A tabletták színe sem mindegy: másként hat a zöld, mint a sárga

GettyImages-1226657789
Olvasási idő kb. 12 perc

Képzeld el, hogy beveszel egy tablettát, ami nem tartalmaz semmilyen hatóanyagot, mégis jobban érzed magad. Vajon hogyan lehetséges ez? A Semmelweis Egyetem szakértőit kérdeztük.

Az orvostudomány évtizedek óta kutatja a placebohatás titkait, de még mindig nem értjük teljesen, hogyan is képes egy „semmi” gyógyítani. Az egyik legérdekesebb és legrejtélyesebb jelenségnek számít a placebohatás, amelyben egy hatóanyag nélküli kezelés – mint például egy cukortabletta bevétele – képes javítani a betegek állapotán.

Vajon mi áll a háttérben? Természetesen mind kulcsszerepet játszik ebben a beteg hite a kezelésben, az orvossal való bizalmi kapcsolat, valamint az adott körülmény. A tudomány szerint a test és az agy közötti mély kapcsolat eredménye, hogy a placebo kezelés is valódi fiziológiai változásokat indíthat el. Kutatások bizonyítják, hogy nem pusztán pszichológiai jelenség a placebohatás: a beteg elvárásai valós fizikai hatásokat idézhetnek elő a szervezetben, mint például hangulatjavítás vagy akár fájdalomcsillapítás.

Hogyan lehetséges, hogy beveszel egy tablettát, ami nem tartalmaz semmilyen hatóanyagot, mégis hatásos?
Hogyan lehetséges, hogy beveszel egy tablettát, ami nem tartalmaz semmilyen hatóanyagot, mégis hatásos?Cristian Storto Fotografia / Getty Images Hungary

Egyes vizsgálatok szerint különösen hatásos lehet a placebo az olyan problémák esetén, mint például a szorongás, depresszió vagy a krónikus fájdalom, ahol a gyógyulás gyakran összefügg a beteg elvárásaival és hitével. De vajon hogyan működik ez a titokzatos erő, és milyen mechanizmusok állnak mögötte?

A feltett kérdésekre dr. Kleiner Dénes, a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet egyetemi adjunktusa, valamint dr. Vajda Péter, a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerésze válaszol.

Mi a placebohatás, és hogyan működik a gyakorlatban?

Dr. Kleiner Dénes: Arra a kérdésre, hogy mi a placebohatás, még talán lehet is válaszolni, bár szakirodalomtól függően más és más választ találhat az ember. Általános megfogalmazás szerint placebohatásnak nevezzük azt, amikor egy álorvosi beavatkozás javítja a beteg állapotát, mert a beteg arra számít, hogy a kezelés hatásos.

A hogyan működik kérdésre már jóval nehezebb válaszolni. Mind a mai napig csak elméleteink vannak, melyeket számtalan egyéb tényező befolyásol. Ezek közül kettőt érdemes megemlíteni. Az egyik szerint a beteg, ha sokszor veszi be a hasonlóan kinéző fájdalomcsillapító tablettát, akkor egy idő után a hatóanyag nélküli, de hasonló gyógyszer szintén fájdalomcsillapítást eredményez.

A másik elmélet szerint, ha a beteg hatóanyag nélküli (azaz placebo) kezelést kap, például fájdalomcsillapítót, de közben szóban elmagyarázzák, hogy a termék hatásos, a betegben kialakul egy elvárás, vagy talán inkább remény, hogy a termék valóban hatásos. Végezetül mindez fájdalomcsillapítást eredményezhet.

Általánosságban elmondható, hogy a placebohatás során a beteg elméje meggyőzi testét arról, hogy egy valójában hatástalan kezelés működik, ami valódi fiziológiai változásokat idézhet elő.

Ezt kiegészíteném azzal, hogy a hatásos készítmények esetén is fontos hatást befolyásoló szerepet kap az, hogyan viszonyulunk a gyógyszerhez.

Dr. Vajda Péter: A placebo fontos szerepet játszik a modern gyógyszerkutatásban. Amikor új gyógyszereket vagy kezeléseket fejlesztenek, a kutatók szeretnék tudni, hogy azok valóban működnek-e. Ehhez összehasonlítják az új gyógyszer hatását egy olyan anyagéval, ami úgy néz ki, mint az igazi gyógyszer, de valójában nem tartalmaz hatóanyagot – ezt nevezzük placebónak. A placebo használata segít elkülöníteni a gyógyszer tényleges hatását attól, amit a betegek csak azért tapasztalnak, mert hisznek a kezelésben. Néha ugyanis az emberek jobban érzik magukat pusztán attól, hogy azt hiszik, gyógyszert kaptak, még akkor is, ha valójában hatóanyag nélküli tablettát vettek be. Ez a módszer nem új találmány. Henry Beecher, akit a placebo-kutatás úttörőjének tartanak, már 1955-ben írt erről egy fontos tudományos cikket.

Ő volt az első, aki részletesen bemutatta, hogyan lehet a placebót használni a gyógyszerek hatékonyságának pontos mérésére. A placebo alkalmazásával a kutatók meg tudják állapítani, hogy egy új gyógyszer vagy kezelés valóban jobb-e, mint a puszta hit és remény hatása. Ez segít abban, hogy csak olyan gyógyszerek kerüljenek forgalomba, amelyek tényleg hatásosak, nem csak a betegek pozitív hozzáállása miatt tűnnek működőképesnek. A placebo tehát fontos szerepet játszik a modern gyógyszerkutatásban, különösen az embereken végzett klinikai vizsgálatokban. Ez egy olyan eszköz, amely segít elkülöníteni a valódi gyógyszerhatást a pszichológiai tényezőktől. A placebo lehetővé teszi, hogy megállapítsák a gyógyszer tényleges hatását, és minimalizálják az egyéni vélemények és érzések befolyását.

Milyen mechanizmusok állhatnak a háttérben, amikor a placebohatás pozitív változásokat hoz?

Dr. Kleiner Dénes: Mind a mai napig nem egyértelmű, hogy pontosan hogyan is működik a placebohatás. Jelenleg ennek a kutatása igen jelentős, és már számtalan agyi terület szerepét igazolták a folyamatban.

Dr. Vajda Péter: Olyannyira izgalmas és érdekes ez a terület, hogy napjainkban jelenleg több mint 125 ezer elérhető tudományos folyóiratban megjelent tanulmány is foglalkozik ezzel a témával. A placebo készítmények olyan színben, alakban, ízben megjelenő termékek, amelyek valamely gyógyszert utánoznak, de hatóanyagot nem tartalmaznak, ha úgy tetszik álgyógyszerek. Az ember test, lélek és elme. Ezek alapján, röviden megfogalmazva a placebohatás lényegét, egy olyan jelenségről van szó, amely a beteg elméjén keresztül hathat a testére és lelki állapotára.

A placebohatás fontos szerepet játszik a modern gyógyszerkutatásban
A placebohatás fontos szerepet játszik a modern gyógyszerkutatásbanOleg Breslavtsev / Getty Images Hungary

Tudományos szempontból hogyan magyarázható, hogy a betegek érzékelhető javulást tapasztalnak egy hatóanyag nélküli szer alkalmazása után?

Dr. Kleiner Dénes: Az előbb említett agyi területek érintettségét napjainkban például MRI (mágneses magrezonancia) vizsgálattal, elektroenkefalográfiával (EEG) vagy épp pozitron emissziós tomográfiával (PET) mutatták ki – melyek ma már viszonylag könnyen elérhetőek. Másfelől mérhető válaszreakciók is tapasztalhatók a placebocsoportban több betegség esetén, mellyel kapcsolatban akár kiemelhetnénk a daganat (vagy ha úgy jobban érthető, rák) méretének csökkenését is.

Erre azért szeretném felhívni a figyelmet, mert nem egy, a világhálón terjedő csodaszerrel kapcsolatban merül fel a placebohatás lehetősége.

Összességében tehát számtalan objektív vizsgálati módszer is jelezheti a placebohatást – azaz olyan mérési eljárás, amit a személyes érzelmek elvileg nem befolyásolhatnának. Más kérdés, hogy a placebohatás pontos mérése nem olyan egyszerű, a tudományos vizsgálatokban elsősorban a vizsgálati csoportok jó megválasztása szükséges.

Dr. Vajda Péter: Csak megerősíteni tudom kollégám szavait. Ma számos vizsgálat és műszer áll már rendelkezésre. Azonban hadd mondjam el, hogy a téma kiemelkedő kutatói 6 pontban szokták összeszedni a placebohatás sajátosságait. Az első az időviszonyok, hasonlóan a gyógyszerekhez itt is felüti a fejét az a jelenség, hogy a „kezelés” elején tapasztalt placebohatás sikere ez idő előrehaladtával csökken. A második a dózis-hatás viszony, két tabletta placebo hatásosabb, mint egy. A harmadik a napszak megválasztása. Nem mindegy, hogy a délelőtt, délután, vagy éjjel alkalmazzuk. Délután hatásosabbnak bizonyultak a placebók. Negyedik a hozzászokás és a függőség. Például egy altatóként alkalmazott placebo csak egyre nagyobb dózisban alkalmazva váltja ki a kívánt hatást. Ötödik a placebo gyógyszerformája. Nem mindegy, hogy kicsi, vagy nagy tablettáról van-e szó. Nyilván a nagyobb tablettának tulajdonítanak erősebb hatást. A szín sem mindegy. A zöld szín a szorongásban, a sárga a depresszióban bizonyult hatásosnak. Különbség van tabletta és injekció között is. Itt az injekcióban adott placebók bizonyultak hatásosabbnak. A hatodik sajátosság a placebo készítmény név választása. Annál hatásosabb a termék, minél tudományosabban csengő nevet visel. Ezek a sajátosságok persze nemcsak a placebók esetében, hanem az élet számtalan területén is megfigyelhető. Nem is csoda ugyanarra akar hatni, az ember elméjére és tudatalatti világára.

Mennyire befolyásolja a beteg elvárása a kezelés eredményét?

Dr. Kleiner Dénes: Ez talán az egyik legfontosabb komponens. Már a placebohatás meghatározásában is benne szerepel, hogy „valamire” számít a beteg, és ez eredményezi a hatást. A jelentőségére pedig felhívja a figyelmet, hogy a hatás néha az aktív terápiához mérhető, sőt, néha azt meg is haladja!

Dr. Vajda Péter: Egy-egy megjelenő új gyógyszer, „gyógyszerjelölt” esetében éppen ezért van nagy jelentősége a randomizált, kettős vak, placebo kontrollált humán klinikai vizsgálatoknak. A résztvevőket véletlenszerűen osztják két vagy több csoportba (randomizáció), az egyik csoport a vizsgált szert/kezelést kapja, a másik placebót (placebo kontrollált), és/vagy standard kezelést. Sem a résztvevők, sem a vizsgálatot végző orvosok nem tudják, ki melyik csoportba tartozik (kettős vak). Megemlíteném, hogy természetesen van olyan személy, aki tisztában van azzal, ki melyik csoportba került, csak nem vesz részt közvetlenül a vizsgálatban, és így az ő véleménye nem befolyásolja az eredményeket. A cél végsősoron az, hogy a vizsgált szer/kezelés hatékonyságát és biztonságosságát egyéni véleményektől függetlenül tudjuk értékelni. Placebo alkalmazásával kiszűrhető, hogy egy-egy gyógyszer mire is képes valójában.

Ha a betegnek negatív a hozzáállása a terápiához, akkor egy úgynevezett nocebo hatásra kell számítani
Ha a betegnek negatív a hozzáállása a terápiához, akkor egy úgynevezett nocebo hatásra kell számítaniFokusiert / Getty Images Hungary

A placebohatás mely területeken a legerősebb – van különbség például a fájdalomcsillapítás és a mentális betegségek kezelése között?

Dr. Kleiner Dénes: Alapvetően ismertek az eltérések a különböző betegségek és a különböző mértékű placebohatások között, de viszonylag gyér annak a szakirodalma, hogy ez milyen mértékű. Példának okáért az idén jelent meg egy tanulmány, amiben 9 pszichiátriai betegségben megfigyelt placebohatást hasonlítottak össze, és nézték, mely betegség esetén a legnagyobb – mely betegség esetén a legkevésbé jelentős.

Dr. Vajda Péter: Nem tudok Önnek és az olvasóknak olyan területet mondani, ahol a placebohatásnak ne lenne kisebb, vagy nagyobb jelentősége ugyanis a placebo nemcsak a klasszikus értelemen vett orvosságot és gyógyszert jelentheti, hanem műszeres és műtéti beavatkozásokat is. Ilyenek például a természetgyógyászati készítmények, az érdemi műtétek helyett elvégzett látványsebészeti beavatkozások, vagy nevezzük ezeket inkább látványos bőrmetszésnek. Egyes kutatók szerint placebo azokon a területeken a leghatásosabb, amely az idegrendszer befolyása alatt áll. Azaz elsősorban „pszichoszomatikus” betegségekre hat, mivel azok pszichésen befolyásolhatók.

Vannak esetek, amikor a placebohatás veszélyes lehet, például ha egy beteg túlzottan hisz egy hatástalan kezelésben?

Dr. Kleiner Dénes: Két szempontból érdemes ezt nézni. Egyrészt, ha a betegnek negatív a hozzáállása a terápiához, akkor egy úgynevezett nocebo hatásra kell számítani. Ez lényegében a placebohoz hasonlít, de az előzővel szemben mellékhatások kialakulásához vezet.

A másik szempont egy kicsit elméleti síkra tereli a témát: ha valaki nagyon hisz egy terápiában, a placebohatás miatt pozitív élménye van az adott kezeléssel kapcsolatban. A betegek beszélnek egymással, elmesélik a jó és rossz tapasztalataikat, ami a betegtársakat is befolyásolhatja, és olyan, tényekkel nem alátámasztott terápiák felé mozdíthatja őket, ami náluk – kérdés, hogy miért nem – de nem működik!

Itt jegyezném meg azt is, hogy a hatásos – nem hatásos; veszélyes – nem veszélyes termékekkel kapcsolatban, főleg gyógynövényt tartalmazó termékek alkalmazásáról érdemes gyógyszerészekkel beszélni, ugyanis a gyógyszerészképzés során a hallgatókkal megismertetik a gyógynövényeket is.

Dr. Vajda Péter: Természetesen léteznek ilyen esetek is. Ahogy kollégám is említette, azt a jelenséget, amikor a placebohatás nem gyógyító, hanem káros jellegű, nocebo hatásnak nevezzük. A nocebo az a jelenség, amikor placebo hatása káros.

Nagyon fontos, hogy a páciensek honnan szerzik be készítményeiket. Az internetes rendeléssel ma már szinte minden beszerezhető. Azonban a gyógyszer speciális „áru”, legyenek körültekintőek, és hiteles, a valóságban is létező gyógyszertárak webshopjait válasszák, amikor ezen a területen az online vásárlás mellett döntenek!

Ugyanis nem egyszer volt már példa arra, hogy az illegális forgalmazók, készítményei semmilyen hatóanyagot nem tartalmaztak (és ez még a jobbik eset), vagy nem azt és nem abban a mennyiségben tartalmazták, amiért a vásárló fizetett.

Az is nagyon gyakori ezekben az esetekben, hogy a nem megfelelő gyártási körülmények miatt az eladott termék valamilyen nem kívánt anyaggal szennyezetté válik. Ez pedig több fogyasztó maradandó egészségkárosodásához, legsúlyosabb esetekben pedig halálához is vezetett már.

Melyik betegségeket gyógyítja a placebo? Kattints ide és olvasd el a cikkünket.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek