Más kutatók már korábban is összefüggésbe hozták az agy idő előtti öregedését a világjárvánnyal, de ez a legfrissebb vizsgálat az első, amely szembetűnő különbségeket tár fel a fiúk és a lányok között.
Drámai adatokra derült vény
A Covid hatásaival kapcsolatos kutatások nemrégiben egy teljesen új sajátosságra hívták fel az orvosok figyelmét. A tizenévesek egy csoportján elvégzett MRI-vizsgálatok alapján a szakemberek megállapították, hogy mind a fiúk, mind a lányok agya olyan korai öregedésére utaló jeleket mutat, amire korábban nem volt példa.
A változás pedig években is mérhető.
Míg a fiúk agya 1,4 évvel, addig a lányoké átlagosan 4,2 évvel tűnik idősebbnek a vártnál a bezárások után.
Az egyelőre még nem tisztázott, hogy a változásoknak vannak-e negatív következményei, de ennek hiányában is aggodalmat keltenek az eredmények, ugyanis a szakemberek szerint a fiatalok agyának öregedése hatással lehet a serdülők mentális egészségére és a tanulási képességeire.
Szembetűnő volt a különbség a lányok és a fiúk agya között
A kutatók 2018-ban 160, 9-17 éves kor között lévő fiatal MRI-vizsgálatának felvételeit gyűjtötték össze, melyek alapján modellezték, hogyan vékonyodik el az agykéreg az iskolai évek során. Az idő előrehaladtával ugyanis a kéreg bizonyos mértékű elvékonyodása természetes, és fontos része az agy érésének, valamint a serdülőkori változásoknak.
A Covid miatt kötelezővé tett bezárások után a kutatók újból megvizsgálták a felmérésben résztvevő fiatalok agyát, és újabb adatokat gyűjtöttek a 12 és 16 év közötti korosztályról. A képalkotó vizsgálatok kimutatták, hogy míg a pandémia előtti agyfejlődéshez képest a lányok agyában mindkét agyféltekén és minden lebenyben felgyorsult az agykéreg elvékonyodása, addig a fiúk agyának csak az egyik területét érintette a változás.
Az agy változása így befolyásolja az egészséget
Az agy eltérő elváltozásai ellenére mindkét nemnél felgyorsult öregedés jelei mutatkoztak a látással összefüggő agyi régióban, ami potenciálisan befolyásolta az arcfelismerést.
A kutatástól függetlenül, a megfigyelések alapján a nőknél egyébként is jellemzőek az olyan agyi elváltozások, amelyek különösen fontosak a kommunikáció szempontjából, ilyen például az érzelmek feldolgozását, az arckifejezések értelmezését és a nyelvi megértést segítő képességek.
A kutatók úgy vélik, hogy az MRI-vizsgálatok során tapasztalt különbség azt tükrözi, hogy a lányok idegrendszerének és fizikai állapotának általános egészsége, illetve az érzelmi fejlődésük nagyobb mértékben függ a társadalmi csoportoktól és a társadalmi interakcióktól.
A szülőknek is jobban kell figyelniük
Azonban további vizsgálatokra van szükség annak megállapítására, hogy az agy öregedése befolyásolja-e a kognitív teljesítményt. Egy azonban biztos, az agykéreg elvékonyodása összefügg a fiatalkorban megtapasztalt nehézségekkel, valamint a neuropszichiátriai rendellenességek és a kognitív rugalmasság elvesztésének nagyobb kockázatával.
Továbbá az eredmények figyelmeztetnek a tinédzserek sérülékenységére, ami azt üzeni a szülőknek, hogy bár már jó néhány év eltelt azóta, hogy a világjárvány felütötte a fejét, sokat segítenek gyermekeiknek a történtek feldolgozásában, és a járvány okozta stressz oldásában, ha megosztják velük tapasztalataikat.
A tudósok meg tudták mondani, melyik az a két életkor, amikor kifejezetten felgyorsul az öregedés.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés