Ha gyakran azon kapod magad, hogy az ágyban fekve küzdesz az elalvással, vagy az éjszaka közepén felébredsz, előfordulhat, hogy a lámpák okozzák a problémát. A jó alvás fontos az általános jólléted szempontjából. Az élénk fehér vagy világos színű izzókkal rendelkező lámpák megnehezítik az elalvást, ha ilyenek világítanak, mielőtt lefekszel, érdemes őket lecserélned. Ugyanis kutatások szerint a fény színe, amelyet elalvás előtt látsz, vagy akkor, amikor az éjszaka közepén felébredsz, nagy hatással van a belső biológiai órádra.
Hogyan befolyásolja a fény az alvást?
A fény befolyásolja a szervezet természetes biológiai óráját, szabályozva az alvás időzítését, ami minden ember cirkadián ritmusának fontos eleme. Amikor kint világos van, a szervezet tudja, hogy ideje felébredni, és amikor sötét van, a szervezet felkészül az alvásra. A napfelkelte és a napnyugta ritmusa alvás-ébrenlét jelzéseként szolgál a szervezetnek. A napnyugta utáni mesterséges fény széles körű használata megzavarja a cirkadián ritmust, és hozzájárul az alvászavarokhoz.
A fény befolyásolja a melatonin nevű hormon felszabadulását, amely segíti az alvást. Bizonyos típusú fény azonban megakadályozhatja a melatonin termelését. Az erős fény és a hideg tónusú színek, például a mobiltelefonok, számítógépek és televíziók kék fénye gátolhatja a melatonin termelést, és ébren tarthatja az embert. Milyen fények segíthetnek az elalvásban?
Sárga, borostyánsárga fény
A borostyánszínű fény segít abban, hogy nyugodtabbnak érezzük magunkat, és elősegíti a melatonin kiválasztását. Összefüggésbe hozható az általános hangulat és a mentális egészség javulásával is. A borostyánszínű fény megvédi a szemet a káros kék fénytől, és segíthet könnyebben elaludni. A gyertyák fényét utánozza, így ideális nyugtató szín lehet lefekvés előtt, lehetővé téve a gyors elalvást.
Vörös fény
A vörös fény nem befolyásolja a cirkadián ritmust, ezért ez az egyik legjobb éjszakai fény. Kutatások kimutatták, hogy a vörös fény javíthatja az alvást, és fokozhatja a melatonin termelését. Alvás közben és ébredéskor csökkentheti annak valószínűségét, hogy reggel fáradtnak érezzük magunkat. Ráadásul, ha éjszaka felébredsz, könnyebben fogsz visszaaludni.
Narancssárga fény
A halvány narancssárga színű fény kevéssé befolyásolja a cirkadián ritmust, és jó választás az éjszakai használatra. Növelheti a melatonintermelést, különösen a hűvösebb színekhez, például a kék fényhez képest.
Legrosszabb színek az alváshoz
A szem fényreceptorai, amelyek a cirkadián ritmust befolyásolják, különösen érzékenyek a kék fényre, amely nemcsak a melatoninszintet nyomja le, hanem a szervezet éberségét is fenntartja. A kék fény meggyőzi a szervezetet arról, hogy még nappal van, ami csökkentheti az alvás minőségét. Számos elektronikus eszköz bocsát ki ilyen fényt, például a mobiltelefonok, számítógépek és televíziók, ezért nem ajánlatos őket a lefekvés előtti órákban használni.
A zöld fény szintén csökkenti az álmosságot. Azáltal, hogy mérsékli a melatonintermelést. Bár a kék fény sokkal rosszabb hatással van az alvásra, mint a zöld, mégis érdemes elkerülni az utóbbit is lefekvés előtt.
Az elalvást nemcsak a fények, hanem az étkezés is megnehezíti. A következő cikkünkben összeszedtük, hogy mit ne egyél lefekvés előtt.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés