„Ahhoz, hogy január elsejétől egyáltalán életbe léptethessék az új rendszert, sok mindent kellene előkészíteni, és az onkológiai ellátást is rendbe kéne tenni” – derül ki a 24.hu híradásából, mely szerint
a tervek ellen sokan tiltakoznak és a törvénymódosítás visszavonását követelik.
Ezeket a vizsgálatokat tennék kötelezővé
Mit ismert, az Országgyűlés még június elsején szavazott meg egy törvény, amely kimondta: Pintér Sándor egészségügyért is felelős miniszternek lehetősége van arra, hogy a jövő év elejétől a 18 év feletti korosztály egy részének kötelezően előírjon bizonyos szűrővizsgálatokat, amelyek eddig önkéntes alapon működtek.
Ahogy arról mi is beszámoltunk, a koncepció három szervezett, vagyis személyes meghíváson alapuló vizsgálatot nevesített. Ezek a következők:
- a 25 és 65 év közötti nők háromévenkénti méhnyakrákszűrése,
- a 45-65 év közötti nők kétévenkénti emlőszűrése,
- az 50-70 év közötti férfiak és nők vastagbélszűrése.
A tervezetet augusztus 1-ig lehetett véleményezni, most a kormánynál pattog a labda, hogy rendeletet alkosson a részletekről. „A kötelező szűrések bevezetéséről a kormány nem tárgyalt, azokról döntést nem hozott” – közölte a lap kérdésére a Belügyminisztérium. A válaszban arra is kitértek, hogy
a krónikus, nem fertőző betegségek (népbetegségek) megelőzését, vagy minél korábbi felismerését célzó szűrővizsgálatok rendszerének komplex fejlesztése folyamatban van.
Hozzátették, hogy a megjelent szabályozás nem hozott változást a felnőttkori életkorhoz kötött alkalomszerű és a szervezett méhnyak-, emlő- és vastagbélszűrés tekintetében, melyek továbbra is önkéntesen vehetők igénybe. A közlés szerint a szabályozás elvi felhatalmazó rendelkezést tartalmaz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés