Elkerülhetetlenül beköszöntött az ősz, de ez még nem jelenti azt, hogy magára lehetne hagyni a kertet. Van néhány halasztást nem tűrő teendő, amit fontos elvégezni, hogy felkészítsd a kertet a télre, illetve az azt követő szezonra, és most van az ideje számos növény elültetésének is. Az őszi kerti munkákról Megyeri Szabolcs kertészmérnököt kérdeztük.
Mely növényeket kell metszeni, permetezni?
Megyeri Szabolcs szerint a téli időszak előtt különösebb permetezésre, metszésre nincs szükség. A metszéseket jobb tavasszal elvégezni, a permetezés pedig csak a lombhullatás után, a gyümölcstermőknél indokolt. Ezekre a szakember olajos alapú, réz és kén hatóanyagú lemosó permetet ajánl.
Ez hat a legsokoldalúbban. Gyéríti a kórokozókat, kártevőket.
Milyen feladataink vannak a gyeppel kapcsolatban?
„Gyepet vetni augusztus közepétől szeptember végéig szoktak, vagyis épp a vetés idejének végénél vagyunk” – mondja a kertészmérnök. Az ilyenkor elvetett gyep rendszeres öntözés mellett ugyanis még kikel, és kellően megerősödik télig.
„A már meglévő gyepfelület öntözésének gyakoriságát csökkentsük. A gyep is készülődik a télre, egyre kevesebb vízre van szüksége, valamint éjjelente sok pára csapódik le” – tette hozzá a szakember.
A fű egész délelőtt harmatos, emiatt sem kell sokat öntözni.
Melyek azok a növények, amiket most kell elültetni?
Az ősz klasszikus ültetési időszak, ami azt jelenti, hogy ilyenkor mindenféle növény alkalmas a telepítésre. Megyeri Szabolcs kiemelte, a kiszerelés alapján a növényeknek három nagy csoportját különböztetjük meg.
1. Szabad gyökerűek: Idetartoznak az olcsóbb sövénynövények, kis méretű, kommersz díszfák, díszcserjék, gyümölcstermő bokrok és legnagyobb mennyiségben a gyümölcsfák. Ezzel a kiszereléssel október végétől ültethetőek a növények.
„A szabad gyökerű növények gyökere szabadon van, könnyen kiszáradhat, ezért óvni kell a naptól, nedvesen tartani, és a lehető leghamarabb elültetni őket” – jegyezte meg a kertészmérnök.
2. Földlabdások: Ezek leggyakrabban örökzöldek, babérmeggyek, tuják, hamis- és leyland ciprusfélék, valamint fenyők, de díszfák is vásárolhatók ebben a kiszerelésben. Jellemzőjük, hogy a szabad földben növekednek, majd ősszel, október második felétől kitermelik, kiássák őket, úgy, hogy a gyökerük körül megmarad a föld.
Azért, hogy a szállítás során se hulljon le, jutazsákkal veszik körül a földlabdát, amit szorosan megkötöznek. A nagyobb földlabdás növények pedig a jutazsákon kívül még egy drótháló borítást is kapnak extra védelemként.
Az ültetés során tilos levenni a borítást a földlabdáról: a földben rövid időn belül lebomlanak, a gyökerek növekedését nem gátolják. De oda kell rá figyelni, hogy a földlabda ne száradjon ki.
3. Konténeresek: A legkönnyebb dolgod ezzel a típussal van, mert az ültetésig hetekig, hónapokig tarthatóak konténerben, csupán a megfelelő vízellátásról kell gondoskodnod. Az ültetés előtt le kell venni a konténert, és már mehetnek is a földbe.
Szükséges tápanyagot kijuttatni? Ha igen, milyet?
Megyeri Szabolcs szerint az ültetéskor elengedhetetlen a szerves anyag kijuttatása, ami érett trágya vagy kerti komposzt is lehet. Ha a trágyát választod, kulcsfontosságú, hogy érett legyen, különben meg tudja perzselni a növények gyökerét.
A már meglévő növények, gyümölcsfák alatt is forgathatsz be trágyát a talajba. Ennek bomlásából tápanyaghoz jutnak a növények.
Milyen egyéb őszi teendőink vannak a kertben?
- Az ősz a tavaszi hagymások ültetésének időszaka. Ilyenkor kell földbe kerülnie például a tulipán- és nárciszhagymának.
- A díszfüvek – különösen a pampafű – lombját kösd össze, hogy az eső ne tudjon beszivárogni a közepébe, mert ha az ide bejutó víz megfagy, károsíthatja a növény rügyeit, melyekből tavasszal kihajtana.
- A lehulló lombot gyűjtsd össze, komposztáld. Komposztálható a diólevél is, ha egyéb növényi maradványokkal együtt bomlik le – így nem lesz magas a juglonkoncentráció.
Enterol - probiotikum minden évszakban
A zárt közösségekben gyakoriak a gyomor-bélrendszeri fertőzések. Az Enterol hasmenés esetén védi és helyreállítja a bélflórát.
Vény nélküli gyógyszer. Hatóa.: S.boulardii CNCM I-745. Forg.: MagnaPharm Hungary Kft., 1119 Bp., Fehérvári út 97-99. 4. em.
A kockázatokról és mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót, vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!
hirdetés