A klímaváltozás miatt már a Magyarországtól jóval délebbre honos kullancsfajok is egyre jobban érzik hazánkban magukat. A kora tavasszal talált ilyen egyedek pedig arra engednek következtetni, hogy nem vándormadárral érkeztek, hanem már nálunk teleltek át, vagy éppen itt is keltek ki.
Ezek közé tartozik a Hyalomma kullancsfaj is, mely képes terjeszteni a krími-kongói vérzéses láz vírusát is.
A betegség halálozási aránya elérheti a 30 százalékot is, kezdeti tünetei közt láz, gyengeség, hátfájás szerepelnek. Az ezt terjesztő kullancsfaj nagyobb és gyorsabb a hazai fajoknál, egyszínű pajzsa és látványosan sávozott lábai könnyen felismerhetővé teszik.
A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont 2021-ben közösségi kutatási programot indított Kullancsfigyelő néven a Hyalomma kullancsfaj magyarországi tanulmányozására. Ez idő alatt több száz lakossági bejelentésből 14 ilyen egyedet tudtak hazánkban begyűjteni, elsősorban nagy testű emlősökről. Ezeknek a kullancsoknak a vizsgálata folyamatosan zajlik – írja az Economx, de eddig
a krími-kongói vérzéses láz vírusa szerencsére egyik egyedben sem volt kimutatható.
Ennek ellenére a szakemberek továbbra is a lakosság fokozott figyelmét kérik. Azt kérik, ha ilyen egyedet találsz, azt jól zárható edényben tárold, és juttasd el a kutatókhoz. Ennek pontos módjáról a Kullancsfigyelő honlapján tájékozódhatsz.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés