Fajonként változó, hogy mennyire agresszívak a darazsak, ám az általánosságban elmondható, hogy ha a fészküket veszélyben érzik, akkor egyszerre többen támadnak. Több csípés pedig még egy egészséges felnőtt embert is megviselhet, ha pedig valaki allergiás rá, számára akár életveszélyes is lehet. A veszélyekről és azok elkerülési lehetőségeiről a Magyar Rovartani Társaság alelnöke beszélt az InfoRádióban.
Rekord méretű darázsfészek is előkerült
Éppen két hete számoltunk be arról, hogy a nagy meleg miatt idén körülbelül két héttel korábban kelnek ki a darazsak, és az irtásukra folyamatosan riasztják a szakembereket. Volt olyan hely, ahol hétszintes, focilabda méretű fészekre bukkantak. Szerencsére a lakók nem voltak otthon, amikor a fészek súlya átszakította a plafont, és a rovarok elözönlötték a házat. De amikor hazaérve benyitottak, egyetlen csípés is elég volt, hogy az ott élő nő szívritmuszavarral kórházba kerüljön.
Ha olyan típusú fészket lát vagy gyanít valaki, ami nem a kis tenyérnyi, egylépes változat, amelynek látszanak a hatszögletű sejtjei, hanem már focilabda, rögbilabda alakú, annak már nem érdemes nekiállni rovarirtó szakember nélkül
– figyelmeztetett a Magyar Rovartani Társaság alelnöke.
Vas Zoltán azt is elmondta, hogy amikor csak néhány darázs van az ember körül, akkor nem érdemes csapkodni, mert ez a faj önmagától nem támad, csak védekezik, ha veszélyben érzi magát. A „darázsfürkészként” ismert szakember szerint egyébként az csak szubjektív érzet, hogy mostanában több a darázs.
Magyarországon körülbelül 9 ezer darázsfaj él, de csak 21 folytat társas életmódot, tehát csak ennyi rak fészket és alkot kolóniát. Ez nem sok faj, és ebből a 21-ből is mindössze 5-6 az, ami az emberi környezetben gyakran előfordul. Sokszor az éghajlatváltozással megjelenő fajok okoznak riadalmat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés