A drogériák, szupermarketek polcai roskadoznak a különböző illatosítóktól, amik csodás és tartós hatást ígérnek. Sőt, néhányan még tovább mennek: el is fedik a kellemetlen szagokat, szóval az ablakot sem kell kinyitni a friss levegőért. Ez utóbbin a fűtéstakarékosság miatt egy pillanatra elgondolkozhatunk, de semmiképp sem szabad komolyabban fontolóra venni. Eltúlozva ugyan, de ahhoz hasonló megoldás ez, mint amikor a régi korok embere parfümmel próbálta elnyomni a rossz szagokat. Amíg azonban azok legalább természetes illatosítók voltak, mint például a levendula, addig a mostani mesterséges légfrissítők káros anyagokat is a levegőbe juttatnak, melyek hosszú távon nem tesznek jót az egészségünknek.
Veszélyes vegyi anyagokat lélegezhetünk be
A légfrissítők használatával legalább 100-féle vegyi anyaggal terítjük be otthonunkat. A káros anyagokat a levegőbe fújva belélegezzük, amiket így a tüdőn keresztül a véráramba juttatunk. Ha huzamosabb ideig tartózkodunk ilyen térben, akkor – a teljesség igénye nélkül – nem csupán szem- és torokirritációt okozhatnak, de növelhetjük az asztma kockázatát, károsodhat a máj, a vese, a központi idegrendszer. A lakásillatosítókkal a levegőbe kerülő anyagok közül az illékony szerves vegyületek (VOC) jelentik az egyik problémát, de hasonlóan ártalmasak lehetnek a félig illékony szerves vegyületek (SVOC) is, mint például a ftalátok, amik adalékanyagként fordulnak elő a légfrissítőkben. Az illatgyertyákkal sem sokkal jobb a helyzet, ha nem természetes illatanyagokat tartalmaz. A citromos illatot például egy limonén nevű vegyi anyagnak köszönhetjük. Önmagában nem lenne mérgező, de a levegőbe kerülve formaldehiddé bomlik, és ez már rákkeltő. Az illatgyertyák más, egészségre káros vegyi anyagot is tartalmaznak, amelyek az égés során légzési nehézséget okozhatnak.
Lássuk, mit okoz néhány olyan vegyi anyag, ami előfordulhat a légfrissítőkben
- Benzil-acetát – belélegezve köhögést, a tüdőben vérbőséget okoz
- Kámfor – helyi légúti irritáció, hörghurut, asztma, központi idegrendszeri károsodás
- Etil-alkohol – légúti irritáció, központi idegrendszeri hatások
- Limonén – rákkeltő
- Linalol – idegrendszeri eredetű mozgászavarok
- Pinén – immunbénító hatás
- Terpinek – asztma, központi idegrendszeri károsodás
Káros anyagok nélkül is jó illatú lehet az otthonod
Alapos szellőztetéssel többet tehetsz a frissességért, mint mesterséges légfrissítőkkel. Ha nem akarod a téli időszakban kihűteni a lakást, akkor több rövid időszakra tárd ki szélesre az ablakokat, egyszerre csak egy helyiségben.
Használj természetes illatosítókat, mint például a levendula vagy a citrusfélébe szúrt szegfűszeg. Elég intenzív az illatuk ahhoz, hogy kellemesen átjárják a helyet. Ezt a hatást tovább fokozhatod, ha tiszta illóolajat csöppentesz egy textildarabra, és azt helyezed el a lakás bizonyos pontjain. Az illatósítószerek világára is igaz, hogy a természetes mindig jobb – ez esetben pedig egészségesebb is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés