7 tipp a poloskainvázió ellen: ezt ajánlják a szakértők

GettyImages-1447078000
Olvasási idő kb. 5 perc

A poloskák egyik kellemetlen tulajdonsága, hogy amilyen könnyen bejutnak a lakásba, olyan nehéz fellépni ellenük, és végérvényesen megszabadulni tőlük.

Már javában tart a poloskák inváziója, amelyek az őszi időszakban tömegével lepik el otthonainkat. A büdös nedvükről híres bogarak ilyenkor azért próbálnak bejutni a lakásba, hogy meghúzzák magukat télire. És ha megpróbálják, általában sikerül is nekik, mert a legkisebb réseken keresztül is utat találhatnak maguknak, sőt gyakran még a szúnyogháló sem tartja vissza őket.

Ezt próbáld ki a poloskák ellen

Magyarországon két poloskafajjal, az ázsiai márványpoloskával és a zöld vándorpoloskával lehet találkozni, amelyek az emberre nem veszélyesek, a gyümölcsökre, zöldségekre és dísznövényre viszont annál inkább. Ezért is fontos határozottan fellépni ellenük (na meg azért, mert gyorsan elszaporodnak). De mégis hogyan? Itt van néhány tipp a szakértőktől.

A poloskák elleni védekezés a kertben is fontos, mivel kiszívják a növények nedvét
A poloskák elleni védekezés a kertben is fontos, mivel kiszívják a növények nedvétsaraTM / Getty Images Hungary

1. Koncentrálj a megelőzésre

Ha csaptál már le a lakásba tévedő poloskákat, akkor valószínűleg rájöttél, hogy miért nevezik őket büdös bogárnak. Testnedvük rendkívül kellemetlen szagú, és hosszú ideig érezhető marad. Ha pedig nem sikerül elcsípned őket, szinte bárhol elbújhatnak, így később váratlanul felbukkanhatnak, hogy a frászt hozzák rád.

A szakemberek ezért azt javasolják, hogy ne egyenként próbáld levadászni őket, hanem inkább a megelőzésre helyezd a hangsúlyt.

Honnan származik a büdös szag?

A poloska erős szagát egy aldehideket tartalmazó zsíros váladék okozza, amely a tor alsó részén található bűzmirigyben termelődik. Veszély esetén a folyadék kilökődik a bogár testéből, annak reményében, hogy elriassza a rá leselkedő ragadozókat. Mivel a váladék igen sűrű koncentrációban van jelen a mirigyben, egy kisebb sérülés, például egy bökés hatására is nagy mennyiségben kerülhet a levegőbe. Ez a nyálka mindemellett a baktériumok és gombák fertőzése ellen is védelmet nyújt a poloskának.

2. Zárj le minden rést

A poloskák a leggyakrabban az ajtók és ablakok résein, repedésein keresztül özönlenek be a lakásba, ezért első lépésként ellenőrizd a tömítéseket, és nézd meg, hogy az időjárás nem tett-e bennük kárt. A kellemetlen betolakodókat vonzza a fény, ezért esténként hasznos lehet a minimálisra csökkentened a kinti világítást, illetve behúznod a függönyöket, vagy lehúznod a redőnyöket, hogy a benti fényhatás se legyen csábító számukra.

3. Tartsd rendben a kertet

A bogarak a gondozatlan növényzetet is megszállhatják, ezért ne hanyagold el a kertet: rendszeresen nyírd le a füvet és távolítsd el az elhalt növényeket.

4. Vesd be a fokhagymát

A fokhagyma természetes módon taszítja a poloskákat, ezért elriasztja őket otthonodtól. A teendőd csupán annyi, hogy elkeversz két teáskanálnyi fokhagymaport 2,5 deci vízben, majd bepermetezd vele az ablakok, ajtók és egyéb olyan helyek környékét, ahol a poloskák a legnagyobb eséllyel próbálnak bejutni a lakásba.

Egy, a Journal of Applied Entomology című folyóiratban 2013-ban publikált tanulmány szerint

hasonló hatása lehet az olyan illóolajoknak is, mint a szegfűszeg, a citromfű, a fodormenta vagy az ilang-ilang.

5. Használj szappanos vizet

A poloskák gyakran egyenesen lehullanak, amikor fenyegetve érzik magukat, amit könnyen ellenük fordíthatsz. Ha megtöltesz egy edényt szappanos vízzel, majd egy poloska alá helyezed, az valószínűleg bele fog pottyanni, és rövid úton elpusztul. Ha netán mégsem, egy jól irányzott mozdulattal pöcköld bele.

A leggyakrabban az ablakok környékén lehet találkozni velük
A leggyakrabban az ablakok környékén lehet találkozni velükPetra Richli / Getty Images Hungary

Használhat az is, ha mosogatószeres vízzel permetezed be az ablak- és ajtókeretek környékét. Ez kiszáríthatja, végül pedig megölheti a rajta áthaladó bogarakat.

6. Vedd elő a porszívót

Alternatív megoldásként megfontolhatod, hogy egyszerűen felsöpörd vagy felporszívózd a poloskákat. Az utóbbi esetben a szakértők azt ajánlják, hogy a kellemetlen szagok minimalizálása érdekében HEPA-szűrős készüléket használj. Ha összegyűjtötted a bogarakat, a porzsákot ürítsd ki a szabadban (de így fennáll a veszélye, hogy a túlélők visszajutnak a lakásba).

7. Bízd a profikra

Ha a poloskák inváziója olyan mértéket ölt, ami meghaladja a képességeidet, előfordulhat, hogy nem marad más lehetőség, mint profi rovarirtó szakemberekre bízni a problémát. Ők olyan megoldásokat is javasolhatnak, amelyek nem veszélyeztetik sem a környezetet, sem a te egészségedet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek