Sokaknak ébredés után az első teendője, hogy gyorsan átszellőzteti a hálószobát. Mindez nem véletlen, hiszen a kellemetlen, elhasználódott levegő rátelepszik a helyiségre. A rossz levegő hátterében sok minden állhat, okozhatja a saját szervezetünk, a nedves ruha, de akár egy régi matrac is. Az alábbi ötletekkel azonban elkerülhető a probléma.
Gondoskodjunk a szellőztetésről
A leggyakoribb ok, amiért reggel rossz lehet a hálószoba levegője, az nem más, mint hogy az éjszakai szellőztetés híján elfogy a friss levegő odabent. Alvás közben testünk több folyamaton megy keresztül, amikor szabályoznunk kell a hőmérsékletünket, és meg kell emésztenünk a nap folyamán elfogyasztott ételt. Ráadásul a nem megfelelő étrend miatt a szervezetünk több olajat termel, ami tovább fokozza a helyiséget betöltő szagokat.
A kellemetlen szagok ellen hatékony lehet, ha legalább bukóra nyitott ablaknál alszunk, így reggel nem lesz kellemetlen a tér. Ha nem tudunk, vagy akarunk nyitott ablaknál aludni, akkor használjunk levegőtisztító berendezéseket, vagy mindennap legalább fél órán át szellőztessük ki a szobát.
Fontos a megfelelő higiénia
A lefekvés előtti zuhanyozás egy nagyon fontos módja annak, hogy csökkentsük a reggeli szagokat a hálószobában. Ha mi is és az ágyneműnk is tiszta, akkor tovább friss marad a helyiség levegője.
A hálószobában terjengő rossz szag a kellemetlen lehelet eredménye is lehet, így annak megelőzése is ajánlott. Éjszaka kevesebb nyál termelődik, amitől a szánk kiszárad, így olyan baktériumok szaporodnak el, melyek ezt a kellemetlen szagot eredményezik. A megfelelő szájhigiéniával azonban csökkenthetjük ennek mértékét: fogmosás után a nyelvünket is tisztítsuk meg egy speciális eszközzel, illetve használjunk lágy szájvizet.
Legyen mindig tiszta az ágynemű
Annak érdekében, hogy ne legyen kellemetlen szag a hálószobában reggel, rendszeresen ki kell mosni az ágyneműt. Lehetőleg hetente egyszer tegyük ezt meg, hogy a textilből eltávolítsuk a bántó szagokat okozó baktériumokat.
Rendszeresen takarítsunk
Frissebb lehet a hálószoba levegője már reggel is, ha a helyiséget rendszeresen kitakarítjuk. Fontos, hogy naponta kinyissuk az ablakokat, hogy kiszellőztessük a szobát. A rendszeres takarítással pedig még időben azonosíthatjuk azokat a problémákat, amelyek a rossz szagokat okozhatják. Meglehet, hogy a rossz levegőért a penészgomba vagy más baktériumok a felelősek.
Ebben az esetben a heti rendszeres takarításánál alaposabb, hatékonyabb takarításra, akár fertőtlenítésre is szükség lehet.
Kellemetlen lehet reggelente a hálószoba levegője akkor is, ha ételt vagy italt hagyunk éjszakára a szobában.
Ne ágyazzunk be!
Sokat tehetünk a hálószobában a levegő frissen tartásáért, ha reggelente nem vetjük be azonnal az ágyat. Nyissuk ki a hálószoba ablakát, és hagyjuk kiszellőzni az ágyneműt legalább addig, amíg megreggelizünk, vagy befejezzük a reggeli rutinunkat a fürdőszobában.
Egy egészséges ember éjszakánként fél, de akár egy liter verejtéket is kiizzad, ami elpárolog vagy beszívódik a matracba. Ezért az is nagyon fontos, hogy megfelelő anyagból legyen az ágyneműhuzatunk és a hálóruhánk is. Az alváshoz a legjobb választás, ha pamutból készült a pizsamánk és az ágyneműnk. Fontos továbbá, hogy az utóbbi is mosható legyen legalább 60 fokon. A matracot pedig rendszeresen szellőztessük át.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés