Szakértő segítségével jártunk utána annak, milyen egyéb hibát követhetünk el, amely miatt szinte biztos, hogy megjelenik a penész az otthonunkban.
Fontos, hogy milyen a nyílászárónk
„A penészesdés elkerülésének alapja a jó és hőhídmentes hőszigetelés. Bár sokan gondolják, hogy a rosszul záró nyílászáró előnyös lehet, annak érdekében, hogy ne kelljen azon törni a fejünket, hogyan szabaduljunk meg a penésztől, előnyösebb, ha jól szigetelő nyílászárók vannak a lakásban. Ugyanis a kiválóan illeszkedő ajtók és ablakok megakadályozzák, hogy környezetükben a belső felületek lehűljenek, így kevésbé valószínű, hogy a nyílászáró környezetében megjelenik a penész” – mondja Fábián Zoltán okleveles építészmérnök.

A szakértő hozzátette: bár mindenképpen pozitívum, hogy ha a nyílászárók jól szigetelnek, a tökéletesen záródó ajtók és ablakok miatt azonban az épületben erősen lecsökkenhet a légcsereszám, és ha kevésbé szellőzik a lakás, nagyobb eséllyel alakulhat ki penész. Ezt úgy kerülhetjük el, ha ügyelünk arra, hogy rendszeresen szellőztessük az otthonunkat. Különösen fontos ez a jól záró, új nyílászárók esetében.
„Nagyon fontos, hogy ha van egy nagyon jó, új nyílászárónk, ne vágjuk ki az ablak vagy az ajtó tömítését csak azért, hogy biztosítsuk a szellőzést, mert ahol nem zár jól, ott behúz a hideg, a környezetében penész alakulhat ki. Ehelyett jobb, ha kiszellőztetjük a lakást” – mondja Fábián Zoltán.
Nem mindegy hogyan és mennyit szellőztetünk
Hasznos tudni azonban, hogy a szellőztetés a már kialakult penészhelyzetet nem feltétlen oldja meg magában. A túl sok szellőztetés legfeljebb a rezsinek fog ártani, mert ha kihűtjük a lakást, többe kerül majd a fűtés.
A rendszeres szellőztetés nagyon fontos annak érdekben, hogy frissen tartsuk a levegőt.
Akkor járunk el a legjobban, ha naponta többször, rövid időre teljesen kinyitjuk az ablakokat, hogy kereszthuzatot csináljunk. A hosszú időre bukóra kinyitott ablakkal csak azt érjük el, nagy energiaveszteséggel, kevésbé hatékony légcserével szellőztetünk.
Kulcskérdés a páratartalom
Abban, ha egy lakás penészedik, óriási szerepe lehet a bent uralkodó páratartalomnak. A szakértő azt javasolja, hogy akinél ilyen jellegű probléma vagy gond merül fel, mindenképpen szerezzen be egy páratartalom-mérőt, és ellenőrizze annak mértékét a lakás különböző pontjain. Ugyanis sokszor megesik, hogy nem ott magas a páratartalom, ahol mi gondoljuk.
Sokan elsősorban arra gondolnak, hogy a lakás legpárásabb helyisége a fürdőszoba, ám ez is attól függ, hogy milyen gyakorisággal és hogyan használjuk.
Meglehet, hogy azok a szobák nyirkosabbak, amelyben növények is vannak, ugyanis a cserepes virágok nagyon sok vizet párologtatnak – a rájuk öntött víz nagy része mindenképpen a légtérben köt ki. Tehát ahol kevesebb szobanövényt gondoznak, ott valószínűleg szárazabb a lakás levegője.

De az sem ritka, hogy a hálószoba a lakás legnedvesebb helyisége, ugyanis maga az ember is nagyon fontos „páraforrás”. Azáltal, hogy az egész éjszakát itt töltjük, leheletünkkel és az izzadságunkkal mi magunk emeljük a szoba páratartalmát. A helyzetet még tovább súlyosbíthatja, ha sok bútor van a szobában: a szekrények és a ruhák az ágyneműkkel együtt kiválóan alkalmasak arra, hogy magukba szívják, tárolják a nedvességet, majd visszaadják azt.
A tartósan magas páratartalom így akár penészedést is okozhat.
Fábián Zoltán elmondta: egy lakás páratartalma 40 és a 60 százalék között számít elfogadhatónak, ekkor nem érezzük sem száraznak, sem nedvesnek a levegőt.
Az sem mindegy, hogyan főzünk
„Pára és penész szempontjából nagyon meghatározó, hogy ki mennyit süt-főz, és legfőképpen az, hogyan teszi mindezt” – mondja Fábián Zoltán, hozzátéve: ha valaki folyton fedő nélkül főz, vagy nem a kívánt intenzitással használja a tűzhelyet, a kelleténél több párát juttathat a levegőbe.
Ahogyan a növények esetében, úgy a főzésre is igaz, hogy ami az edényből elpárolog, az a lakás levegőjében köt ki.
Ha főzés során folyamatosan vissza kell töltenünk a húslevesbe az elpárolgott vizet, jóval nagyobb lesz a páratartalom. Ha azonban fedőt teszünk a fazékra, és csak olyan fokozatra kapcsoljuk föl a tűzhelyet, ami ahhoz kell, hogy lassan forrjon az étel, kevesebb gőz jut a levegőbe.
Nincs értelme jobban fűteni
Sem a kialakult penészhelyzetet nem oldja meg, sem a penészedést nem akadályozza meg, ha jól feltekerjük a termosztátot. A radiátor vagy a fűtéscső sugárzó hője csak lokálisan segíthet a penész elkerülésében. Egy egész helyiség vagy lakás penészedését nem szünteti meg, ha a kelleténél jobban fűtünk.

Sőt bizonyos értelemben a magasabb hőmérsékleten erőteljesebben jelentkeznek azok a hőhidasságok, melyek a hőmérsékletkülönbségek miatt penészedést okozhatnak. Részben ez az oka annak, hogy egy fűtetlen lakásban sosincs penész.
Így szárítsuk meg a vizes ruhát
Ami pedig a teregetést illeti, a szakértő szerint jobb, ha a benti szárítókötelet szárítógépre cseréljük. „Bár a szárítógép nagy energiapusztító, a lakásban kiteregetett, száradó ruhákból is nagy vízmennyiség jut a levegőbe, ami nagyon jelentős páratartalom-növelő. Természetesen a lakásnak és a ruhának is az a legjobb, ha szabad levegőn száradhat meg.”
Jó döntésnek tűnhet ez a fajta dekoráció, de az allergiád ennek ellenére is romolhat.

Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés