Ezek a nők voltak az ókor legszabadabb asszonyai

GettyImages-161928278
Olvasási idő kb. 7 perc

Az ókori Görögország nem éppen a nemek egyenlőségéről volt híres: a nők szerepe kimerült a háztartás ellátásában és a gyereknevelésben, többségük még az otthonát sem hagyhatta el férje felügyelete nélkül – azonban egészen más volt a helyzet a mindenre elszánt harcosairól híressé vált Spártában, ahol a nőket polgárjog, öröklési jog és oktatás illette meg, a férfiakhoz hasonlóan sportversenyeken vettek részt, és időnként még a politikai vitákba is belefolytak.

A hagyomány szerint Spárta legendás királya, Lükurgosz hozta létre a városállam alkotmányát a Kr. e. 8. században, amely hosszú évszázadokra meghatározta a polisz által vallott erkölcsi és politikai elveket: a spártaiak számára a legfontosabb az állam szolgálata volt, a férfiaktól elvárták, hogy minél lojálisabb és ütőképesebb harcossá váljanak, a nők elsődleges feladata pedig az erre alkalmas, életerős utódok világrahozatala volt. A fiúgyerekeket hétéves koruktól átadták az államnak nevelésre – erről egy korábbi cikkünkben részletesen írtunk –, ami ugyan a lányokat nem illette meg, de őket is szigorú testedzéssel készítették fel leendő „feladatukra” a spártaiak.

Fiúruhában várták férjüket a nászéjszakán

A lányok és fiatal nők órákat töltöttek a szabadban, ahol futottak, birkóztak, gerelyt hajítottak, lovagoltak, izomzatukat erősítették, Plutarkhosz szerint ők is részt vettek a nyilvános versenyeken, erőpróbákon, vadászatokon, melyeken bizonyítaniuk kellett rátermettségüket és testi erejüket. Azonban nem csak testi értelemben, szellemi téren is fontosnak tartották számukra a megfelelő képzettséget – úgy gondolták ugyanis, hogy egy művelt, intellektuálisan érett nő tudja csak igazán elcsábítani a férfiakat, majd megfelelő társként állni mellettük: a lányokat megtanították énekelni, hangszeren játszani, verset költeni, beavatták őket a politika és a retorika rejtelmeibe. A lánykórusok kifejezetten népszerűnek számítottak Spártában, az állami ünnepélyek és a templomavatók fényét gyakran emelték performanszaikkal.

Míg más görög városállamokban a lányokat 13–14 éves korukban férjhez adták, Spártában egészen 18–20 éves korukig, formális nevelésük-oktatásuk végeztéig vártak a házasodással – a férfiak még ennél is jóval később álltak oltár elé, ugyanis egészen 30 éves korukig kaszárnyákban laktak, a korabeli felfogás szerint csak ezután váltak elég éretté ahhoz, hogy megnősüljenek és családot alapítsanak. A vőlegény kiválasztása érdekes módon, gyakran teljesen véletlenszerűen történt: egy elsötétített szobában találkoztak egymással a házasulandó férfiak és nők.

Az esküvő hagyományosan szimbolikus leányrablással ért véget: a férj az új otthonába vitette újdonsült házastársát, akit ezután a női szolgálók felkészítettek a nászéjszakára – levágták a haját, férfiruhába öltöztették, majd a sötét hálószobába kísérték, ahol türelmetlenül várta a férj felbukkanását és a házasélet első nagy pillanatát. A történészek szerint erre azért volt szükség, hogy a férfi – aki addig leginkább csupán katonatársai társaságát élvezhette – otthonosabban érezhesse magát és kevésbé szorongjon, amikor első ízben érintkezik közelebbről egy asszonnyal. A felek egyébként – a férj katonai szolgálata okán – viszonylag kevés időt töltöttek együtt a mindennapokban, a legtöbb esetben nem is aludtak együtt, a férfiak inkább csak hazalátogattak a katonai táborból, hogy néhány kellemes órát töltsenek hitvesük társaságában.

Giovanni Demin: Spártai nők harca (1837)
Giovanni Demin: Spártai nők harca (1837)Mondadori Portfolio / Getty Images Hungary

Élvezték a szexet és sok szabadidejük volt

A spártai nők más poliszokban élő társaikhoz képest rengeteg szabadidővel rendelkeztek, a házimunka ugyanis a helóták feladatának számított, ugyanakkor fentebb említett legfőbb kötelességük, vagyis a gyerekek világrahozatala és a „harcos anyaság” alól nem bújhattak ki – utóbbi része volt az is, hogy bátorítsák harcba induló férjeiket, fiaikat, hőstetteikre emlékezzenek és emlékeztessenek másokat. Nem csak a bátrak dicsőítése, a gyáva férfiak megszégyenítése is az ő feladatuknak számított, sőt, a legenda szerint a megfutamodókat, akik szégyent hoztak családjukra, olykor személyesen tették el láb alól.

Spártai édesanya búcsúja hadba induló fiától (19. századi ábrázolás)
Spártai édesanya búcsúja hadba induló fiától (19. századi ábrázolás)Universal History Archive / Getty Images Hungary

Szabadidejüket a sportolás, a közös éneklések, táncok és más művészetek élvezete mellett az asszonyok gyakran italozással, dorbélozással ütötték el, a „tréningnek” köszönhetően férjüket is simán az asztal alá tudták inni. Az anyaságot kötelességnek, a szexet azonban élvezeti forrásnak tekintették a spártaiak, és a nők számára ugyanúgy elnézték a házasságon kívüli, kizárólag örömszerzés célját szolgáló viszonyokat, mint a férfiak esetében (ebbe az azonos neműek közötti testi szerelem is beletartozott mindkét nemnél).

Szintén különlegesnek számított, hogy a polgárjoggal rendelkező spártai nők – abban az esetben, ha nem volt fiú örökös – földet is örökölhettek, a birtok azonban végül férjükre, majd elsőszülött utódjukra szállt. Mivel a férfiak idejük nagy részében a katonáskodással voltak elfoglalva, vagy éppen háború miatt távol jártak otthonuktól, a ház és a birtok ügyeinek intézését is a nők végezték, ők vezették a könyvelést és látták el a gazdasági teendőket, ami kiadós oktatásuknak köszönhetően nem jelentett számukra problémát. Ugyan a spártai nőket nem illette meg szavazati jog, a történetírók beszámolója szerint gyakran beleszóltak – többé vagy kevésbé nyíltan – a várost érintő politikai vitákba, éles nyelvvel és tekervényes észjárással befolyásolva a férfiakat döntéseikben.

Csak a szabad, spártai polgárokat illeték meg ezek a jogok

A spártai nők – a filmekben látottakkal ellentétben – kifejezetten egyszerűen öltözködtek, ruhatáruk alapját a gyapjúból készült, varrás nélküli peplosz, egy négyszögletű szövet adta, amelyet a felső szélével visszahajtva és feltűzve viseltek, Spártában más városállamokhoz képest a hölgyek peplosza viszonylag lengének és rövidnek számított, mindössze a térdükig ért, vagy még addig sem. A hajadon lányok hosszú hajat, a házas asszonyok – mint említettük – rövidre nyírt frizurát viseltek, arcukat olykor fátyollal takarták el, nyakláncot és karkötőt viseltek (ugyan Lükurgosz törvényei tiltották az arany és ezüst ékszereket, később feloldották ezt a tilalmat), parfümöt és különböző kenőcsöket, arckrémeket is szívesen használtak.

Érdemes végezetül megemlíteni, hogy természetesen csupán a női lakosság egy bizonyos része, a polgárjoggal rendelkező hölgyek élvezhették a fentebb vázolt kiváltságokat: a meghódított, helóta-, illetve rabszolgasorba kényszerített családok nőtagjai leginkább a háztartási teendők ellátására voltak kötelezve, ellenben szabadon házasodhattak és szülhettek utódokat, más városállamokkal ellentétben ugyanis a spártaiak elsősorban nem rabszolga-kereskedelem, hanem természetes „szaporítás” útján igyekeztek növelni a helóta lakosság létszámát.

Oszd meg másokkal is!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • világom
Körmenet közben szülte meg gyermekét az egyetlen nőpápa
Körmenet közben szülte meg gyermekét az egyetlen nőpápa

Mindenki csak férfipápákat ismer, de a legenda szerint létezett egy nő is. Ismerd meg a történetét.

január 31., 18:30

  • világom
Visszatért az űrből, azóta állítja: mindenkit átvernek a Földdel kapcsolatban
Visszatért az űrből, azóta állítja: mindenkit átvernek a Földdel kapcsolatban

A világűrből szemlélve kijózanító a Föld látványa.

2 órája

  • világom
71 éves betörőt csíptek fülön: luxuséttermezésre kellett neki a pénz
71 éves betörőt csíptek fülön: luxuséttermezésre kellett neki a pénz

63 rendbeli betörést ismert be a nyugdíjas férfi.

január 30., 18:00

  • világom
101 évesen hosszabbította meg a jogosítványát, de a bátyjának is még érvényes a jogsija
101 évesen hosszabbította meg a jogosítványát, de a bátyjának is még érvényes a jogsija

Kíváncsi volt, hogy alkalmas-e a vezetésre. Meglepődött, hogy milyen könnyű volt a vizsga.

január 31., 07:45

  • világom
Nobel-díjas tudósunk régi otthonát árulják, lehetetlennek tűnik megmenteni
Nobel-díjas tudósunk régi otthonát árulják, lehetetlennek tűnik megmenteni

A tudós otthona 195 millió forintért keres új gazdát.

január 30., 17:30

  • világom
50 évet élt le szobájából ki sem lépve egy budapesti férfi: ilyen volt otthona
50 évet élt le szobájából ki sem lépve egy budapesti férfi: ilyen volt otthona

Budapesti remeteként tengette napjait Áldásy Ignác: ki sem lépett lakhelyéről, alig érintkezett emberekkel, a nőket különösen kerülte.

január 30., 14:38

  • világom
Szörnyű titkokat rejtettek az apácák mosodái
Szörnyű titkokat rejtettek az apácák mosodái

Több mint kétszáz évig működtek a Magdolna-mosodák, ahová a társadalom számára veszélyesnek ítélt nőket zárták.

január 31., 08:35

  • világom
A világ nyolcadik csodájáról kevesen halottak, pedig meseszép
A világ nyolcadik csodájáról kevesen halottak, pedig meseszép

A mesebeli torony, ami elvarázsolta a korabeli utazókat.

január 30., 18:30

  • világom
Ezért vonulnak akár önként is börtönbe a japán nők
Ezért vonulnak akár önként is börtönbe a japán nők

Sok japán nőnek nyomós oka van arra, hogy szándékosan törvényt szegjen csak azért, hogy börtönben élhessen.

január 31., 06:00

  • világom
5 emelet magasságban állt a szemét a város legveszélyesebb épületében
5 emelet magasságban állt a szemét a város legveszélyesebb épületében

Az épületet rá akarta lakatolni a kormány a bent tartózkodó lakókra, annyira veszélyes volt.

február 1., 09:06

  • világom
Ez a világ legészakibb virága: kemény mínuszokban is kibontja szirmait
Ez a világ legészakibb virága: kemény mínuszokban is kibontja szirmait

A Föld legzordabb környezetében is jól érzi magát, és akár mínusz 7 fokban is teljes pompájában mutatja meg szirmait a világ legészakibb virága.

február 2., 11:10

  • világom
Ilyen volt a luxus az ókori Rómában
Ilyen volt a luxus az ókori Rómában

Elképesztő leletre bukkantak, amely megmutatja, milyen luxusban élt az elit az ókori Rómában.

február 2., 09:05

  • világom
Kivágta az 5000 éves fát az egyetemista: máig rejtély fedi tette valódi okát
Kivágta az 5000 éves fát az egyetemista: máig rejtély fedi tette valódi okát

Máig tisztázatlan okokból vágta ki az utolsó éves egyetemista az 5000 éves fát, amely valószínűleg a világ legidősebbje volt.

február 1., 14:36

  • világom
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van
A Föld legnagyobb csodája: a tóban lévő sziget, amiben egy tóban lévő sziget van

Egy tó és rajta egy sziget egymagában is szép, hát még ha az egész megsokszorozódik.

január 26., 10:06

  • világom
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?
Egy megromlott házasság miatt lett olyan szigorú a trianoni döntés: vajon igaz a legenda?

Clemenceau fia magyar nőt vett feleségül, de Michnay Ida nem tudta a trianoni döntést pozitív irányba befolyásolni.

január 26., 18:30

  • világom
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól
Ma 30 éve halt meg az író, aki közel egy tucat állatfajt mentett meg a kihalástól

Generációk nőttek fel Gerald Durrell regényein és természetfilmjein.

január 30., 05:46

  • világom
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig
Árva lány találta fel Svédország híres cukorkáját: tragédiák sora vezetett idáig

Noha nem volt könnyű nőként boldogulni a 19. századi Svédországban sem, Amalia Erikssonnak sikerült: feltalált édessége máig népszerű.

január 26., 15:10

  • világom
A legboldogabb országok titka: ezért élnek elégedetten lakosaik
A legboldogabb országok titka: ezért élnek elégedetten lakosaik

Arra voltunk kíváncsiak, mitől függ egy ország boldogsága.

február 2., 12:10

  • világom
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket
Több száz nő esett áldozatul Sztálin bizalmasának: virágcsokor után a gulág várta őket

Lavrentyij Berija belügyi népbiztosként és az NKVD teljhatalmú vezetőjeként szinte bármit megtehetett. Bárkivel.

január 29., 19:30

  • világom
"PAT25, látod a repülőt?" - ez történt a washingtoni repülőbaleset előtti fél percben
"PAT25, látod a repülőt?" - ez történt a washingtoni repülőbaleset előtti fél percben

Kiderült, mi történt a repülő és a helikopter ütközését közvetlenül megelőző 30 másodpercben.

január 30., 13:35

  • világom
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik
Kirúgták az egyik legjobb magyar színésznőt, mert kiderült, hogy a nőkhöz vonzódik

1988-ban hunyt el Gobbi Hilda, a legendás, Kossuth-díjas színésznő, a rádió Szabó család című hangjátéksorozatának Szabó nénije.

január 28., 08:35

  • világom
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben
Bedobott egy kavicsot a vízbe: döbbenes dolog került felszínre az elhagyatott állatkertben

Döbbenetes dolog került felszínre a víz alól.

január 28., 12:40

  • világom
Pompeji luxusfürdő
Pompeji luxusfürdő

január 28., 17:37

  • világom
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek
Háromszor próbálták meg eladni ezt a kisvárost az eBayen, mégse kellett senkinek

Várost venni az Ebayen? Hihetetlen, de lehetséges!

január 29., 07:26

  • világom
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője
Ágyasból lett császárnő: elfoglalta Koreát is Kína első uralkodónője

Kínát császárok végtelen sora uralta évezredeken keresztül, közülük mindössze egyetlen volt nő.

január 28., 19:30

  • világom
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát
Elmozdult a Föld északi mágneses pólusa: a kutatók sem tudják az okát

Öt év alatt közel 250 kilométernyivel került arrébb az északi mágneses pólus helyzete, a kutatók nem találtak magyarázatot az okára.

január 27., 11:10

  • világom
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben
Ilyen volt az élet és a szex egy oszmán háremben

Gyönyörű lakosztályok börtönében élték mindennapjaikat a háremhölgyek, akik gyakran egymással vetélkedtek, hogy a szultán ágyasai lehessenek.

január 28., 19:00

  • világom
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó  200-nál több intézményben Szlovéniában
Óvodák és iskolák kaptak fenyegető levelet: bombariadó 200-nál több intézményben Szlovéniában

229 iskola kapott eddig bombával fenyegető levelet.

január 27., 13:36

  • világom
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket
Magyar húsokat tett feketelistára sok ország, nem engedik be őket

Komoly oka van annak, miért nem várnak szívesen egyes magyar húsokat.

január 29., 09:06

Érdekességek