Ha egészséges, dús, zöldellő gyepfelületre vágysz, nem elég, ha egy tetszőleges napon csak úgy kiszórod a fűmagokat. Ahhoz, hogy igazán jó eredményt érj el, tudatos tervezésre és előkészítésre van szükség. Mutatjuk, mik azok a tipikus hibák, amelyeket valószínűleg te is elkövetsz, ha a szomszéd füve mindig zöldebbnek tűnik.
1. Rossz fűmagot választasz vetésnél
A fűvel kapcsolatos egyik alapvető tudnivaló, amivel fontos tisztában lenni, hogy a kínálatban sokféle magkeverék kapható. Ezek különböző fűfajtákat tartalmazhatnak, amelyek eltérő tulajdonságokkal rendelkeznek. Vannak például szárazság- és árnyéktűrő fűfajok, egyes keverékekbe pedig virágmagok is kerülnek. A vásárlásnál próbálj olyat találni, ami megfelel a kerted egyéni sajátosságainak.
2. Nem készíted elő a terepet
A fűvetés megkezdése előtt gondoskodnod kell róla, hogy a talaj megfelelő állapotú legyen. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy nem távolítják el a köveket és a fadarabokat a talajból, amelyek így elveszik a helyet a fűmagok elől, akadályozva őket a fejlődésben. Hasonló okból az elhalt, kiszáradt gyepmaradványoktól is érdemes megszabadulni, ami egy hétköznapi gereblye segítségével is elvégezhető.
Ha olyan területre vetsz, ami korábban még nem volt füvesítve, 7-8 centi mélységig készítsd elő a talajt.
A legjobb eredmény érdekében az ültetés előtt megfontolhatod a gyomirtózást is, de lehetőleg ne használj vegyszereken alapuló termékeket, mert ezek hónapokon keresztül a talajban maradnak, és akadályozhatják a fűmagok csírázását.
3. Nem teszteled le a talajt
Ha igazán alapos akarsz le, akkor az ültetés előtt végezz talajvizsgálatot, ami pontosabb betekintést enged a talaj összetételébe, vagyis megmutatja annak pH-értékét, valamint tápanyagszintjét. Ez lehetővé teszi, hogy szükség esetén beavatkozhass.
A legtöbb fűmag számára a 6,5–7 közötti pH-érték megfelelő.
4. Túl sok vagy túl kevés magot vetsz
A fűmag elvetése ijesztő feladat tud lenni, aminek jó oka van: ha hibázol, az nagyban befolyásolhatja a kerted megjelenését. A szakemberek azt mondják, bármit is csinálsz, kerüld a túlvetést. Talán úgy gondolod, hogy a több biztos jobb, de a magoknak így versengeniük kell egymással a fényért és a tápanyagokért, ami akadályozza növekedésüket, illetve szükségtelen pazarláshoz vezet. Ugyanakkor a vetésnél fukarkodni sem szabad a magokkal, különben ritkás lehet a gyep.
Mindig érdemes ellenőrizni a fűmag csomagolásán feltüntetett ajánlott vetési arányt, a magok egyenletes elosztásához pedig ajánlott speciális szóróeszközt használni.
5. Nem megfelelő az ültetési mélységed
Az elvetett magokat egy vékony földréteggel kell takarni, majd meggyőződni arról, hogy kellő mélységben vannak-e. Ez azért fontos, mert ha a fűmagok túl mélyre kerülnek, nem jutnak hozzá a fejlődésükhöz elengedhetetlen napfényhez és oxigénhez. Ellenben ha túl közel kerülnek a felszínhez, előfordulhat, hogy nem kapnak elegendő nedvességet, ráadásul a madarak könnyen felcsipegethetik őket.
A fűmag ideális ültetési mélysége körülbelül 3-4 centiméter.
6. A túl- vagy alulöntözés hibájába esel
Azzal, hogy elvetetted a fűmagokat, még nem ért véget a munkád. A következő feladatod az öntözés, aminél kényesen ügyelned kell a vízmennyiségre. A fűmagok eleinte a nedves talajban fejlődnek a legjobban, de eláztatni azért nem szabad őket, különben könnyen „megfulladhatnak”, vagy kimosódhatnak.
A friss fűmagokat napi 1-2 alkalommal öntözd.
Ha a fű kikelt, és eléri a 2,5-5 centis magasságot, már elkezdhetsz ritkítani az öntözés gyakoriságán.
7. Rosszul időzíted az ültetést
A fűmagot kora tavasszal vagy ősszel szokás elvetni, de mindig ellenőrizd a csomagoláson, hogy a gyártó pontosan mit ajánl. Figyelj oda az időjárás-jelentésre is, hiszen
a fagy elpusztítja a már kikelt magokat.
A másik lényeges szabály, hogy ne ültess fűmagot heves esőzések után. A felesleges nedvesség betegségeket okozhat, és a vizes talajjal nem egyszerű dolgozni. Ne szórd ki a fűmagot esőben sem, mert elmosódhat és elmozdulhat, ami egyenetlen eloszlást eredményezhet.
8. Nem levegőzteted a talajt
A fűmag akkor tud a legjobban növekedni, ha nem letaposott, összetömörödött, hanem kissé laza talajba kerül, ami lehetővé teszi a levegő, a víz és a tápanyagok megfelelő áramlását. Az ehhez szükséges levegőztetés kézi erővel is megoldható, de ha nem akarsz megszakadni, akkor egy ilyen célra szánt géppel sok időt és fáradságot takaríthatsz meg. A jó hír, hogy nem kell túl gyakran csinálni: évente egy alkalom is elegendő lehet.
9. Nem használsz trágyát
A trágyázás nem létfontosságú közvetlenül a fűmagok elvetése után, ám idővel érdemes sort keríteni rá. A legtöbb szakértő évente legalább két alkalmat javasol, de ha közben megkopik a gyep, gyakrabban is indokolt lehet. Erre a február–április, április–június, június–augusztus és augusztus–november közötti időszakok a legalkalmasabbak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés