A világ egyik legdrámaibb szellemvárosa közelebb van, mint hinnéd

GettyImages-1727438174
Olvasási idő kb. 5 perc

Egymás utáni sorscsapások jelentették az egykor virágzó olasz város végét, amely a végsőkig kitartott. Sorsa elől azonban nem menekülhetett: a halott Cracóba ma már csak a turisták visznek életet.

A dél-olaszországi, Apulia és Calabria között elhelyezkedő Basilicata régióban, egy karnyújtásnyira Materától található Craco, amelyet a világ egyik legdrámaibb szellemvárosának tartanak. 

Menekülő görögök alapították

A csaknem 400 méteres tengerszint feletti magasságban lévő sziklán fekvő várost az i. e. 8. században alapították a malária elől menekülő görögök. Különleges elhelyezkedésének hála, a település később, II. Frigyes uralkodásának ideje alatt a katonai megfigyelés és védelem stratégiai helyszínévé is vált, mi több,

a 15. században már négy pompás palotája is volt.

Craco fejlődését jól mutatja, hogy amíg 1277-ben 450 lakosa volt, 1500 után már az itt élő emberek száma is csaknem 1500, az 1560-as évek elején pedig már 2600 lelket számlált a hely. Hiába a virágzás, a sorsa egy olyan fordulóponthoz érkezett, amelyről akkor még aligha sejtette valaki, hogy a település végét jelenti.

Az olasz szellemváros máig ki van táblázva
Az olasz szellemváros máig ki van táblázvaFrancesco Prandoni / Getty Images Hungary

Természeti katasztrófák sora

1963-ban egymást követő földcsuszamlások miatt házak dőltek össze, a helyiek így a közeli faluba menekültek. Bár néhányan, akik ragaszkodtak régi otthonukhoz, Cracóban maradtak, ám szűk egy évtized múlva jött az újabb csapás: 1972-ben egy árvíz.

Noha ekkor már jól látszott, hogy a településnek nincs sok esélye a túlélésre, nyolc évig még kitartott.

Craco a sorsát megpecsételő, 1980-as földrengést azonban már nem élte túl, így az utolsó lakója is elhagyta a sziklavárost.

Craco sorsa az 1980-as földrengéssel megpecsételődött
Craco sorsa az 1980-as földrengéssel megpecsételődöttFederica Gentile / Getty Images Hungary

James Bond tette még híresebbé

Bár látszólag Craco magára maradt, de tulajdonképpen mégsem: amellett, hogy a turisták egyik kedvenc dél-olaszországi helyszíne lett, a 2008-as James Bond-filmnek hála nemzetközi hírnévre is szert tett. Hivatalosan ugyan tilos bebarangolni a várost, akár saját testi épségüket sem kímélve, sokan mégis bemerészkednek az elhagyatott épületek romjai közé. A közel fél évszázada magára maradt település felkerült a Műemléki Világalap kiemelt területeinek listájára.

A szellemváros elhagyatott épületeiben még láthatók a régi berendezések
A szellemváros elhagyatott épületeiben még láthatók a régi berendezésekWirestock / Getty Images Hungary

Olaszország izgalmas szellemvárosai

Bár Olaszország elhagyatott városainak listáját Pompeji után valóban Craco vezeti, nem ez az egyetlen szellemváros az Appennini-félszigeten. A nyugat-szicíliai Poggioreale az egyik, amelyet 1968-ban ugyancsak egy földrengés pusztított el. Hasonló sorsra jutott 2009-ben az abruzzói Fossa is, elhagyott házainak felfedezésére tömegével érkeznek a turisták. Végül érdemes megemlíteni a Rómától alig 50 kilométerre található, törékeny vulkáni szikla szélén álló Calcatát is, amelyről

a hatóságok döntöttek úgy az 1930-as években, hogy óvatosságból inkább lezárják.

A falu szűk három évtizedig nagyrészt elhagyatott volt, kivéve néhány, ott menedéket találó hippit. Calcata lakossága kissé feldúsult azóta, a piciny kis településen művészek telepedtek le, akik létrehozták a világ legmenőbb faluját

Ha szeretnéd megismerni a világ egykor egyik leggazdagabb országát, amely mára már csak árnyéka önmagának, akkor olvasd el az erről szóló cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek