„Az összes többi növény gyönyörűen hozza a hajtásokat. Bezzeg az orchidea. Akármilyen tápoldattal nevelem, csak áll ott azzal a három-négy levéllel. Még a sok napsütés sem segít.” Ez a gondolat a legtöbb orchideatulajdonos fejében újra és újra elhangzik. Mégsem mondunk le a ritka növényről, hiszen ha megtörténik a csoda, akkor a különleges szirmok szépsége minden várakozást felülmúl. Jó hír, hogy ehhez a csodához elég egy egyszerű varázslat.
Idegen növénynek idegen föld kell
De miért éppen az orchidea nem virágzik? Az agrármérnökök véleménye szerint nagyon egyszerű a magyarázat. A hazai fajok termesztéséhez szinte mindenki ért. Többnyire legyenek napon, öntözzünk hetente – nyáron akár naponta –, és garantált a siker. Sokan pontosan ezzel a rutinnal gondozzuk az orchideákat, közben pedig várjuk az új hajtásokat. De egy idegen faj nem fog teremni csak azért, mert a jól ismert növények hajtanak a bevett öntözési és tárolási praktikák után. Az Amerika trópusi területein honos orchideát össze sem lehet hasonlítani a muskátlival, kardvirággal vagy a liliommal. Ebből következik, hogy más ápolási módszert igényel.
A kulcs a laza talaj
Az orchideák közül az epifiták, vagyis a fán lakó növények nem élnek meg a hagyományos virágföldben. Fejlődésükhöz laza szerkezetű talajra van szükség. Ez lehet fenyőkéreg, tőzegmoha és kókuszrost, de speciális orchideatalajt is vásárolhatunk a szaküzletben, ami ezek keveréke. Az oldott szerkezetű föld sokkal levegősebb, magasabb a víztározó képessége, miközben általa a gyökerek a fotoszintézisben is részt vehetnek. Ez rögtön választ ad arra a kérdésre, hogy miért kell átlátszó kaspóban nevelni az orchideát. A növény alapszükséglete, hogy a test föld alatti része szabad legyen, hiszen nemcsak a levelei, hanem a gyökérzet is fény útján táplálkozik. Érdekesség, hogy Amerika egyes részein egyszerűen csak átlátszó üvegvázába teszik az orchideát, az edény aljába pedig egy fadarabot tesznek, hogy legyen valami, amibe belekapaszkodik a gyökérzet. Így biztosítanak egyszerre kellő mennyiségű levegőt és fényt a növény minden egyes részének.
Kevés víz, magas pára
Adott a laza talaj, az áttetsző kaspó, már csak a helyes öntözésről kell gondoskodni. Az orchideát locsoljuk tápszerrel kevert vízzel, alulról, hiszen így tudja felvenni legkedvezőbb módon a számára szükséges folyadékot. Tehát olyan edényt válasszunk, aminek a talpa lyukas, és helyezzünk alá egy tálat. Milyen tápoldatot vásároljunk? Az agrárszakemberek a zöld részek növekedéséhez nitrogéntúlsúlyos tápoldatot javasolnak. Ezenkívül a téli hónapokban szükség van a foszfor és kálium pótlására is, amelyek a legtöbb virágkereskedésben és szaküzletben kaphatók. A fejlődést segíti a párás levegő is, így érdemes olyan helyet választani az orchideának, ahol magasabb a páratartalom. Ilyen lehet a fürdőszoba- vagy a konyhaablak – viszont arra ügyeljünk, hogy ne érje közvetlenül az erős déli napsugárzás, mivel levelei érzékenyek. A legideálisabb a keleti fekvés. Termesztésen azokban a helyiségekben, ahol alacsony a páratartalom, a növényre permetezett vízzel is pótolhatjuk ezt a szükségletet. Amennyiben belátjuk, elfogadjuk és tiszteletben tartjuk, hogy hazánkban idegen növény az orchidea, és betartjuk a sajátos növénytartási szabályokat, a virág színekbe borul.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés