Fehérje, szénhidrát, vitaminok és ásványi anyagok is bőséggel találhatók a tehén-, kecske- vagy juhtejből a kazein nevű tejfehérje kicsapásával készülő túróban. Ráadásul kifejezetten fontos kalciumforrás is. Számos kedvező élettani hatása mellett praktikusságát növeli, hogy édesen és sósan is fogyasztható, rendkívül változatosan elkészíthető alapanyag, s ezt a sokrétűséget a hazai gasztronómia szerencsére előszeretettel ki is használja.
A túró zsír-, cukor- és laktóztartalma miatt is igen egészséges
A nálunk kapható sovány, azaz a legalacsonyabb zsírtartalommal rendelkező tehéntúró mindössze 0,5 gramm zsírt tartalmaz 100 grammonként, így ezt akár cukorbetegek és fogyni vágyók is bátran fogyaszthatják. A félzsíros tehéntúró is csupán 7 gramm zsírt rejt ugyanekkora adagra bontva. A félzsíros és a zsírszegény túró laktóztartalma is alacsony, ahogy a ricottáé, a juhtúróé és jellemzően az ízesített túrótermékeké is. Ezt érdemes tudnia a laktózérzékenyeknek, de ha biztosra akarnak menni, a laktózmentes túrót választják. Mindeközben pedig a félzsíros túróból már egy 10 dekányi mennyiség közel dupla annyi fehérjével képes tuningolni szervezetünket, mint 2,5 dl tej. A zsíros túró 100 grammja már 12,2 grammot tartogat, de általánosságban a túró tejcukortartalma viszont még az egyébként szintén kitűnő és kimondottan fogyókúrás kefirénél és joghurténál is csekélyebb.
Kiváló fehérjeforrás is a túró
Még a szója- és a mandulatejnél is jobb proteinforrással van dolga a tehéntejből készült túró fogyasztójának, aki ennek napi étrendbe építésével elgondolkodhat akár a húsadag csökkentésén is, szervezete a túrónak hála nem fog fehérjéből hiányt szenvedni. Ez a sportolóknak is jó hír, akik az izomzat növelése miatt érdekeltek a fokozott fehérjebevitelben. Lehet nyers tojást is hörpintgetni e célból, de egy jó túrórögös kevert saláta vagy piros zöldséges túrósmoothie mennyivel élvezetesebb?!
Egészségünk sokoldalú támogatója a túró
Az anyagcsere-folyamatokhoz, de az agy fejlődéséhez és a koleszterinszint csökkentéséhez is hatékony segítséget nyújtanak a túróban rejtőzködő B-vitaminok, melyeknek egyes összetevői a szénhidrátot energiává alakítják, a vér koleszterinszintjét pedig csökkentik. Az idegek, az izmok és az immunrendszer karbantartása szempontjából is nélkülözhetetlen magnézium, melyben a túró bővelkedik, segít a vércukorszint fenntartásában, és kedvezően hat a szívre is. Emellett, migrénes és emésztési panaszok alkalmával is hatékonyan vethető be. Sőt, a túró még a levertség tüneteit is képes enyhíteni, valamint a káliumtartalmának köszönhetően mérsékli a szorongást, és csökkenti az agyvérzés kialakulásának rizikóját is.
A túró segít több ráktípus megelőzésében
A túró, a mértékkel fogyasztva kiváló antioxidáns- és áldásos hatású szeléntartalmának köszönhetően csökkenti a prosztata- és végbélrák kialakulásának veszélyét, ám nem csak ezek ellen a gyakori ráktípusok ellen lehet egy hatékony védelmi rendszer fontos pillére a túrófogyasztás. Kalcium- és D-vitamin-készletének hála a mellrák megelőzésében is bizonyítottan számolhatunk kedvező hatásával. A szelénnel ugyanakkor óvatosan kell bánni, mert amennyire káros lehet hiánya, ami ízületi gyulladást, szívbetegséget és férfiaknál akár meddőséget is okozhat, úgy túladagolása is veszélyes. Ezért a túrófogyasztás mértékére is fontos odafigyelni, a szelénmérgezés légzési nehézséget, vese- és szívelégtelenséget, akár szívrohamot is előidézhet. A maximálisan bevihető mennyiség szelénből 400 μg, de az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) ajánlása szerint a napi optimális mérték mindössze 55 μg.
Ha más tejtermékek élettani hatásai is érdekelnek, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés