Egyszerű trükköt találtak, amivel a rossz emlékek törölhetők az agyból

karacsonyi-szorongas-fejfajas
Olvasási idő kb. 4 perc

A rossz emlékeket senki nem szereti őrizgetni, sokszor némelyiktől pedig jobb lenne örökre megszabadulni. Jó hír, hogy a kutatók megtalálták azt a módszert, amellyel a múlt kellemetlen, kínos vagy szomorú pillanatait akár örökre kitörölhetjük az agyunkból.

A most felfedezett technika nemcsak gyengíti vagy kisöpöri a negatív emlékeket, hanem át is írja és újraaktiválja a rossz emlékű múltat. A módszer a pszichiátriai és a pszichológiai kezeléseket is hatékonyabbá teszi, hiszen a traumás visszaemlékezések eltörlése segíthet számos mentális probléma kezelésében is.

Így zajlott a kutatás: az értelmetlen szavak segítettek

A rossz emlékeket törlő módszer kikísérletezését egy nemzetközi kutatócsoport végezte el, melynek tagjai arra kérték a résztvevőket, hogy értelmetlen szavakat társítsanak negatív képekkel, például egy sérüléssel vagy egy veszélyes állattal való találkozással. Másnap ezeknek a szavaknak a felét már pozitív képekkel, például derűs, megnyugtató tájakkal vagy mosolygó gyerekekkel kellett társítaniuk. Majd a résztvevők ezután is kaptak egy napot, hogy az alvásuk során rögzüljenek az asszociációk, melyeket alvás közben hangjelzéssel is megerősítettek úgy, hogy az alanyoknak a nem gyors szemmozgás alvási fázisban lejátszották az értelmetlen szavakat felvételről.

A kutatók gépekkel követték nyomon, hogy az emlékezés milyen hatással van az agyra
A kutatók gépekkel követték nyomon, hogy az emlékezés milyen hatással van az agyraBsip / Getty Images Hungary

A kísérlet során kiemelt jelentősége volt az alvásnak, melynek segítségével az agy képes megmenteni az emlékeket, és korábban már több is tanulmány foglalkozott azzal, hogyan lehetne szabályozni ezt a folyamatot a jó emlékek megerősítése vagy a rossz emlékek eltüntetése érdekében.

Az orvosok azt remélték, hogy ezzel az összetett asszociációs eljárással át tudják majd programozni a rossz emlékeket.

Ezzel törölhetjük a rossz emléket az agyunkból

A kísérlet során kiderült, hogy ez a technika valóban képes arra, hogy gyengítse azt az ellenszenvet vagy kellemetlen érzést, ami valaki vagy valami iránt állandósult bennünk. Sőt a módszer növelte a pozitív emlékek akaratlan visszatérését is. A kutatók a kísérlet közben műszerekkel mérték a kísérletben résztvevők agyi aktivitását. A gépek pedig azt mutatták, hogy az agyban az érzelmi memória feldolgozásával összefüggő théta-sáv nagyobb aktivitást mutatott a hangmemória jelzéseire akkor, amikor pozitív képekkel társították a lejátszott szavakat. 

Ahhoz, hogy a rossz emlékek eltűnjenek az agyunkból, nincs szükség orvosi beavatkozásra
Ahhoz, hogy a rossz emlékek eltűnjenek az agyunkból, nincs szükség orvosi beavatkozásrasudok1 / Getty Images Hungary

Napokkal később már a kutatásban résztvevő önkéntesek kevésbé tudták felidézni azokat a negatív emlékeket, amelyeket pozitív asszociációkkal társítottak.

Ez a kísérlet bebizonyította, hogy a rossz emlékek törlése non-invazív, vagyis olyan orvosi eljárással is módosítható az agyban, melynek végrehajtásához nincs szükség az emberi testen át történő behatolásra. Ez az eljárás egy új lehetőséget kínál a traumával kapcsolatos emlékezés pszichológiai kezeléséhez.

Bár a kutatás még korai szakaszban van, ennek ellenére az eredmények ígéretesek. A szakemberek azonban fontosnak tartják, hogy a későbbiekben ne csak laboratóriumi körülmények között zajló vizsgálatokkal, hanem a valóságban megtörtént negatív emlékekkel is szülessenek eredmények, mert azok pontosabban is tükröznék a való világhoz kapcsolódó gondolkodás és a pozitív vagy negatív emlékek képződését.

Vajon a halálunk előtt tényleg lepereg előttünk az „életünk filmje”? Kutatók úgy vélik, megtalálhatták a választ.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Például a csapat azt állítja, hogy ha averzív képeket látunk egy laboratóriumi kísérletben, az nem lenne olyan nagy hatással az emlékezet kialakulására, mint egy traumatikus esemény átélése. Az igazit talán nehezebb felülírni.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek