Így hat valójában a telihold a szervezetedre

GettyImages-1678744692
Olvasási idő kb. 4 perc

A holdra szállás kérdése talán megosztja az embereket, az viszont tagadhatatlan, hogy a holdnak nagy hatása van szervezetünkre. Teljesen máshogy viselkedünk, amikor csak egy kis kifli van az égen, mint amikor egy hatalmas teli sajtkorong. Most annak jártunk utána, pontosan milyen hatásokat váltanak ki belőlünk a hold ciklusai, és mi az oka mindennek.

Emberemlékezet óta izgatja a tudósokat, kutatókat, hogy vajon pontosan milyen hatással is van a Hold a szervezetünkre. Már a 15. században is használták a latin eredetű holdkóros kifejezést, amit akkoriban a zavaros viselkedésű, gondolkodású, alvajáró emberekre használtak, akik a telihold közeledtével egyre furcsábban viselkedtek, esetenként agresszívabbá is váltak.

Manapság leginkább az tűnhet fel, hogy rosszabbul vagy éppen jobban alszunk, ha közeleg a telihold. És ez a megérzésünk nem is hibás.

A telihold testünkre és lelkünkre is hat?

Minden élőlénynek szüksége van saját bioritmusra ahhoz, hogy életben tudjon maradni. Az embernek ez az úgynevezett cirkadián ritmusa, tehát a testünk belső alvás-ébrenlét körforgása, amelynek egy ciklusa 24 órás. De vannak 24 órán túlnyúló, úgy nevezett infradián ritmusok, mint például a nők menstruációs ciklusa.

Nagy hatással van alvásunkra a telihold
Nagy hatással van alvásunkra a teliholdMaria Korneeva / Getty Images Hungary

Kutatások kimutatták, hogy számos állatfaj a holdciklushoz igazította egyes biológiai ciklusait. Az ember esetében ez egy fokkal bonyolultabb, mivel az eddig elvégzett kutatások igencsak ellentmondásosak.

Az ember ritmusai ugyanis a testi és a lelki egészségre egyaránt hatással vannak. Tehát, ha a ritmusunk kibillen, az okozhat különböző mentális zavarokat, például szorongást vagy depressziót. Azt viszont még nem támasztotta alá egyetlen tudományos bizonyíték sem, hogy a holdciklusnak is köze lenne mindehhez.

Fizikailag viszont tudja befolyásolni a szervezetet, például rájöttek, hogy az emberek hatékonyabbak telihold és újhold idején. Egyes tanulmányok még arra is rámutattak, hogy telihold idején enyhe elváltozás észlelhető a szív- és érrendszer állapotában.

Hasonló a telihold és az újhold hatása

A legtöbbet boncolgatott kérdés mégiscsak az, hogy a holdciklusnak van-e köze az alvásunkhoz.

A tényállás az alvást illetően az, hogy vannak hormonok, amik kifejezetten csak este szabadulnak fel, annak érdekében, hogy megnyugodjunk és pihenhessünk. Ilyen például a melatonin, aminek emelkedésekor a napközbeni hormonok, mint a szerotonin, csökkenni kezdenek.

Ha viszont olyan befolyásoló tényezők lépnek életbe az elalvás előtt, mint a mesterséges fény, vagy esetleg a telihold fénye, az hatással lehet az elalvási és alvásban maradási képességünkre, mert a fény befolyásolja az alvás-ébrenlét ciklusunkat.

Igazán látványos eredményt ebben a kérdésben a Washingtoni Egyetem alváskutatóinak vizsgálata érte el még 2017-ben. Két csoportba osztották alanyaikat, az egyik csoportba olyan őslakosok kerültek, akik nem használják az áramot, tehát nincs mesterséges fényforrásuk, a másikba pedig egyetemistákat tettek, és megfigyelték alvásukat egy teljes holdcikluson keresztül.

Az eredmény meglepte a kutatókat. Az őslakosok csoportja átlagosan 40 perccel később ment aludni és kevesebbet is aludt a teliholdat megelőző éjszaka. A furcsaság viszont az volt számukra, hogy nagyon hasonló eredményt mutatott a hallgatók csoportja is, akik egy nagyvárosban élnek, tele mesterséges fénnyel, tehát nem feltétlenül vannak tudatában annak, hogy éppen telihold van.

A telihold hatására felborulhat az alvás-ébrenlét ciklusunk, a nőknek még a menstruációs ciklusára is hatással lehet
A telihold hatására felborulhat az alvás-ébrenlét ciklusunk, a nőknek még a menstruációs ciklusára is hatással lehetOleg Breslavtsev / Getty Images Hungary

Később, 2021-ben is végeztek egy hasonló kutatást Argentínában, ahol szintén ilyesféle eredmények születtek. Tehát kijelenthető, hogy

minden helyzetben – függetlenül a földrajzi elhelyezkedéstől vagy az elektromos áramhoz való hozzáféréstől – a résztvevők kevesebbet alszanak és később fekszenek le a teliholdat megelőző napokban, amikor több természetes fény áll rendelkezésre szürkület után.

Egy másik érdekes eredmény is született a kutatások során, mégpedig az, hogy minden csoport tagjai kevesebbet aludtak újholdkor is, pedig ebben a fázisban nem is nagyon látszik a hold.

Hatása van, de még mindig nem értjük teljesen, hogy milyen

Tehát az mindenképpen kijelenthető, hogy a holdnak, főképp a teliholdnak nagy befolyása van az emberi szervezetre, leginkább gravitációs vonzásai miatt.

Arra is van némi bizonyíték, hogy a telihold kevesebb mély alváshoz és a REM-alvás csökkenéséhez vezet. A tudósok azonban továbbra is vizsgálják, hogyan befolyásolja a hold a különböző fiziológiai és pszichológiai rendszereinket.

Egy matematikus atomot dobott volna a Holdra. Ebből a cikkünkből megtudhatod miért.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek