Valószínűleg mindannyiunk számára félelmetes a világvége gondolata, mégis előszeretettel ijesztgetnek vele filmekben vagy könyvekben. Az ember kíváncsi rá, mit is jelent valójában az apokalipszis, hogy valóban olyan égszakadás-földindulás várható-e, mint amilyennek azt a filmekben ábrázolják.
A Biblia igen sajátosan fogalmazza meg a végidőket és a világvége történését. Nem olyan lesz, mint amilyennek gyakorta elképzeljük.
A Biblia mindkét részében van információ a világvégéről
Az Ószövetségben és az Újszövetségben egyaránt találhatunk információt a világvégéről. Az Ószövetségi részben a világ végével kapcsolatos legtöbb utalás viszonylag alárendelt részletként jelenik meg Isten jövőbeni munkájához képest, majd az Újszövetség folytatja ezt a gondolatmenetet néhány újdonság hozzáadásával. Például különbséget tesz a földi évezredet és az örök kort bevezető események között, valamint Krisztus személyes visszatérését is beleveszi a folyamatba.
A legtöbb információt a világvégéről Péter második levelében, a Jelenések könyvében és Máté evangéliumában találjuk meg.
Fontos kijelenteni, hogy amikor a Biblia a világvégéről, Armageddonról (amely eredetileg a jó és gonosz erők végső nagy összecsapásának helyszíne, de az esemény megjelölésére is szolgál) vagy az utolsó időkről beszél, akkor nem szó szerint a Földet érti alatta, inkább az emberiség világáról van szó, azokról, akik nem veszik figyelembe Istent, és így az ellenségeivé teszik magukat.
A világvége a Biblia szerint is katasztrófát hoz
A legtöbb bibliatudós szerint, az eseményre a millenniumnak nevezett ezeréves krisztusi királyság után fog sor kerülni (Jelenések könyve). Azt is elemzik, amit a Biblia elárul a világvége lefolyásáról, ugyanis a leírtak alapján azt lehet mondani, hogy az esemény célját tekintve világméretű katasztrófára lehet készülni.
Péter második levelének harmadik versét a következőképpen értelmezik:
Az „egek" a fizikai világra – a csillagokra, bolygókra, galaxisokra – vonatkozik, amelyet valamilyen hatalmas robbanás fog felemészteni, talán egy atomrobbanás, amely minden ma ismert anyagot felemészt és eltöröl. A világegyetemet alkotó minden elem elolvad a hőségben.
A jelenleg ismert világunk tehát semmivé lesz, ezt követően Isten új eget és új földet teremt, miután elpusztította a gonoszt a világból, és visszaállította a Biblia elején a Teremtés könyvében olvasható rendet, amikor a gonosznak semmi köze nem volt sem az emberhez, sem semmilyen teremtményhez.
Beigazolódnak a Biblia jövendölései
A végidők vagy utolsó idők sokak szerint most vannak. Egyes források úgy vélekednek, az első világháborút követően léptünk bele az utolsó időkbe, akkor kezdtek beigazolódni a Biblia jövendölései ezt az időszakot illetően.
Az utolsó időkben ugyanis ezeknek kell bekövetkeznie:
- nagy, világméretű háborúk;
- éhínségek;
- járványok;
- pusztító földrengések;
- egyre mértéktelenebbé válnak az emberek;
- elpusztítják az emberek a Földet;
- kihűl a szeretet a szívükből;
- a félelem lesz a legfőbb érzelem az emberekben;
- a többség elszakad a hittől;
- megjelennek a hamis próféták, akik sokakat megtévesztenek;
- előbbre való lesz a képmutatás, mint az igazság.
Tehát nemcsak a világot érintő eseményekről van szó, hanem arról is, hogy az emberek miként változnak meg az utolsó időkben.
A konkrétumok ellenére mégis gondot okoz értelmezni ezt a kifejezést: utolsó idők. A szakértők is találgatnak, hogy mi lehet a helyes megfejtése, ugyanis többféleképpen értelmezhető elmondásuk szerint. Szerintük nem mindig világos, „hogy a kifejezés azt az időszakot jelenti-e, ami azonos az íróval, vagy egy kicsit későbbit, vagy a legkésőbbi időket, a világ végét.”
Pontosan mikor lesz a világvége?
Az eseményeket tökéletes részletességgel tárja elénk a Biblia, és azt is leszögezi, hogy mindez meg fog történni. Arról azonban nem mond semmi konkrétumot, hogy mindez mikor megy majd végbe. Egyetlen dolgot árul el ezzel kapcsolatban:
Ám azt a napot vagy órát senki sem tudja, az ég angyalai sem, sőt még a Fiú sem, csak az Atya. Vigyázzatok, legyetek éberek, mert nem tudjátok, mikor jön el az idő.
– olvasható Márk evangéliumának 13. fejezetében.
Lényeges kiemelni, hogy a Biblia, a filmekkel ellentétben, nem megrémíteni akar ezekkel a tényekkel, sokkal inkább célja, hogy figyelmeztesse az emberiséget idejük végességére, és ráébresszen felelősségtudatunkra:
Nem késik el az ígérettel az Úr, mint némelyek késedelemnek tartják; hanem hosszan tűr érettünk, nem akarván, hogy némelyek elvesszenek, hanem hogy mindenki megtérésre jusson. (Péter második levele, 3. fejezet, 9. vers, Károli Gáspár fordítása)
Számos csodáról olvashatunk a Bibliában, ebben a cikkünkben pedig azt mutatjuk meg, amelyikre már tudományos bizonyíték is van.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés