Egy aprócska állam már legyőzte a 20. század végén a nagy Oroszországot

orosz ország bácsi
Olvasási idő kb. 5 perc

Kereken 30 éve, 1994. december 11-én tört ki az első csecsen háború, amikor Oroszország harcba indult a függetlenedni akaró köztársaság elszakadásának megakadályozására.

A Kaukázus csúcsai közt megbúvó Csecsenföldet 1864-ben csatolták az egész hegyvidékkel együtt az orosz birodalomhoz, de már a 19. század végétől többször próbált elszakadni a „nagy testvértől”. Az 1917-es orosz forradalom után 1921-ig sikerült is önálló országként működnie, de a létrejövő Szovjet Szocialista Köztársaságok Szövetsége, vagyis a későbbi Szovjetunió sem mondott le a területről. Amikor ez a kommunista államalakulat 1991-ben atomjaira hullott, Csecsenföld ismét kinyilvánította függetlenségét, ami az 1994-es orosz–csecsen háborúhoz vezetett.

Oroszország hatalmi gőgje nem hagyott alább

1994. december 11. hideg éjszakán orosz tankok dübörgésére ébredtek a csecsenek. Lánctalpak fémes csikorgása, fülsiketítő robbanások és gépfegyver-sorozatok visszhangoztak a parányi ország hegyei között. A levegőben égett gumi és fém szaga keveredett, ahogy a harckocsik minden útjukba eső dolgot letaroltak.

Fegyverzet tekintetében Oroszország abszolút fölényben volt
Fegyverzet tekintetében Oroszország abszolút fölényben voltHuman Rights Watch

A füstös, szürke égbolt alatt gyerekek próbálnak vizet húzni a páncélos súlya alatt kettétört vezetékből; egy férfi saját házának maradványainál guggol, kezében meghalt szeretteinek fotójával. A romok között harcosok suhannak át hangtalanul, és a falakra festett jelszavak hirdetik: „Inkább a szörnyű vég, mint a végtelen szörnyűség!” Ezek a képek bejárták akkoriban a világsajtót.

A feliratok közös ellenállásra buzdítottak az oroszok ellen
A feliratok közös ellenállásra buzdítottak az oroszok ellenHuman Rights Watch

A moszkvai vezérkar könnyű győzelmet remélt: azt gondolták, hogy néhány héten belül felmorzsolják a csecsen ellenállást, és helyreállítják az orosz állam tekintélyét a régióban. Azonban a valóság egészen másképp alakult. Az első nagy ütközetek a fővárosban, Groznijban zajlottak, ahol az utcákon véres harcok folytak. De a csecsenek egyesítették erőiket, és a helyi harcosok jól ismerték a hegyvidék minden zegét-zugát.

Az oroszok tankjai csak előre mennek, de mi tudjuk, hogy a hegyek mindig a mi oldalunkon állnak

– mondta egy csecsen harcos egy újságírónak.

Csecsen felkelők harckocsi híján átalakított Moszkviccsal indulnak bevetésre
Csecsen felkelők harckocsi híján átalakított Moszkviccsal indulnak bevetésreHuman Rights Watch

A kicsi, de erős Csecsenföld borsot tört az oroszok orra alá

Csecsenföld ellenállása a harcos hagyományokra, a közösségi összetartásra és a függetlenség iránti vágyra épült. Bár az orosz hadsereg számbeli és technológiai fölényben volt, a csecsenek gerilla-hadviselése hatalmas veszteségeket okozott számukra. Groznij ostroma alatt a város utcáin mindenre elszánt mesterlövészek és elaknásított útvonalak lassították a támadók előrenyomulását.

Aszlan Maszhadov csecsen vezérkari főnök a gyerekektől a kurdokig mindenkit harcba hívott az oroszok ellen
Aszlan Maszhadov csecsen vezérkari főnök a gyerekektől a kurdokig mindenkit harcba hívott az oroszok ellenHuman Rights Watch

A hegyekben és erdőkben mozgó ellenállók kis csoportokban csaptak le, majd tűntek el újra a terep rejtekében. Egy fiatal harcos a háborúról úgy fogalmazott:

Nem mi akartuk, hogy az oroszok ide jöjjenek, de most, hogy itt vannak, sosem adjuk fel.

A csecsen gyerekek a háborúban nőttek fel, már aki megérte közülük a felnőttkort: az összecsapásokban tízezrek haltak meg vagy tűntek el
A csecsen gyerekek a háborúban nőttek fel, már aki megérte közülük a felnőttkort: az összecsapásokban tízezrek haltak meg vagy tűntek elHuman Rights Watch

Az orosz medve elerőtlenedése

Az orosz vezetés számára a háború nem csupán katonai, hanem politikai és erkölcsi vereség is lett. Az orosz hadsereg rosszul szervezett és alulfinanszírozott volt, sok katonát kényszersorozással küldtek a frontra, és nem voltak felkészülve a csecsen erők elszántságára.

Kisiklatott orosz utánpótlás-szállítmány
Kisiklatott orosz utánpótlás-szállítmányHuman Rights Watch

A konfliktus során az orosz média egyre több képet és beszámolót közvetített az értelmetlen pusztításról, az áldozatok szenvedéséről és a fiatal katonák elvesztéséről. Ez jelentős társadalmi ellenállást váltott ki Oroszország-szerte, és aláásta a moszkvai kormányzat legitimitását.

A csecsenek országuk romjai között ünneplik a függetlenséget
A csecsenek országuk romjai között ünneplik a függetlenségetHuman Rights Watch

A háború következményei

Az 1996-ig tartó háború végül csecsen győzelemmel zárult. Bár az oroszok hatalmas pusztítást végeztek, nem tudták megtörni Csecsenföld függetlenség iránti vágyát. A háborút követő haszavjurti békeszerződés  önállóságot biztosított a csecseneknek, de a béke csak három röpke évig tartott. Amikor 1999-ben iszlamista csecsen harcosok betörtek a szomszédos Dagesztánba, Oroszország ezt az agressziót ürügyként használta fel egy újabb háború elindítására. A lépést azzal is próbálták legitimálni, hogy több oroszországi bombatámadást csecsen terroristáknak tulajdonítottak. 

Az utcákon még mindenütt kilőtt orosz járművek, de a háttérben már megkezdődött az újjáépítés
Az utcákon még mindenütt kilőtt orosz járművek, de a háttérben már megkezdődött az újjáépítésHuman Rights Watch

Ez a konfliktus nemcsak egy kis állam hősi ellenállását mutatta meg, hanem az erőszak és az elnyomás káros következményeit is. Az csecsenföldi háború emlékeztet arra, hogy a szabadságért folytatott harc néha a legnagyobb erőket is térdre kényszerítheti, különösen, ha a háború nem területekről szól, hanem egy nép identitásáról, önállóságáról és büszkeségéről. 

A csecsen függetlenségi mozgalom egyik ikonikus alakja, akit később elnökké is választottak, korábban Magyarországon is szolgált katonaként. Erről ebben a cikkünkben olvashatsz bővebben.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek