A nap utolsó étkezésének időzítése nem csak az emésztésedet vagy az alvásminőségedet befolyásolhatja. A párizsi Sorbonne Egyetem tanulmánya megállapította, hogy azok az emberek, akik egy bizonyos időpont után vacsoráznak, sokkal nagyobb valószínűséggel kapnak stroke-ot.
Így függ össze a vacsora ideje a stroke-kal
A Nature Communications című tudományos folyóiratban publikált tanulmány keretében a mintegy 100 ezer résztvevő 7 éven át naplózta étkezéseinek időpontját, miközben a kutatók figyelemmel kísérték egészségügyi állapotukat. Ebben az időszakban 2 ezer embernél jelentkeztek szív- és érrendszeri megbetegedések, köztük szívroham és stroke.
Az adatokból kiderült, hogy azok, akik este 9 óra után étkeztek, 28 százalékkal nagyobb valószínűséggel szenvedtek agyvérzést.
Sőt, este 8 óra után minden eltelt órával 8 százalékkal növekedett a stroke, valamint a ministroke néven is emlegetett átmeneti ischaemiás roham (TIA) esélye.
A kutatók ezt azzal magyarázzák, hogy a késői étkezés miatt a szervezet később tudja megemészteni az ételt, ami megemeli a vérnyomást és a vércukorszintet. A magasabb esti vérnyomás pedig az idő múlásával károsíthatja az ereket, így megnövelheti a szívroham és a szélütés kockázatát.
A megfigyelések szerint ez jobban fenyegeti a nőket, mint a férfiakat.
„Másokhoz hasonlóan engem is sokszor figyelmeztetett a nagymamám, hogy ne vacsorázzak túl későn. Az eredmény azt sugallja, hogy a tanácsnak lehetett alapja” – mondta Bernard Dour, a tanulmány vezető szerzője.
„Olyan társadalomban élünk, amelyben az embereknek gyakran nincs elég idejük, ezért sokan későn vacsoráznak. De azoknak, akik úgy érzik, túl elfoglaltak ahhoz, hogy korábban étkezzenek, számolniuk kell azzal, hogy emiatt megnövekedhet egyes egészségügyi problémák kockázata – bár az eredmények megerősítéshez további vizsgálatok szükségesek” – tette hozzá.
Az adatokból arra is fény derült, hogy miközben a nők a késői vacsorával vállalnak nagyobb kockázatot, addig a férfiakra inkább a késői reggeli jelent fokozott veszélyt. Ennél az étkezésnél minden eltelt óra 11 százalékkal emelte meg a szívkoszorúér-betegség kockázatát.
Mi az ideális időpont a vacsorára?
A tanulmány megállapította, hogy az éjszakai böjt jótékony hatással lehet az egészségre. Akik ugyanis korán vacsoráznak, azoknál csökken a stroke és a TIA kockázata – óránként 7 százalékkal.
Szakemberek szerint a nap utolsó étkezését délután 5 és este 7 óra közöttre érdemes időzíteni.
Egy, a Cell Metabolism című folyóiratban tavaly megjelent tanulmány azt is kimutatta, hogy azok, akik 5 órakor esznek utoljára, több kalóriát égetnek el, mint azok, akik később vacsoráznak.
Fontos tényező azonban a vacsora és az elalvás között eltelt idő is, hiszen a szervezet csak akkor tud megfelelően működni, ha még előtte megemészti az ételt. Ha erre nem figyelsz oda, az az alvásminőség romlásához vezethet, és más egészségügyi problémákat is okozhat.
Az embereknek legalább 4 órával (más vélekedések szerint 2-3 órás szünet is elég) az elalvás előtt kell enniük.
Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy akik hajlamosak a gyomorégésre vagy a savas refluxra, illetve 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek, állapotuk miatt is ajánlott korábban vacsorázniuk.
A vacsora időpontjának helyes megválasztásáról itt írtunk bővebben:
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés