A penész gyakran úgy üti fel a fejét a matracon, hogy nincs jól látható helyen, ráadásul nem is feltétlenül fekete – akár törtfehér vagy rózsaszínű is lehet, ami megnehezítheti észlelését, és súlyos egészségügyi kockázatokat vethet fel. De vajon, ha észreveszed, meg lehet szabadulni tőle, vagy nincs más megoldás, mint kidobni a matracot? Ezt mondják a szakértők.
Hogyan lehet észrevenni a penészt a matracon?
A penész kiválóan fejlődik a matracra jellemző sötét, meleg közegben. Ehhez az is hozzájárulhat, ha ételmaradékokkal szennyeződik, amelyeket nem tisztítasz le azonnal.
Már 8 órányi penésznek való kitettség is káros lehet az egészségre. A tünetek a zihálástól kezdve az orrfolyáson át a szemirritációval bezárólag egészen a letargiáig terjedhetnek.
Sőt, az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) szerint a penészgombák súlyosbíthatják a már meglévő légúti problémákat még közvetett kitettség esetén is.
Szakemberek szerint ezért is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizd a matrac állapotát. Ha feltűnik, hogy elszíneződött vagy szokatlan szaga van, vizsgáld meg alaposabban!
Általánosságban elmondható, hogy ha a penész lila, barna vagy zöld színű, akkor már előrehaladott állapotban van, ezért nincs mit tenni, ha nem akarod veszélyeztetni az egészséged, jobb rövid úton megszabadulnod a matractól.
Ha viszont a penész törtfehér vagy rózsaszín árnyalatú, még lehet esélyed eltávolítani.
Mi a legjobb módszer az eltávolítására?
Az első teendőd, hogy kimosod az ágyneműket. Minél magasabb hőfokú a mosás, annál nagyobb a valószínűsége, hogy a penészgombák spórái elpusztulnak (azért a biztonság kedvéért ellenőrizd a mosási útmutatót).
A következő lépésben a matrac minden felületét alaposan ki kell porszívózni, kitérve az alsó részére, és más nehezen elérhető helyekre is. Ha a porszívó rendelkezik szűkítőfejjel, használd azt, hogy a matrac redőit, gyűrődéseit is megtisztíthasd.
Ezután dörzsöld át a penésszel érintett felületeket meleg, szappanos vízzel. Szakemberek szerint ezt körkörös mozdulatokkal érdemes elvégezni, ügyelve rá, hogy ne áztasd el a matracot.
A túlzott nedvesség súlyosbíthatja a problémát.
A célra a szappanos víz mellett az izopropil alkoholos vagy a hidrogén-peroxidos oldat is alkalmas lehet. Az előbbinek a legjobb hatás érdekében 50 százalék alkoholból és 50 százalék meleg vízből kell állnia, míg az utóbbinál egy rész hidrogén-peroxid és három rész víz a megfelelő arány.
Ha megvan az oldat, márts bele egy rongyot, majd dörzsöld át vele a matrac fertőzött anyagát (figyelem, a hidrogén-peroxidos megközelítésnél csak kefét szabad használni, nehogy szétmarja a kezed). Amennyiben szükséges, ezt ismételd meg újra, amíg el nem tűnik a penész.
Végül hagyj időt, hogy a matrac megszáradjon. A legjobban közvetlen napsütésben szárad. Ez azért is jó megoldás, mert az UV-fény elpusztíthatja a maradék penészspórákat és poratkákat. Ha erre nincs lehetőséged, a szóban forgó helyiségben legalább alaposan szellőztess ki.
Ha a matrac teljesen megszáradt, utolsó lépésként érdemes lefedned egy matracvédővel, hogy megóvd az ételmaradványoktól és más szennyeződésektől, amelyek felgyorsíthatják a penészgombák képződését.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés