A bostoni Brigham and Women's Hospital új tanulmánya arra jutott, hogy a rendszertelen alvási szokások 34 százalékkal nagyobb cukorbetegség-kockázattal járnak együtt, mint az egyenletes alvás. Vagyis az eredmények a szerzők szerint az alvás rendszerességének fontosságára hívták fel a figyelmet a betegség megelőzése érdekében.
Összefüggésbe hozták a rendszertelen alvást és a cukorbetegséget
A 2-es típusú cukorbetegség a halálozás és a rokkantság első 10 vezető oka között van a világon. A krónikus betegségben szenvedők száma világszerte 2050-re több mint kétszeresére, 1,3 milliárdra emelkedhet. Magyarországon a cukorbetegek száma 1999-tól 2019-re a háromszorosára nőtt. 44 éves korig a nők, azt követően a férfiak körében több a 100 megfelelő korú lakosra jutó beteg – olvasható ki a KSH grafikonjaiból.
A bostoni kutatás vizsgálataiban több mint 84 000 brit lakos hét éjszakán át viselt gyorsulásmérőt – az órához hasonlatos eszközöket, amelyek figyelik a mozgást. A résztvevők átlagosan 62 évesek és kezdetben cukorbetegségtől mentesek voltak. A kutatók körülbelül 7,5 éven át figyelték meg az önkénteseket, és többnyire orvosi feljegyzéseken keresztül követték nyomon a cukorbetegségük alakulását. Azt találták, hogy azoknál, akiknek az alvás időtartama éjszakáról éjszakára több mint egy órával változik, 34 százalékkal megnövekedett a cukorbetegség kockázata. A rendszertelen alvás és a cukorbetegség közötti összefüggés azoknál az embereknél volt legegyértelműbb, akik hosszabb ideig aludtak, és akiknek alacsonyabb volt a betegség genetikai kockázata.
A cukorbetegség kockázatát rossz alvás esetén alig csökkenti a táplálkozás
A rossz alvásról már régóta köztudott, hogy a cukorbetegség egyik fő kockázati tényezője. Az alvás fontos a vércukorszint szabályozásához, a magas vércukorszint pedig a cukorbetegség egyik jellemzője.
Egy 2024 márciusában megjelent tanulmány szerint azoknál, akik napi hat óránál kevesebbet alszanak, feltűnően nagyobb a kockázata a betegség kialakulásának azokhoz képest, akik hét-nyolc órát töltenek alvással. Az eredmények 247 867, 38 és 71 év közötti brit felnőtt alvási és étkezési szokásainak értékeléséből származnak – a résztvevők 52,3 százaléka nő volt. Négy alvásidő-csoportba sorolták őket: normál (napi hét-nyolc óra), enyhén rövid (napi hat óra), közepesen rövid (napi öt óra) és extrém rövid (3-4 óra naponta). A 13 éves követési időszak alatt 7905 résztvevőnél (3,2 százalék) diagnosztizáltak 2-es típusú cukorbetegséget.
A kutatók azt találták, hogy bár az egészséges táplálkozás csökkenti a betegség kialakulásának kockázatát, az éjszaka hat óránál kevesebbet alvó emberek nem tudták ellensúlyozni a hatásokat az egészséges táplálkozással.
A bostoni tanulmánynak volt azonban néhány korlátja, többek között az, hogy a résztvevők életmódjára vonatkozó információkat legfeljebb öt évvel a gyorsulásmérővel végzett kutatás megkezdése előtt gyűjtötték össze. Emellett a hétnapos alvásfelmérés nem rögzíti a hosszú távú szundikálási szokásokat. Mivel a vizsgálat önkéntesei többnyire idősebb, egészséges és fehér bőrű emberek voltak, a kutatók azt tervezik, hogy elméletüket fiatalabbakon és más etnikai háttérrel rendelkezőkön is tesztelik. Remélik, hogy az eredmények több szinten is javíthatják a cukorbetegség megelőzését. Klinikai szempontból jobb betegellátást és kezelési terveket biztosíthatnak, és elősegíthetik a rendszeres alvási szokások kialakítását.
Ha szeretnél igazán jól aludni, az alábbi cikkünkből kiderül, hogy milyen hőmérsékleten kell tartanod a szobádat.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés