Az emlőmegnagyobbodás vagy orvosi nevén gynecomastia a férfiak jelentős részét érinti.
Több mint húsz évig tartott a férfiak vizsgálata
A mellek megnagyobbodása leggyakrabban a tinédzsereknél és idősebb férfiaknál fordul elő, amit az ösztrogén női nemi hormon és a tesztoszteron férfi nemi hormon közötti egyensúlyhiány okoz. A gynecomastia kockázatát azonban növelheti az elhízás is, mert a súlygyarapodással megemelkedik az ösztrogénszint, ami a mellszövet növekedését okozhatja. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez az állapot különbözik a pszeudogynecomastiától, ami a túlsúly vagy az elhízás következménye.
A dán kutatók által nemrég elvégzett vizsgálat arra kereste a választ, hogy a gynecomastia hogyan befolyásolja a férfiak korai halálozását. Az orvosok több mint 140 ezer férfi egészségügyi adatait vizsgálták meg 1995 és 2021 között, és közülük csaknem 24 ezer férfinál diagnosztizálták a betegséget. A több mint húsz évig tartó vizsgálat során pedig folyamatosan nőtt a mellnagyobbodással diagnosztizált férfiak száma. Többségüknél nem volt ismert oka a gynecomastiának, akiknél azonban ismert volt a kockázati tényező, főként bizonyos gyógyszerekre és egyéb egészségügyi problémákra, például veseelégtelenségre vagy májbetegségre lehetett visszavezetni.
A legnagyobb kockázatot a rákos megbetegedések, valamint a keringési, tüdő- és bélbetegségek okozzák.
Érdekes módon azonban a neurológiai betegségek 29 százalékkal alacsonyabb kockázatot jelentenek.
A mellmegnagyobbodás több halálos betegséggel is együtt járhat
Az ismert rizikófaktorral rendelkezőknél 75 százalékkal nagyobb volt a korai halálozás valószínűsége, míg azoknál, akiknél nem voltak ismertek a kockázati tényezők, 5 százalékkal volt nagyobb a kockázat arra, hogy az átlaghoz képest hamarabb elhunynak. Ellenben az utóbbiak kétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg májbetegségben, mint azok, akiknél nem diagnosztizálták a mellek megnagyobbodását.
A kutatók szerint azok a férfiak, akiknek megduzzadt a mellszövetük, azért haltak meg korábban, mert a gynecomastia számos halált okozó betegséghez, illetve a kezelésükhöz használt gyógyszerekhez kapcsolódik.
Így lehet megszabadulni a férfimellektől
A kiegyensúlyozott táplálkozás, a zsírszegény diéta és az így elérhető fogyás csökkentheti az ösztrogénszintet, és ezáltal a gynecomastia kockázatát. A helyes étrend gyümölcsökből és zöldségekből, sovány húsokból és halakból, egészséges zsírokból és teljes kiőrlésű gabonából áll.
A rendszeres testmozgás szintén segíthet a fogyásban, csökkentve ezzel a mellmegnagyobbodásból származó betegségek kockázatát. A mellkast megdolgoztató gyakorlatok, például a fekvőtámaszok, a fekvenyomás és a súlyzós gyakorlatok hozzájárulnak az izomépítéshez, és csökkentik a mellek méretét. A mellkas heti kétszeri rendszeres edzése elősegíti a felsőtest izomzatának felépítését, hozzájárulva ezzel az elérni a kívánt mellkaskontúrhoz.
A felborult hormonrendszer egyensúlyát és ezáltal a mellszövet normalizálódását gyógyszeres kezeléssel is helyre lehet állítani.
Végső esetben, ha a mell már különösen nagyra nőtt, műtéti beavatkozással korrigálható az elváltozás.
A tesztoszteron sokkal több mint a férfiak nemi vágyát növelő hormon, hiszen hozzájárul a csontok és az izmok egészségéhez, a spermium termelődéséhez és a hajnövekedéshez is. A hormonszint a kor előrehaladtával, illetve egyes krónikus betegségek vagy elhízás miatt csökkenhet. Ha tudni szeretnéd, hogy mely ételek fogyasztásával tartható egészséges szinten a tesztoszteron, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés