A legtöbb ilyen gyümölcsfa viszonylag kevés gondozást igényel, viszont szinte bármilyen szabadtéri helyet pompásan díszít, sőt szép számmal akad köztük olyan is, amelyik kisebb termete ellenére igazán gazdag terméssel ajándékozhat meg. De milyen fák alkalmasak a célra? Máris kiderül!
Mit mérlegeljek a kompakt gyümölcsfák nevelése előtt?
Megyeri Szabolcs kertészmérnök mindenekelőtt azt javasolja, nézz utána, hogy a kiszemelt fajta mekkorára fog nőni, mivel kicsi és kicsi között is lehetnek különbségek. Egyes fák csupán 1,5-2 méteres magasságot érnek el, míg mások akár 2-3 méteresre is nőhetnek.
Érdemes figyelembe venni a fa átmérőjét is, hiszen egy oszlopos, karcsú almafa például kevesebb helyet igényel, mint egy széles fügebokor. Nem elhanyagolható szempont a beporzás kérdése sem. Bár a balkonon, teraszon nevelhető gyümölcsfák nagyobbik része önbeporzó, vagyis nincs szüksége pollenadóra ahhoz, hogy gyümölcsöt hozzon, a vásárlás előtt a biztonság kedvéért célszerű tájékozódni.
A legtöbb cseresznye-, kajszi- és őszibarackfajta önbeporzó, de általában az alma- és a körtefajtáknak szükségük van pollenadóra – persze ez nem általános szabály.
Milyen körülményeket igényelnek?
Ha a gyümölcsfa konténere kicsi, könnyen felboríthatja a szél, ráadásul a növény nem fog tudni megfelelően fejlődni. A méret mellett jelentőséggel bírhat a konténer anyaga is. A kertészmérnök szerint a műanyag nem környezetbarát, de előnyének mondható, hogy súlyra könnyű, ami leegyszerűsíti a fa mozgatását és szállítását.
Jó megoldás lehet a fából vagy agyagból készült konténer is.
A lényeg, hogy a cserép alján mindenképp legyen vízelvezető lyuk, hiszen ennek hiányában berohadnak a gyökerek. Amíg fiatal a fa, törzse mellé ajánlott egy pálcát vagy karót helyezni, hogy egyenesen növekedjen. Ez később eltávolítható, ha a fa már kellőképpen megerősödött.
Nagyon fontos a nyári és a téli védelem is, mivel a fák számára a terasz és a balkon mesterséges közeget jelent, ahol némileg korlátozott a növekedésük. Nyáron ne engedd, hogy túlzottan felforrósodjon a közegük, vagyis tedd a konténert árnyékosabb helyre, és szórj mulcsot a földre, hogy ne száradjon olyan gyorsan ki. Télen, a fagyos napokon pedig takard le a konténert, nehogy átfagyjanak a gyökerek.
A legfontosabb a rendszeres öntözés, hiszen a konténerből gyorsan elfogy a kijuttatott vízmennyiség.
Milyen fajták jöhetnek szóba a teraszon?
Megyeri Szabolcs a következő fajtákat ajánlja:
1. Alma
A balkonalmákra karcsú termet és nagy fokú betegség-ellenállóság jellemző. Ilyenek a „Ballerina” sorozat tagjai is, amelyek az egész világot meghódították kompakt méreteikkel és rengeteg termésükkel. Hasonlóképpen nagyszerű fajta „a Derdan” és a „Waltz” is.
2. Körte
A törpe körtefa igazi kuriózum, miután gazdag tavaszi virágaival, fényes, dekoratív leveleivel akár dísznövényként is megállja a helyét. Kedvelt körtefajta például a „Baby Dragon”.
3. Cseresznye és meggy
A balkongyümölcsök repertoárjában számos cseresznyét találni, mivel nagyon könnyen nevelhető fajról van szó, ami megfelelő nevelés mellett rengeteg termést hozhat. Kedvelt törpe cseresznyefajta a „Szilvia” oszlopos cseresznye, a „Baby Cherry” vagy az öntermékeny „Lapins” fajta. Balkonra ajánlható még a „Baby Sour Cherry” fajta is.
4. Szilva
„A szilva az a gyümölcs, amely rengeteget ad, mégis akkor is, ha nagyon keveset kap” – mondja a kertészmérnök. A legtöbb balkonfaja ennek megfelelően öntermékeny, és metszeni is ritkán kell. Mivel azonban sokfajta alternanciára hajlamos, ezért érdemes néha megritkítani a gyümölcsöket. A „Gold Dust” és az „Opal” fajták egyaránt kiválóak.
5. Őszibarack és sárgabarack
Mindkét barackfajta könnyen nevelhető balkonon, de a korai tavaszi fagyok kárt tehetnek bennük, mert viszonylag korán virágoznak. Ebben az időszakban érdemes letakarni a fát, vagy fagymentes helyre vinni. Remek balkonfajta a „Comapcta” és a „Bashful” kajszi, valamint a „Silver Prolific” nektarin is.
6. Füge
A mediterrán eredetű füge újabban már hazánkban is nevelhető (csakúgy, mint a citrom és a narancs is, de ezek nem bírják a fagyot, ezért a lakásban kell teleltetni őket). Fajtái között vannak terebélyesebb és kisebb, valamint érett barna, sárga és lila gyümölcsű darabok is.
Érdemes bokorként tartani, hiszen ez a füge természetes előfordulási formája.
Ha teljes pompájában akarod élvezni, elegendő helyet kell hagynod növekedéséhez. A fügék kínálatából a „Botanikus kert” és a „Brown Turkey” fajták azok, amikkel nem foghatsz mellé.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés