Ezért sminkelték magukat a férfiak az ókorban

Pásztor Liliána
GettyImages-179797813
Olvasási idő kb. 4 perc

A sminket gyakran a modern szépségipar találmányának tartjuk, pedig története évezredekre nyúlik vissza. Az ókori Egyiptomban a szemfesték – vagy ahogyan akkor nevezték, a kohl – nemcsak esztétikai célokat szolgált, hanem védelmet nyújtott a természet viszontagságai és a spirituális veszélyek ellen is. De miért használták a férfiak is, és milyen szerepet játszott a mindennapjaikban?

Ha az ókori Egyiptomot említjük, valószínűleg mindenkinek a gazdagon díszített sírok, a lenyűgöző piramisok és a titokzatos fáraók jutnak eszébe. Ám a civilizáció hétköznapjai legalább ennyire izgalmasak voltak. Az egyiptomiak nagy gondot fordítottak külsejükre, és a smink, a kohl, a férfiak és nők megjelenésének is szerves részét képezte.

A kohl praktikus oldala: védelem a természeti erők ellen

Az ókori Egyiptom éghajlati viszonyai – a forró nap, az állandó homokviharok és a szemeket irritáló szennyeződések – kihívások elé állították az ott élőket. A kohl egyik legfőbb funkciója éppen ezekkel a környezeti hatásokkal szembeni védelem volt. A sötét festék, amelyet porrá őrölt ásványokból, például galenitből készítettek, nemcsak dekoratív célt szolgált, hanem praktikus előnyökkel is járt.

A spiritualitás központi szerepet játszott az ókori Egyiptomban
A spiritualitás központi szerepet játszott az ókori Egyiptomban

A szemfesték enyhén fertőtlenítő hatással bírt, így segített megelőzni a szemfertőzéseket, amelyek az egyiptomi környezetben gyakoriak voltak. Emellett a kohl rétege "magába szívta" a szemekbe érkező napsugarakat, hasonlóan a mai napszemüvegekhez, ez pedig különösen hasznos volt a tűző nap alatt dolgozó vagy utazó férfiak számára.

Spirituális jelentőség: a gonosz szem és a védelem

A kohl azonban nemcsak a fizikai védelem, hanem a spirituális biztonság eszköze is volt. Az egyiptomiak úgy hitték, hogy

a szemfesték megóvja viselőjét a „gonosz szem” ártó hatásától.

Ez a gonosz tekintet az irigységet, rosszindulatot és ártó energiákat jelképezte, amelyek szerintük betegséget vagy balszerencsét hozhattak. A kohl vastag, sötét vonalai spirituális pajzsként funkcionáltak, elűzve az ártó szellemeket és védelmet nyújtva a mindennapi életben.

Ez a hit olyannyira elterjedt volt, hogy még a gyermekeket is szemfestékkel látták el, hogy megóvják őket a rosszindulattól és a betegségektől.

Esztétika és státuszszimbólum

Az esztétikai szempont sem elhanyagolható: a kohl szépen kiemelte a szemeket, karakteresebb megjelenést kölcsönözve viselőjének. Az ókori Egyiptomban a szépség és az ápoltság a társadalmi rang kifejezője is volt, így nem meglepő, hogy a gazdagabb rétegek – beleértve a férfiakat – különös figyelmet fordítottak a sminkelésre. A fáraók portréin gyakran látni hangsúlyosan festett szemeket, amelyek nemcsak esztétikai, hanem hatalmi szimbólumként is funkcionáltak.

Az ókori Egyiptomban a megjelenésre is komoly hangsúlyt fordítottak
Az ókori Egyiptomban a megjelenésre is komoly hangsúlyt fordítottak

Hagyomány, amely túlélte az időt

Az ókori Egyiptom sminkkultúrája olyan mély nyomot hagyott, hogy hatása még ma is felfedezhető. A kohlhoz hasonló szemfestékek a modern kozmetikumok előfutárai, és a szem kiemelése továbbra is a szépségápolás egyik alapvető eleme. Egyiptomban a smink, különösen a kohl, jóval több volt, mint puszta szépségápolási termék. Praktikus funkciói révén védelmet nyújtott a természeti környezet kihívásaival szemben, spirituális jelentősége révén pedig megóvta viselőjét a gonosztól. A férfiak szemfestéke tehát nemcsak a múlt, hanem az emberi kultúra és esztétika fontos részét képezi, amelyet érdemes megérteni és értékelni.

Ha kíváncsi vagy arra, hogyan éltek a nők egyiptomban, figyelmedbe ajánljuk ezt a cikkünket is!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek