Egy-egy migrénes roham alkalmával a legtöbben a gyógyszeres szekrényhez futnak, hogy minél előbb megoldást találjanak a kínzó érzésre. Kevesen tudják ugyanis, hogy e fejfájás kialakulásának esélye természetes úton is csökkenthető. De mégis mit tehetnénk annak érdekében, hogy az elkerülhetetlennek vélt fájdalmas fejgörcsöket megelőzzük?
Ez az ásványi anyag segít fejfájás ellen
A migrén az egyik leggyakoribb neurológiai betegség, amely évente több mint egymilliárd embert érint világszerte, és a legtöbb esetben a vér alacsony magnéziumszintje tehető felelőssé érte. A magnézium olyan esszenciális ásványi anyag, amely számos testi folyamatban részt vesz, beleértve az ideg- és izomműködést, a vércukor- és vérnyomásszabályozást, illetve az energiatermelést. Emiatt célszerű a migrén megelőzésére magnéziumot használni, hiszen az ásványi anyag hatására csökken a fájdalom – miután kevesebb inger jut az agyba –, továbbá ez megakadályozza az agyi erek összeszűkülését, csökkenti az aurát előidéző agyi jeleket, és segít elejét venni a menstruációs ciklushoz kapcsolódó migrénnek is.
Kutatások igazolják, hogy a migrénes emberek szervezetében általában alacsonyabb a magnéziumszint, mint azoknál, akik nem tapasztalnak migrént. Éppen ezért a magnéziumpótlás segíthet megelőzni a migrénes rohamokat.
Szintén tudományosan alátámasztott tény, hogy a magnézium-oxid ugyanolyan hatékony a hasogató fejfájás ellen, mint a migrén kezelésére használt vényköteles valproát-nátrium tartalmú gyógyszer.
Egy másik tanulmány pedig kimutatta, hogy a napi magnéziumpótlás hatékony a migrén rövid távú megelőzésében.
A magnéziumnak is vannak mellékhatásai
Bár a magnézium a migrén természetes ellenszere lehet, számolni kell azzal, hogy lehetnek mellékhatásai, például okozhat hasi görcsöket, hányingert és hasmenést is. Ha valaki túl nagy dózisban fogyasztja, ráadásul veseproblémákkal küzd, vagy már idősebb korban van, a szervezetben felhalmozódó magnézium súlyos mellékhatásokat, egyebek között szabálytalan szívverést, alacsony vérnyomást, légzési nehézséget, izomgyengeséget, de akár szívleállást is okozhat.
De a magnézium-kiegészítők kölcsönhatásba léphetnek bizonyos gyógyszerekkel is. Például blokkolhatja bizonyos antibiotikumok vagy csontritkulás kezelésére használt gyógyszerek felszívódását. A vízhajtók pedig azt befolyásolhatják, hogy a szervezetünk mennyire tartja meg a magnéziumot, ez pedig növelheti vagy csökkentheti a szervezet magnéziumszintjét. A gyomorsav mérséklésére szolgáló protonpumpa-gátlók hosszú távú alkalmazása magnéziumhiányhoz vezethet, bizonyos szívgyógyszerekkel együtt szedve pedig csökkentheti a vérnyomást.
Ezekkel a módszerekkel csökkenthető a fejfájás
Ha nem sikerül megelőzni a migrént, csökkenthetjük a kínzó fejfájást hideg borogatással, de már az is nagyon sokat segíthet, ha egyetlen étkezést sem hagyunk ki, és nem ingadozik a vércukorszintünk. A tudatos táplálkozás mellett nagyon fontos, hogy hidratáltak legyünk, ennek érdekében fogyasszunk megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékot.
A fejfájósak jobb, ha kerülik a tyramine aminosavat tartalmazó ételeket, ilyenek például az adalékanyagokban bővelkedő vagdalt húsok és a bolognai szósz. De a rendszeres mozgás, a melegvizes fürdőzés, a szaunázás és a váltózuhany is sokat segíthet a fejfájás leküzdésében.
Egy kutatás szerint egy rostban és fehérjében gazdag élelmiszer lehet a hosszú élet titka.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés