Még a saját kertedben sem nyírhatsz füvet akármikor, a zajjal járó tevékenységeket rendeletben szabályozzák.
A tavaszi hétvégék állandó problémaforrása a szomszédok által keltett zaj. Ami társasházban a fúrás, az a kertes övezetekben a fűnyírás, a flex, netán a hangosra sikeredett kerti grillpartik által keltett, bosszantó hangzavar. De mi a teendő, ha zavar a szomszédod?
A csendháborítás szabálysértés
A szomszédjogok alapvető rendelkezéseit a polgári törvénykönyv , míg a speciális kérdéseket a szomszédjogi törvény tárgyalja, és mindezt önkormányzati szabályozás és a bírósági ítélkezési gyakorlat egészíti ki. Egy 2008-as rendelet pedig rögzíti, hogy mi számít környezeti zajnak: lakott területen reggel 6 és este 22 óra között megengedett a zajkibocsátás 50-55 decibelig. Este 22 óra és reggel 6 óra között ez a szint 40-45 decibelre mérséklődik, ha ennél magasabb a zajkeltés, az csendháborításnak minősül.
Az esetek sokszínűsége miatt a szükségtelen zavarás megállapítását a törvény az ítélkezési gyakorlatra bízza.
Mivel a fűnyírás külső zajforrásnak számít, ennél szigorúbb szabályozás vonatkozik rá, ezt a tevékenységet csak hétköznap reggel 7 és este 20 óra között szabad végezni, szombatonként reggel 9 és dél között, vasárnap és ünnepnapokon pedig tilos.
"Mind a birtokvédelem, mind a szomszédjog alapja a tűrési kötelesség"
– mondta a Díványnak dr. Kajó Cecília igazgatásszervező jogász, a Birtokvédelmi kézikönyv szerzője.
"Egy adott lakóközösségben adott feltételek mellett élünk, tehát figyelembe kell venni akár az adott égöv időjárási sajátosságait is. Nem mondhatjuk, hogy zavar a szomszéd lakásban felszerelt klíma, nem várhatjuk el, hogy a mi csend iránti szükségletünk miatt a szomszéd ne használjon klímát a 40 fokban, és tolerálnunk kell azt is, hogy a füvet ne a tűző napon, hanem a reggeli hűvösben nyírja le" – összegezte lapunk kérdésére.
A jogász szakértő szerint a szabálysértés megfogalmazása alapján az indokolatlan zajkeltés az, ami alkalmas arra, hogy a lakóközösség nyugalmát megzavarja, azonban fűnyírás esetén ez legfeljebb az üresben bőgetett fűnyíróra vonatkozik, hiszen maga a tevékenység indokolt.
Hogyha ez pihenőidőben zajlik, a közterület-felügyeletet és a rendőrséget is ki lehet hívni a szomszédra, a hatóság pedig szabálysértési bírsággal sújthatja a zajforrás okozóját. Dr. Kajó Cecília azonban azt is kiemeli, érdemes először mindig a kommunikációt választani megoldásként, s csak azután fordulni a hatósághoz, ha az nem vezetett eredményre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés