Osbáth Tibor hétéves kora óta, fokozatosan veszít látásából, mostanra leginkább fényeket és árnyakat érzékel csak már. Bodnár Krisztina szklerózis multiplexe miatt nem mozoghat szabadon, de ha férjével síel, szárnyakat kap. Az adaptív téli sportok többet jelentenek egyszerű testmozgásnál: az elvesztett képességek dacára a szabadságot adják meg sok embernek hazánkban is, mentális segítséget is nyújtva mindennapjaikban.
Az adaptív sport kifejezés egyre kevesebb ember számára hangzik szokatlanul: a szókapcsolat az olyan sportokat takarja, melyekben kisebb-nagyobb módosításokat hajtanak végre annak érdekében, hogy a legkülönbözőbb szervi hátrányokkal élők is űzhessék azokat. A paralimpiákon könnyen követhető, milyen sokféle módon lehet sportokat adaptálni az eltérő képességekre.
A látás, hallás gyenge mivolta vagy akár teljes hiánya sem lehet akadálya annak, hogy valaki sportolhasson, a végtaghiányra vagy az izmok gyengeségére is léteznek megoldások.
Hatalmas segítség sízőknek
Mára az sem lehetetlen, hogy ezeket akár hazánkban is elérhessék az érintettek. A tradicionálisan rizikósként megítélt téli sportok, mint a sí, a snowboard vagy a biatlon is élvezhetővé és biztonságossá tehetők a megfelelő eszközök használatával, melyekhez Magyarországon is hozzáférhetnek az érintettek. Az eszközök ára általában borsos, ha valaki sajátot vásárolna belőlük, de azok, akik a Normafa Síiskolába járnak sízni, snowboardozni vagy ülősízni, az iskola saját eszközeivel élvezhetik a szabadságot, a sebességet, és hazavihetik magukkal azt a tudást, amellyel igazi havon is próbára tehetik magukat.
Ha tetszett a cikk, olvasd el Oksana Masters paralimpikon életének történetét is!