Egy új kutatás azonban bebizonyította, hogy vannak olyan tejtermékek, amelyek nem minden esetben okoznak magas vérnyomást, sőt akár még a vérnyomáscsökkenéshez is vezethetnek. Egy friss kutatás kiderítette, hogy a joghurt nemcsak a bélflórának tesz jót, hanem a vérnyomást is csökkenti. De egyáltalán nem mindegy, milyen joghurtot fogyasztunk.
Összefüggést kerestek a vérnyomás és a tejtermékek között
Iráni kutatók arra vállalkoztak, hogy kiderítik, a különféle tejtermékek hogyan befolyásolják a vérnyomás változását. A vizsgálatban csaknem 1900, korai koszorúér-betegségben szenvedő, átlagosan 55 éves ember vett részt, akiknek a program egyéves időtartama alatt be kellett számolniuk arról, hogy naponta milyen típusú élelmiszereket fogyasztanak.
Ezeket a feljegyzéseket kielemezve a kutatók azt találták, hogy az alacsony zsírtartalmú, illetve az alacsony zsírtartalmú, fermentált tejtermékek nem befolyásolják jelentősen a magas vérnyomást.
Csupán a magas zsírtartalmú, fermentált tejtermékeket tudták összefüggésbe hozni az alacsonyabb vérnyomással.
Azoknál a résztvevőknél, akik arról számoltak be, hogy mérsékelt mennyiségű magas zsírtartalmú, fermentált tejterméket fogyasztottak, 34 százalékkal csökkent a magas vérnyomás kockázata.
Ez is fontos a joghurt gyártása közben
A kutatók hangsúlyozták: nemcsak a tejtermékek zsírtartalma határozza meg a tejből készült élelmiszerek egészségügyi előnyét, hanem kulcsszerepe van a gyártási folyamatnak is. Ilyen például a fermentáció vagy az erjesztés, amikor olyan hasznos baktériumokat adnak a tejtermékekhez, amelyek vérnyomáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek. A vizsgálat tehát bebizonyította, hogy a nem fermentált, magas zsírtartalmú és még az alacsony zsírtartalmú, fermentált tejtermékek sem rendelkeznek ugyanazokkal az előnyökkel.
A kutatás hátránya az volt, hogy olyan emberek körében végezték, akiknél már diagnosztizálták a szívkoszorúér-betegség kialakulását. Egy másik probléma, hogy Iránban az étrendben gyakran előforduló zsírszegény tejtermékek némelyike szintén magas nátriumtartalmú, ilyen például a hagyományos iráni ital, a dough, illetve bizonyos típusú erjesztett sajtok. Ez némiképp megzavarhatta az eredményeket.
Az egészségünk érdekében a zsírral mértékkel kell bánni
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy bölcs dolog lenne mértéktelenül teljes zsírtartalmú joghurtot vagy bármilyen egyéb zsíros tejterméket fogyasztani, mivel ezek az ételek gyakran igen sok telített zsírt tartalmaznak.
Az orvosok a tejtermékek zsírtartalmánál sokkal nagyobb jelentőséget tulajdonítanak annak, hogy a fermentált élelmiszerek szisztémás hatást gyakorolhatnak az egészségre, továbbá a fermentált élelmiszerek fogyasztása egyúttal azt is jelenti, hogy valaki általában véve egészségesen táplálkozik.
A kutatók végül kiemelték, hogy a magas zsírtartalmú fermentált tejtermékek mérsékelt fogyasztása olyan populációban, ahol egyébként is kevés tejterméket fogyasztanak, összefügghet a magas vérnyomás csökkenésével.
Sokan jellegzetes és markáns illatuk miatt mellőzik az étrendjükből a hagymafélék fogyasztását, bár köztudott, legyen szó akár vörös-, akár fokhagymáról, számos egészségügyi előnnyel bírnak. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, hogyan támogathatja a lila hagyma a szív egészségét.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés