Ha újév, akkor lencse, ha lencse, akkor lencsefőzelék. De ha esetleg mégis változtatna, akkor mutatunk nyolc nálunk már bevált lencsereceptet, amivel egy kis változatosságot csempészhet a menübe.
1. Lencseleves
Jó gazdag lencseleves, nemcsak a pénzt garantálja a következő évre, de ráadásul a másnapos, kicsit megfáradt gyomornak is jól eshet egy kis támogatás. Csak kolbászos, és kolbászos/füstölt húsos változatban is mutatjuk. Előnye, hogy a levest saját anyagával sűrítjük, nem kell rántani, habarni, ami egészségtudatosoknak és gyakorlatlanoknak nagy előny.
2. A spanyol lencsefőzelék, a Lentejas
Ez a spanyol étel állagában hasonlít a mi lencsefőzelékünkre, az elkészítés módja és az összetevők viszont némileg mások. Ha szereti a jó laktató, melengető fogásokat, ebben sem fog csalódni, ha pedig a csípős rajongója, ne spóroljon a végén a csilivel!
3. Arabos (és ha kell, akár vegán is): lencsetagine, Steiner módra
Steiner Kristóf marokkói ihletésű lencsés ételt dobott össze, ami így aztán természetesen nem csak vega, hanem vegán is, de ezt az ételen egyáltalán nem lehet észrevenni, gazdag, cuccos, finom.
4. Villámgyors vöröslencse krémleves
Ezt a lencse-krémlevest még nagyon másnaposan is könnyű összedobni, és máris megvan az évindító lencselöket.
5. Még egy gyors: indiai lencsés egytál
Ebben az indiai-jellegű receptben sok a hozzávaló, de a kaja nem bonyolult, és megfőzni sem tart túl sokáig. Cserébe viszont lesz egy megnyugtatóan laktató, finom ebédünk.
6. Vöröslencse fasírtok
Remek húsmentes fasírtpótló, és ami még jó benne: a vöröslencse áztatás nélkül is gyorsan megfő, és a fasírt masszáját lehet nyersen is kóstolgatni, elég sós-e.
7. Villámgyors lencsesali, másnaposoknak
Karácsony után nagyon meg tudjuk érteni, ha nem szeretne órákat tölteni a szilveszteri/újévi főzőcskézéssel, úgyhogy ez egy villámgyors recept, erős retró beütéssel. A lencsét természetesen saját magunk is megfőzhetjük, csak ne felejtsük el hideg vízbe áztatni egy éjszakára.
Hozzávalók:
2 x 40 dkg-os lencsekonzerv
3 dl tejföl
2 evőkanál mustár
3 evőkanál majonéz
só
A tejfölt, a mustárt és a majonézt összekeverjük, ízlés szerint megsózzuk. A leszűrt és leöblített lencséhez keverjük. Tálalásig hűtőben tartjuk.
Ha félretesznek egy keveset az előző tejfölös cuccból, csinálhatnak mellé egy turbó töltött tojást is, ehhez kell 6 db főtt tojás, 3 nagy szelet sonka, 5 dkg reszelt sajt, 2 teáskanál mustár, 2 teáskanál majonéz. A kemény tojásokat megpucoljuk, félbevágjuk. A sárgájákat kiemeljük, villával összetörjük, hozzáadjuk a felkockázott sonkát és a reszelt sajtot. A majonéztől és a mustártól krémesebb lesz, visszatöltjük a fehérjékbe, rácsurgatjuk a félretett majonézes tejfölt.
+1 Ha minden kötél szakad, és mégis lencsefőzeléket ennének, így csinálják:
darab füstölt szalonna
40 dkg lencse
1 hagyma
babérlevél
só, bors
citromlé vagy kevés ecet
tejföl
1. A lencsét válogassák át, mossák meg, és éjszakára (vagy legalább 6-8 órára) áztassák be.
2. A szalonnát kockázzák fel, és kissé pirítsák meg a saját zsírján, abba mehet bele a felkockázott hagyma is.
3. Ha a hagyma üveges, adják hozzá a lencsét, öntsék fel annyi vízzel, ami kb 2 ujjnyival ellepi, adják hozzá a babérlevelet, sót, borsot, és lassú lángon főzzék, amíg a lencse meg nem puhul (kb 45 perc-1 óra, ha minden jól megy)
4. Ha a lencse puha, sűríthetik saját magával, ekkor két evőkanálnyit vegyenek ki belőle, turmixolják simára, öntsék vissza. Ha ez nem szimpi, keverjenek el kevés lisztet a tejfölben egy kis főzőlével, és azzal sűrítsék. Akárhogy is, rottyantsanak rajta még egy pár percet.
5. Ha a tejföllel együtt sem elég savanykás, kevés citromlével vagy ecettel igazítsák meg.