A SOTE kutatói több száz YouTube-videó elemzésével arra keresték a választ, hogy van-e különbség a generációk és a nemek viselkedésében a paraszomnia nevű alvászavarok esetén.
Különböző generációkat vizsgáltak
A paraszomniák olyan alvászavarok, melyeket alvás alatti szokatlan viselkedés jellemez. Az ilyen tevékenységek sokszor ártalmatlanok, de előfordul, hogy az alvajáró magát vagy másokat is veszélybe sodor rendellenes tevékenységével. Az orvosoknak tudomásuk van arról, hogy alvajárás közben hajtottak már végre erőszakot, sőt gyilkosságot is.
A Semmelweis Egyetem kutatói a különböző generációknál, illetve férfiaknál és nőknél előforduló paraszomniák jellemzőit vizsgálták. 2022 január és július között a YouTube-on kerestek a témához kapcsolódó videókat, „alvajárás”, „szomnambulizmus”, „alva evés”, „alvásszex”, „alvás alatti beszéd” és „alvás közbeni agresszió” kifejezésekkel – angol, francia, német, magyar, portugál és orosz nyelven.
A nőkre sokkal inkább jellemző
A több mint 700-as találatból 224 videót választottak, melyeket a szereplők életkora alapján három korcsoportba osztottak, így külön vizsgálták a gyermekek, a felnőttek és az idősek alvás közbeni tevékenységét.
A kutatásból kiderült, hogy az idősekre sokkal kevésbé volt jellemző az alvajárás a fiatalabb felnőttekhez és a gyermekekhez képest.
A kiskorúakkal és idősebbekkel szemben a felnőttek jóval gyakrabban végeztek összetett tevékenységet alvajárás közben, például elektromos vagy konyhai eszközöket használtak, ami akár sérüléshez is vezethet. Az ilyen komplex viselkedés a nőknél több mint kétszer annyiszor fordult elő, mint a férfiaknál.
Az alvajárással járó veszélyes magatartás, például a ház elhagyása vagy az alvás közbeni autóvezetés szintén kevésbé volt jellemző az idősebbekre, mint a fiatalabb generációra.
Ezek lehetnek az alvajárás okai
„A legtöbb érintett csak egy-egy traumatikus alvási epizód után fordul orvoshoz. A kockázati tényezők azonosítása azonban segíthet megelőzni ezeket a nyomasztó élményeket – mondja dr. Szűcs Anna, a Magatartástudományi Intézet neurológus-pszichiátere, hozzátéve: Az alvajárás egy örökletes hajlam, de megjelenését egyes alvásbetegségek és életmódbeli szokások is befolyásolhatják. Ilyen például a megzavart alvás-ébrenlét ritmus, a rendszertelen és rossz alvás, az alkoholfogyasztás. Ha ezeket elkerüljük, csökkenthető az alvajáró-epizódok kialakulásának esélye.”
Csak az agy egy része alszik
„Az úgynevezett NREM (non-rapid eye movement) paraszomniák az alvási ciklus mélyalvási szakaszában jelentkeznek, jellemző tünetei a felülés, az ágyból való kikelés és járkálás. Az érintett agyának egy része mélyen alszik, míg egy másik agyterület ugyanakkor ébren van. Előfordulhat, hogy éles tárgyakat vesz kézbe, kisétál a házból, vagy éppen autóba ül, és elhajt. Nem kizárt, hogy a félig alvó személy eszik vagy szexuális tevékenységet végez” – magyarázza Vivian Correa, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének PhD-hallgatója, a Journal of Clinical Neuroscience című folyóiratban is megjelent tanulmány első szerzője.
A szakirodalom szerint az NREM-paraszomniák a gyermekek 10-15 százalékát érintik. Felnőttkorra ez az arány 3-4 százalékra csökken, időskorban még ritkább.
Az álom valósággá válik
A paraszomniák egy másik típusa (REM – rapid eye movement – magatartászavar) az alvás úgynevezett gyors szemmozgásos vagy álomszakaszában jelentkezik. Ebben az esetben hiányzik az REM-alvásra egyébként jellemző bénultság, így az érintettek „megvalósíthatják”, amit álmodnak. Menekülhetnek vagy éppen támadhatnak az álom tartalmának megfelelően, ezzel pedig sérüléseket okozhatnak másoknak vagy saját maguknak. A vizsgálatban az idős férfiaknál negyvenszer gyakoribb volt ez a magatartás, mint a fiatalabbaknál, és hetvenszer gyakrabban hajtottak végre bonyolult kéz- vagy karmozgásokat az ágyban.
Ha folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, érdemes nagyobb figyelmet szentelni annak, hogy az alvásunk valóban pihentető legyen, mert a kialvatlanság miatt akár gyorsabban is öregedhetünk. Ha kíváncsi vagy arra, hogy az életmódod megváltoztatásával hogyan kerülheted el a korai öregedést, olvasd el az erről szóló cikkünket is.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés