Ez az ehető virág rendbe teszi a vérnyomásod

GettyImages-929129104
Olvasási idő kb. 5 perc

Bár az utóbbi időben egyre divatosabb például a levendulából készült fagylalt, még mindig meglepődünk az ehető virág jelenségén. Pedig, ezt a kimagaslóan jó élettani hatásokkal rendelkező gyógyító virágot az emberiség évezredek óta eszi, csak éppen nem mindenki tudja róla, hogy a kapribogyó történetesen nem bogyó, hanem a Capparis spinosa virágának bimbója.

A Kaliforniai Egyetem kutatásai rámutattak, hogy a kapribogyó kvercetin vegyülete működésbe hozza a szívünk és agyunk normális működéséhez szükséges fehérjéket. A szívverés, az agyműködés és az izom-összehúzódás mellett azonban nemcsak a gyomor-bél, de a hasnyálmirigy és a pajzsmirigy működését is hatékonyan segíti. 

Régóta sejtik, hogy gyógyító hatású ez a virág

Még ha ezt így egészen pontosan nem is tudta megfogalmazni Discorides, a görög orvos és gyógyszerész, de az i. u. 70-ből származó De Materia Medica című, gyógyászati célra felhasználható anyagokat ismertető írásában már foglalkozik a kapribogyóval. Megfigyelései szerint vízhajtó hatása mellett a fogfájás csillapításában és a reumás panaszok enyhítésében számíthatott leginkább az aprócska bimbóra. 

A Földközi-tenger országaiban nagyüzemi termesztése folyik ennek a gyógyító virágnak
A Földközi-tenger országaiban nagyüzemi termesztése folyik ennek a gyógyító virágnakDea / M. Borchi / Getty Images Hungary

Gyógyhatásait és különleges ízét ki is aknázzuk

Az ókorban a virágbimbó mellett a kapricserje kérgét, sőt gyökerét is alkalmazták fűszerként és gyógyászati célokra is. Dél-Európában, talán éppen ezért, a rómaiak terjesztették el az egyébként a Kaukázus térségéből és Elő-Indiából származó növényt. Jelenleg, hozzánk legközelebb Olaszországban, Görögországban és Franciaországban zajlik nagyüzemi termesztése, de a növény jól tűri a forróságot és a napfényt is, igénytelenségének hála vadon is megterem meszes talajon, de akár falak repedéseiben és kőhalmok között is.

Hatékony segítség szív- és érrendszeri megbetegedéssel küzdőknek

A fent említett, szívet támogató hatás mellett a kapribogyó jelentős forrása a béta-karotinnak, a filátoknak és a flavonoidoknak, melyek között fontos érvédő hatású antioxidánsok találhatók. Ezek az erek rugalmasságának megőrzésével akadályozzák az artériában a veszélyes plakkok kialakulását, óvják az erek épségét, és hatékonyan védenek a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben.  

Daganatos betegségek megelőzésére és kezelésére is javasolt

Az antioxidánsok a daganatos megbetegedések elleni harcban is jó szövetségesek. A kapribogyó ez irányú jótékony tulajdonságait elsősorban a prosztata- és a vastagbélrákban szenvedők értékelhetik.

Nem csak zöldségágyon tálalt grillezett lazac mellett egészséges
Nem csak zöldségágyon tálalt grillezett lazac mellett egészségesLauriPatterson / Getty Images Hungary

Vírusos, bakteriális és gombás megbetegedések ellen is bevethető

Nem egyszerűen antioxidáns, de antihisztamin, antibakteriális, gombaellenes, gyulladásellenes és gyulladásgátló hatásait a láztól kezdve a fekélyek, allergiás reakciók kezeléséhez és a szervezet általános ellenállóképességének növelése érdekében is felhasználhatjuk.

Fogyókúrázóknak és magas koleszterinszinttel küzdőknek is kiváló

Rostokban gazdag, azonban kalóriatartalma alacsony, ezért a súlycsökkenésre vágyóknak is jó  barátja lesz, de ugyanígy segítség az emésztési zavarok elhárításában is.

Csökkenti a vércukorszintet

A kapribogyó elősegíti a vércukor- és a koleszterinszint csökkenését, de cukorbetegek májvédőként is számolhatnak kedvező hatásával.

A bimbóból mártás is készíthető, de dekoráló funkcióval is bír
A bimbóból mártás is készíthető, de dekoráló funkcióval is bírZoryana Ivchenko / Getty Images Hungary

Reumás tünetekre, porcerősítésre és ízületi problémákra ajánlott

Kitűnő K-vitamin-forrás, így alkalmas a csontsűrűség javítására, és bevethető csontritkulás, illetve ízületi panaszok esetében is. A bimbó héjában található kaparirutin pedig vízhajtó és reumaellenes hatásáról ismert.

Sejtöregedés és bőrproblémák esetén is sikerrel alkalmazható

Bőrirritáció, kiütés, pattanás vagy gyulladásos tünetek esetén a kapribogyó E-vitamin- és antioxidáns-tartalma segít a panaszokat megszüntetni. De aki csak bőre szárazságával küzd, annak is érdemes rendszeresen fogyasztani ezt a virágbimbót, hidratáló hatása a szakértők szerint nem fog elmaradni. Ráadásul a kapribogyó rendelkezik némi fényvédő hatással is, így belülről csökkentheti az UV-sugarak káros hatását is. Erre a Mediterráneumban mindig is nagy szükség lehetett, napjainkban már mifelénk is fokozottan.

Ha foglalkoztat az ételek rákmegelőző hatása, ezt a korábbi cikkünket is érdekesnek találhatod.

DOGZ Fesztivál a Városligetben!

Szeptember 7-én kutyás bemutatókkal, falkasétával, izgalmas előadásokkal, tanácsadással és gyerekprogramokkal vár mindenkit az év legnagyobb kutyás rendezvénye.

Regisztrálj az ingyenes rendezvényre!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek