Tudjuk, hogy a folyadékpótlás fontos ahhoz, hogy egészségesek maradjunk a nyári hőségben, de vajon a víz a legjobb ital a hőhullám alatt? Mi a helyzet az üdítővel, a kávéval és a sörrel, tanácsos-e ezeket az italokat fogyasztani a rendkívüli melegben?
Iszol elég vizet a kánikulában?
Létezik a 8x8 szabály, amely felnőttek esetében napi nyolc pohár víz fogyasztását jelenti (angolszász területen terjedt el, a másik 8-as 8 unciát, szűk 3 decit jelent). Ez a szabály nincs kőbe vésve. Számos tényező befolyásolja, hogy mennyi vízre van szükségünk, többek között az elfogyasztott ételek típusa, a testméret és a fizikai aktivitás. További tényezők közé tartozik a levegő hőmérséklete és páratartalma, valamint különösen az, hogy meleg időben mennyi időt töltesz a szabadban. A hőségben dolgozó vagy más módon fizikai tevékenységet végző embereknek 15-20 percenként meg kellene inniuk egy pohár vizet. A szabadban töltött idő előtt és után is hidratálni kell.
Lehet túl sokat inni?
Nem szabad vízből vagy egyéb folyadékból kb. 1,5 liternél többet inni egy óra alatt. A nagy mennyiségű folyadék felhígíthatja a vérünkben lévő sók koncentrációját, ami nem biztonságos. Tehát a napi ajánlott mennyiség esetében (férfiaknak kb. 3,5, nőknek mintegy 2,5 liter) az eloszlás is rendkívül fontos.
Sportitalt inni szabad a kánikulában?
A sportitalok hozzáadott elektrolitokat tartalmazó italok, hogy az izzadással elveszett vizet és elektrolitokat pótolják. Ezek az italok olyan elektrolitokat tartalmaznak, mint a nátrium, a kálium, a kalcium és a magnézium. Egyesekben lehet hozzáadott cukor, például fruktóz, glükóz és szacharóz. Általában az enyhe vagy mérsékelt fizikai aktivitást végző felnőtteknek és a játszótéren játszó vagy iskola utáni szabadidősportot űző gyerekeknek nincs szükségük elektrolitpótlásra. Ezek azoknak a sportolóknak készültek, akik meleg időben legalább egy órán keresztül intenzív testmozgást végeznek a szabadban. A legtöbb embernek elég a víz a forróságban is.
Mi a helyzet az energiaitalokkal és a kávéval?
Az energiaitalok nem helyettesítik a vizet. Még a felnőtteknek is óvatosan kell fogyasztani ezeket, a gyermekeknek pedig kifejezetten nem ajánlatosak, ugyanis gyakran nagy mennyiségű koffeint és más legális stimulánsokat, például L-karnitint és guaranát tartalmaznak. Bár a koffein rövid távon növelheti az energiát, ugyanakkor vízhajtó is, ami azt jelenti, hogy vízveszteséget okoz. A túl sok koffein idegességet, szorongást és szabálytalan szívverést is okozhat. Ezekkel alapvetően nagyon óvatosan kell bánni, melegben pedig kifejezetten káros lehet a fogyasztásuk.
A szakemberek szerint forróságban ihatunk kávét mértékkel, de figyelni kell a hidratáltságunkra, és esetleg mellette több vizet fogyasztani.
Üdítőt vagy alkoholt iszol a kánikulában? Veszélyes lehet
Az üdítők ultrafeldolgozott élelmiszereknek számítanak, amelyek számos káros hosszú távú egészségügyi következménnyel, például a cukorbetegség, a szívbetegségek és a korai halálozás fokozott kockázatával hozhatók összefüggésbe. Hidratáltság szempontjából sem jó a cukros üdítők fogyasztása, ugyanis a cukor feldolgozásához a szervezetnek több vízre van szüksége. Ezért a lehető legkevesebbet fogyasszuk ezekből az italokból, nyáron is. Ha igazán hűsítő folyadékra vágysz, a víz ízesebb alternatívájaként a házi meggyszörp, az uborkás víz, a mentaszirup vagy a citromos smoothie is kiváló választás.
Az alkoholfogyasztást szintén a legjobb elkerülni, ugyanis eltompíthatja a szervezet hőmérséklet-szabályozásra adott válaszát. A hőséggel kapcsolatos betegségek korai jeleit is figyelmen kívül hagyhatjuk miatta. Ezenkívül dehidratáló hatású is az alkohol.
A gyümölcslé a reggeli egyik alapvető eleme, rengetegen nyitják vele a napot. Az alábbi cikkünkben összeszedtük, melyiket kellene választanod.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés