A nők rettegett daganatát 100 százalékos pontossággal veszi észre ez a teszt

GettyImages-1309074515
Olvasási idő kb. 3 perc

Egy forradalmi módszer képes akár évekkel előre jelezni a mellrák várható kiújulását. Elég hozzá egy vérvizsgálat, igaz, az sokkal összetettebb a szokásosnál.

Az Independent által ismertetett kutatás szerint a „folyékony biopszia” névre keresztelt teszt ki tudja szűrni a daganat DNS-ének nyomait még annak kiújulása előtt, így teljes pontossággal képes előre jelezni, hogy várható-e a rettegett betegség visszatérte. 

100 százalékos pontossággal dolgozik a vizsgálat

A londoni Rákkutató Intézet (ICR) orvoscsoportja által végzett vizsgálatban 78 olyan beteg vett részt, aki az emlőrák korai fázisában tart. A teszt 1800 olyan mutációt keres a vérben, amelyeket a rákos sejtek indítanak el, és ezek alapján 100%-os pontossággal képes előre jelezni a rák visszatérését.

A rák kiújulását
A rák kiújulását "látja előre" a vizsgálatNurPhoto / Getty Images Hungary

Ez nem csak egy elméleti lehetőség: annál a 11 nőnél, akinél kimutatták a DNS hibáit, később ténylegesen kiújult a betegség. A vérmintákat a diagnózis felállításakor, majd a műtét és a kemoterápia után is megvizsgálták, és ezeket a vizsgálatokat az azt követő egy évben háromhavonta, majd az azt követő öt évben félévente megismételték.

A vérvizsgálat átlagosan 15 hónappal azelőtt mutatta ki a rákot, hogy a tünetek megjelentek, vagy a betegség bármilyen más vizsgálattal láthatóvá vált, a legkorábbi esetben pedig 41 hónappal előre jelezte a kiújulást.

Az emlőrákos sejtek műtét és egyéb kezelések után is a testben maradhatnak, de ezekből olyan kevés lehet, hogy egyszerű vizsgálatokkal nem észlelhetők

– mutatott rá Dr. Isaac Garcia-Murillas, a kutatás vezetője, aki szerint ezért egyedül ezek az új típusú vérvizsgálatok kínálhatnak lehetőséget azon betegek hosszú távú kezelésére, akiknél magas a rák visszatérésének a kockázata.

Forradalmian új módszer a rák kezelésében

A szakember kifejtette, hogy jelenleg exomszekvenálást használnak a mutációk azonosítására. Ez a gének kódoló régióit célozza meg, mivel a legtöbb genetikai rendellenességet az ott található mutációk okozzák. Ám ezek az ember teljes genetikai állományának csak körülbelül 1-2%-át teszik ki, ezért a teljes genomszekvenálás, amit ők alkalmaznak, sokkal pontosabb képet ad a beteg sejtekről.

Mindez megalapozhatja a jobb diagnózist és akár az életet meghosszabbító kezelést a betegeknél

– hangsúlyozta a professzor az Amerikai Klinikai Onkológiai Társaság chicagói konferenciáján.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek