1971. november 24-én egy Boeing 727-es repülőgép, a Northwest Orient Airlines 305-ös járata felszállt Oregonból, a portlandi nemzetközi repülőtérről, és a Washington állambeli Seattle-be tartott. A gépet azonban D. B. Cooper eltérítette, majd ejtőernyővel kiugrott belőle. Azóta senki sem találta meg.
Mai napig rejtély a legendává vált ismeretlen alak kiléte, aki a kriminológusok, amatőr nyomozók és összeesküvéselmélet-hívők fantáziáját egyaránt megmozgatja. De ki volt D. B. Cooper, mit akart, és végül hogyan tűnhetett el nyomtalanul?
A légikalóz megjelenése
1971-ben az amerikai légi közlekedés az aranykorát élte: a repülés még nem volt olyan szigorúan szabályozott, mint napjainkban. Minimális volt a repterek biztonsági ellenőrzése, és senki sem gondolta volna, hogy egy öltönyös férfi, fekete nyakkendővel, fehér inggel és egy egyszerű aktatáskával felfegyverkezve eltérít egy repülőgépet.
A becsekkolásnál egyszerűen „Dan Cooper” néven mutatkozott be a férfi, majd a gépre felszállva, a járat indulása előtt bourbont rendelt. Egy újságíró később tévedésből D. B. Cooperként említette, és mire korrigálhatta volna, már így vonult be a köztudatba a titokzatos gépeltérítő. Minden bizonnyal egyik sem a valódi neve volt, mindenesetre a makulátlan küllemű és viselkedésű, udvariasnak is mondható utasról senki sem gondolta volna, hogy nem sokkal a felszállás után drámai események láncolatát indítja el.
Hogyan térítette el a repülőt D. B. Cooper?
Felszállás után Cooper átadott egy cetlit az egyik stewardessnek, amelyben közölte: bomba van nála, és kész használni, ha szükséges. Ekkor hangzott el a híres mondat: Önök el vannak térítve. Hogy nyomatékot adjon fenyegetésének, a férfi megmutatta a légiutas-kísérőnek a táskájába rejtett, bombának tűnő szerkezetet.
Annak ellenére, hogy Cooper higgadt és udvarias volt, a követeléseit egyértelművé tette: 200 000 dollárt kért váltságdíj gyanánt – jelöletlen 20 dolláros bankjegyekben, két ejtőernyőt – két főernyőt és két mentőernyőt.
Utasításban kiadta, hogy a Seattle-Tacoma reptérre érkezzenek meg a kért dolgok a gép landolásáig, különben felrobbantja a gépet. Seattle-ben a légitársaság, az utasok biztonsága érdekében, eleget tett Cooper követeléseinek. A gép landolása után 36 utast kicseréltek a pénzre és az ejtőernyőkre, majd a gép tankolást követően újra a levegőbe emelkedett, és Mexikó felé repültek tovább.
A nagy ugrás és a rejtély kezdete
Cooper utasításba adta, hogy 10 000 láb alatt repüljenek, 200 csomónál kisebb sebességgel. A pilóták csak találgatni tudtak, hogy mit tervez Cooper, ám nem sokkal később végül egyértelművé vált a férfi célja: valahol Seattle és Reno között, este 8 után Cooper kiugrott az ejtőernyővel és a váltságdíjjal a gépből.
Ez volt az utolsó pillanat, amikor D. B. Coopert látták – élve vagy holtan. A hatóságoknak nem sok támpontot adtak a gépen hagyott holmik: a bombának hitt aktatáska, egy fekete nyakkendő és az ejtőernyők egy része. Az FBI mindent megtett annak érdekében, hogy előkerítsék a férfit, ám nem sikerült megtalálni. Hová tűnhetett? Vajon túlélte az ugrást, vagy a vadonban veszett el örökre?
Az FBI is a rejtély nyomába eredt
D. B. Cooper utáni nyomozás az FBI történetének egyik leghosszabb és legösszetettebb esete lett: több mint 800 lehetséges gyanúsítottat vizsgáltak ki az évek során, de a titokzatos légikalóz személyiségére egyikük sem illett. Az egyik legnagyobb probléma az volt, hogy a férfi rendkívül elővigyázatosan járt el: álnevet használt, amely nem vezetett semmiféle nyomra, és az ejtőernyők, valamint a készpénz sorsa is feledésre merült.
Az egyetlen jelentős nyom 1980-ban került elő:
egy fiatal fiú túrázás közben 5800 dollárnyi, részben lebomlott készpénzt talált a Columbia folyó partján – közel ahhoz a területhez, ahol a hatóságok szerint Cooper földet érhetett.
A pénz azonosító száma megegyezett a Coopernek átadott bankjegyekkel, de az egyik kötegből hiányzott néhány bankjegy. Bárhogy vizsgálódtak, ez sem vitte közelebb az FBI-t a rejtély megoldásához.
Számtalan elmélet született Cooper kilétéről és sorsáról: egyesek szerint profi katonai kiképzéssel rendelkező ejtőernyős lehetett, aki pontosan tudta, mit csinál. De akkor miért hagyta el a pénzt? Mások szerint az ugrás annyira kockázatos és veszélyes volt, hogy nem élhette túl – különösen a viharos időjárási körülmények tekintetében. A harmadik variáció szerint Cooper nem egyedül tervezte el az akciót, akadtak segítői.
D. B. Cooper története hamar a popkultúra részévé vált: egyszerre testesíti meg a titokzatosságot, a bátorságot és a kisember diadalát a hatalom felett. Bár törvénysértést követett el, sokan a modern kori Robin Hood-ként tekintenek rá, aki túljárt az FBI eszén a ravaszságával és merészségével.
Akkor örök rejtély marad az eltérített repülőgép története?
Az FBI hivatalosan is lezárta az aktát 2021-ben – megoldatlanul. Nemrégiben azonban egy megoldatlan ügyekre szakosodott férfi, Eric Ulis bejelentette, hogy 2024 végére egy tudós és a gépen hagyott nyakkendőn található DNS segítségével megoldja a rejtélyt.
Milyen volt Kádár János vonata? Kattints ide és olvasd el az érdekes cikket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés