Ezzel az egyszerű trükkel védekezhetsz a legundorítóbb betolakodó ellen

GettyImages-1469991498
Olvasási idő kb. 6 perc

Egy új kutatás szerint a csótányok szervezete nem bírja a szukralóz nevű édesítőszert.

Sokak rémálma, hogy az éjszaka közepén felébredve kimennek a konyhába vagy a fürdőbe, és a villanyt felkapcsolva azt látják, hogy lapos testű rovarok iszkolnak be valamelyik bútor alá. Bizony, senki sem örül annak, ha csótányok jelennek meg a lakásban. Ám a Kaliforniai Egyetem kutatói egy új módszert találtak, amely az első kísérletek szerint hatékonyan elpusztíthatja ezeket a rovarokat.

Vizet veszít a szervezetük

A csótányoknak négy faja is él Magyarországon, ezek közül a német és a konyhai csótány a leggyakoribb. Szerencsére pont a német csótánnyal végezték a kutatók a kísérleteket. Az ötletet az adta, hogy egy korábbi kutatás azt mutatta ki, hogy a pettyesszárnyú muslica elpusztul a szukralóz hatására. Azért is fontos ez a mostani eredmény, mert a csótányokról egy ideje tudni, hogy nagyon jól alkalmazkodnak a különféle rovarirtó szerekhez, és hamar rezisztenssé válnak velük szemben. Az egyetem tudósai alapvetően azt mérték, hogy különböző töménységű szukralózoldat hatására mennyi folyadékot veszítenek a csótányok. Ezek a rovarok ugyanis – bár az éhezést jól bírják –

pár nap alatt elpusztulnak, ha nem jutnak kellő mennyiségű folyadékhoz.

A kutatók azt találták, hogy mindegyik csótánycsoportnál (kísérleteztek olyanokkal, amelyet ellenállóak a rovarölő szerekkel szemben, és olyanokkal is, amelyek nem) egyre csökkent a túlélési arány, ahogy egyre nagyobb koncentrációjú szukralózoldatot kaptak. Erről az édesítőszerről egyébként nem olyan régen kiderült, hogy az emberi szervezetre is káros lehet

Leggyakrabban a konyhában vagy a fürdőben találkozhatunk ezzel a kártevővel
Leggyakrabban a konyhában vagy a fürdőben találkozhatunk ezzel a kártevővelJoao Paulo Burini / Getty Images Hungary

Rengeteg betegséget terjesztenek

A csótányokkal szembeni irtózás szinte egyetemes emberi tulajdonság, és nem ok nélküli. Noha otthonunkban különösebb kárt nem okoznak, rengeteg betegséget terjesztenek. Lábaikon található apró tüskéikkel mindenféle kórokozót képesek összeszedni és hordozni. Mivel általában sokat mozognak erősen szennyezett helyeken, mint például lefolyókban, csatornákban vagy szeméttárolókban, és

előszeretettel mászkálják össze az emberi élelmiszereket is, így nem csoda, hogy különféle gyomor- és bélrendszeri megbetegedéseket kiváltó mikroorganizmusokat terjesztenek.

Ennél azonban súlyosabb kórok megjelenése is bizonyítottan köthetők a csótányokhoz: ilyen például a szalmonella, a kolera, a tífusz, a vérhas és a lepra.

Hazánkban négy faja él: az amerikai, a német, a konyhai és az erdei csótány. Ezzel még szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hiszen a világ más tájain összesen 4000 fajta csótány él. A leggyakoribb ezek közül nálunk a német és a konyhai csótány, általában ezekkel találkozhatunk a lakásokban. A meleg, párás helyeket kedvelik, így nem csoda, hogy a konyhában vagy a fürdőszobában fordulnak meg a legtöbbet. A kifejlett példányok 2–2,7 centiméter hosszúak, és noha a hímeknek van szárnyuk, sem ők, sem a nőstények nem tudnak repülni. Testüket kemény páncél fedi, részben ennek is köszönhető, hogy testsúlyuk 900-szorosát is elbírják, így nem könnyű eltaposni sem őket.

Nem könnyű megtisztítani a lakást a csótányoktól
Nem könnyű megtisztítani a lakást a csótányoktólSparkle / Getty Images Hungary

Házi praktikák csótányok ellen

Noha remekül alkalmazkodnak a különféle rovarirtó szerekhez, házi praktikákhoz, létezik néhány anyag, amelyet nem kedvelnek vagy nem bírnak. Ilyen például a szódabikarbóna, amelynek hatására gázok képződnek a rovar emésztőrendszerében, amitől elpusztul. Ám csak úgy magában nem eszik meg a csótányok ezt az anyagot, így el kell keverni azonos mennyiségű porcukorral, hogy vonzóvá váljon számukra. Ugyancsak hatékonynak tartják a bórsavat ezek ellen a kártevők ellen. Ezt is cukorral kell elkeverni, és érdemes még hozzáadni egy kis vizet, hogy tésztaállagúvá váljon, és kis golyókat lehessen belőle formázni. Miután az első csótány megevett egy ilyen gombócot, visszamegy az otthonába, ahol elpusztul.

Mivel ezek a rovarok gyakran megeszik elhullott társaikat, jó eséllyel egész láncreakciót lehet elindítani a csótányok között.

A diatóma- vagy kovaföld is remek fegyver a csótányok ellen. Ez a természetben is előforduló üledékes kőzet kemény héjú mikroalgák fosszíliáit tartalmazza. A diatómaföld szilícium-dioxid-részecskéi tönkreteszik a rovarokat borító viaszos bevonatot, így nagyon könnyen kiszáradnak.

Nem elpusztításra, hanem elriasztásra szokták használni a borsmenta- és a teafaolajat, illetve az uborkát. Sokak szerint a csótány elkerüli azokat a helyeket, ahol ilyen illatokkal találkozik.

Így készíts házi csótánycsapdát

A csótányok nagyon szeretik a kávé illatát. Tegyél nedves kávézaccot egy pohárba, amit helyezz egy nagyobb edény közepébe, amelybe vizet öntesz. Jó eséllyel a csótányok nem tudnak majd ellenállni a kávé illatának, és belemásznak a vízbe. Egy másik módszer szerint kétoldalú ragasztószalagra is szórhatod a zaccot, hogy a csótányok beleragadjanak a ragasztós csíkba. Készíthetsz csapdát egy befőttesüveg, egy kartoncsík, egy kis édesség és némi étolaj felhasználásával is.

Ha szívesen elolvasnád, hogyan védekezhetsz az egerek ellen, kattints ide!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek