Ismét Kína lehet a kiindulópontja egy világjárványnak

kína járvány
Olvasási idő kb. 6 perc

Eddig nem ismert vírust terjesztő kullancsokra bukkantak Kínában. A laboratóriumi vizsgálatok szerint ez az idegrendszert is megtámadhatja, ezért különösen veszélyes lenne, ha újabb járványt okozna.

A 2019-ben Kínában kirobbant koronavírus-járvány árnyéka hosszú és sötét. A világ egy pillanat alatt változott meg, és máig érezzük a hatásait. Bár az oltásoknak köszönhetően a súlyos esetek száma csökkent, a fertőzések és utóhatások (például a „long Covid”) még mindig jelen vannak. Gazdasági területen a lezárások és a megszakadt ellátási láncok hatásai csak lassan állnak helyre, sok országban infláció és munkaerőhiány jelent meg. Társadalmi szinten a pandémia nyomán kialakult bizonytalanság, mentális problémák, valamint a közösségi élet átalakulása hosszú távú következményekkel jár, és sok ember nehezen tér vissza a régi, megszokott életéhez.

Az előző világjárvány is Kínából indult

A koronavírus-járvány alig öt éve indult Kínából, amikor a SARS-CoV-2 vírus először emberre terjedt át egy vuhani piacról. A vírus gyorsan megjelent világszerte, és 2020-ra globális járvánnyá vált, súlyos közegészségügyi és gazdasági válságot okozva. A betegség elsősorban légúti tüneteket okozott, de súlyos esetekben tüdőgyulladáshoz, szervi elégtelenséghez és halálhoz vezethetett. A járvány terjedésének megfékezésére országok vezettek be karanténokat, lezárásokat, és a védőoltások kifejlesztése jelentette a fordulópontot a pandémia elleni küzdelemben.

Ez a Kínából indult vírus felelős több mint 7 millió ember haláláért
Ez a Kínából indult vírus felelős több mint 7 millió ember haláláértBlackJack3D / Getty Images Hungary

Még szinte magunkhoz sem tértünk az akkori sokkból, máris újabb aggodalmas hírek érkeznek Kínából: egy új vírus tűnt fel, amely ugyanúgy képes emberekre is átterjedni. Bár a hatóságok gyorsan próbálják ennek elejét venni, a régi félelmek ismét felszínre törnek: vajon egy újabb világjárvány fenyeget minket? Az új vírusról szóló hírek különösen érzékenyen érintik a globális közösséget. Hiszen ismerős a forgatókönyv: egy távoli országból induló, eleinte jelentéktelennek tűnő fertőzés, amely aztán megállíthatatlanul söpör végig minden kontinensen.

Eddig ismeretlen vírus okozhat újabb járványt

Most a Live Science egy olyan tanulmányt adott közre, amely egy korábban ismeretlen, kullancsok által terjesztett vírust mutat be. Ez a wetland vírusnak (WELV) nevezett kórokozó nemcsak hogy képes emberekre is átterjedni, de bizonyos esetekben idegrendszeri betegséget idéz elő. 2019 júniusában egy kórházi betegnél mutatták ki először Csincsouban. A 61 éves férfinél láz, fejfájás és hányás jelentkezett nagyjából öt nappal azután, hogy meglátogatott egy nemzeti parkot Belső-Mongóliában. A területen kullancsok csípték meg, és az antibiotikumok nem enyhítették a tüneteit, amiből arra lehetett következtetni, hogy nem baktérium fertőzte meg.

Az új járványhelyzetet próbálják felmérni Kínában
Az új járványhelyzetet próbálják felmérni Kínábanboonchai wedmakawand / Getty Images Hungary

Ezért alaposabb kivizsgálásnak vetették alá. A vérének DNS- és RNS-alapú elemzése során fedezték fel a korábban nem ismert orthoreovírust, amelyet azelőtt sem állatokban, sem emberekben nem mutattak ki. Az orthoreovírusok csoportjába számos, kullancsok által hordozott kórokozó tartozik, egyebek között a krími-kongói vérzéses lázért felelős vírus is, így nem vették félvállról a dolgot. 

Ezek az eddig nyilvánosságra került kínai adatok

A felfedezés után a szakértők elkezdték keresni a kórokozót, ezért elmentek a férfi által felkeresett területre, ahol mintegy 14 ezer kullancsot gyűjtöttek be, ezek 2 százalékánál, összesen öt fajnál detektálták a vírust. A leggyakoribb hordozó az erdei kullancs (Haemaphysalis concinna) volt, de néhány juhban, lóban, sertésben és kisebb rágcsálókban is megtalálták. 

A kutatók erdészeket is bevontak a vizsgálatba, a tőlük vett 640 mintából 12-nél mutattak ki antitesteket, ami arra utal, hogy immunrendszerük valamikor találkozott a vírussal. Emellett északkelet-kínai kórházak pácienseinek leleteit is elemezték, a teszt 20 esetben lett pozitív. A fertőzötteknél nemcsak kellemetlen tünetek (szédülés, hátfájás és hasmenés) jelentkeztek, hanem többüknél szövetkárosodásra és véralvadásra utaló jelekre is bukkantak. Egy kómába esett beteg agyát és gerincvelőjét körülvevő folyadékban rendkívül magas volt a fehérvérsejtek koncentrációja, ami fertőzést sejtetett.

Szerencsére a kezelés sikeresnek bizonyult, és minden beteget 4–15 napon belül hazaengedtek

– árulták el a kutatók.

Amikor azonban a kórokozót laboratóriumi egereknek adták be, több esetben halálos, például az agyat érintő fertőzés alakult ki. A szakértők úgy vélik, hogy a WELV akár az idegrendszert is megtámadhatja.

Bár a tudomány és az egészségügyi rendszerek rengeteget tanultak a korábbi járványból, az emberiség nem lehet teljesen felkészülve egy újabb világméretű egészségügyi válságra. Az ismeretlen vírusok, amelyek állatokról emberekre terjednek, különösen veszélyesek lehetnek. A mutációs képességük miatt gyorsan alkalmazkodhatnak, és a modern világban a gyors utazások miatt szinte pillanatok alatt eljuthatnak bárhová.

Így terjedt szét a Covid-járvány Kínából az egész világra
Így terjedt szét a Covid-járvány Kínából az egész világraPeter Zelei Images / Getty Images Hungary

Az új vírus esetleges kitörése ugyan még kezdeti stádiumban van, de a járványok természete az, hogy sokszor kiszámíthatatlanok. A kérdés most is az, hogy vajon mennyire leszünk képesek időben cselekedni, és elkerülni egy újabb globális válságot. Egy dolog biztos: a világ figyelme most Kínára szegeződik, és reménykedve várjuk, hogy ezúttal megússzuk a legrosszabbat.

Míg a kullancsok fertőznek, a hangyák gyógyítanak. Ha erről is olvasnál, azt ide kattintva megteheted.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek