csak úgy leszedni
Hiába tűnik csábítónak a lehetőség, a szomszéd fájának gyümölcseit nem tanácsos leszedni – még akkor sem, ha az átlógó ágak miatt fizikailag a te térfeledre kerülnek. A vonatkozó törvény ugyanis
csak azt engedi meg, hogy az ingatlan tulajdonosa a kertjébe hulló gyümölcsöket takarítsa be.
Mindazonáltal itt is érvényes, hogy erre először meg kell adni a lehetőséget a szomszédnak. Vagyis a gyümölcsöket csak akkor szedheted össze, ha a fa tulajdonosa ezt elmulasztotta.

Érdemes előre átgondolni a növények helyét
Ha nem egy kész kerttel rendelkező ingatlant vásárolsz meg, hanem te magad tervezel növényeket, fákat ültetni, azok elhelyezkedését érdemes alaposan átgondolnod. Fontos figyelembe venni a fák végső magasságát, és úgy megválasztani helyüket, hogy ne lógjanak át a szomszédhoz, illetve ne árnyékolják be házának ablakait.

Baleset- és életveszélyes helyzetet teremthet, ha erre nem gondolsz időben.
Tovább olvasom
Az ültetési távolságokat gyakran a helyi önkormányzat szabályozza. Ennek hiányában az alábbi általános szabályzat az irányadó:
- Széles lombozattal rendelkező fák (pl. diófa) a szomszédos épülettől számított 8 méter távolságban ültethetők.
- Akác-, fűz-, fenyő-, cseresznyefa: 7 méter.
- A 4 métert elérő, de ennél magasabbra nem növő fa, melynek lombozata nem túl széles, a szomszédos ingatlantól számított 4 méter távban helyezkedhet el.
- A 3 méter magasságig növő fák esetében a távolság 3 méter.
- Bokrok, sövények, díszfák, szőlő, melyek 2 méternél nem nőnek magasabbra, azok 2 méter távolságban ültethetőek a szomszédos épülettől.
- Cserjék vagy bokros növények, melyek növekedése nem haladja meg az 1 métert: ültető távolságuk 1,5 méter.
- Kisebb virágok, hagymák esetében: 30 cm.
Szabályozás hiányában a magasra növő, terebélyes fák ültetésénél ajánlott a szomszédnak jelezni az ültetési szándékot. Ha nem sikerül megegyezni vele, a helyi önkormányzat jegyzőjénél akár birtokvédelmi eljárás is kezdeményezhető. Ebben az esetben a jegyző jelölheti ki az ültetési távolságot. Amennyiben a döntés nem kielégítő számodra, bírósági eljárás tehet pontot az ügy végére.
Ha érdekel, hogy milyen esetben lehet még birtokvédelmi eljárást kérni, olvasd el ezt a cikkünket is.

Vannak olyan tevékenységek, amelyeket szomszédod nem gyakorolhat: innen tudhatod meg, jegyzőhöz fordulhatsz-e gondoddal.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés