3 világrekordot megdöntött az óceánt átrepülő magyar pilóta, mégis lezuhant

fortepan 132546
Olvasási idő kb. 6 perc

Kevesen ismerik ma már a hajdanán világhírű magyar pilóta nevét, pedig Endresz György izgalmakkal teli élete mindenképp említést érdemel a hazai rekorderek között. Ő volt az első magyar, aki nemcsak az óceánt repülte át, de egészen Magyarországig szárnyalt Amerikából.

Endresz György a ma Románia területén található kis faluban, Perjámosban látta meg a napvilágot. A sváb család gyermeke már az első világháborúban is pilótaként harcolt a 64. repülőszázad tagjaként. 1915-ben orosz fogságba esett Lembergnél (Lviv), melyből két ízben is sikerült megszöknie. Írásos visszaemlékezése szerint  másodszor Szibériából szabadult ki, saját kezűleg hamisított papírokkal, majd vonaton és gyalog jutott el Svédországig. 

A világháború legeredményesebb hazai pilótáinak egyike volt, négy igazolt légi győzelmet szerzett. Mindössze egyre lett volna még szüksége, hogy a nemzetközi hadi repülés egyik legnagyobb dicsőségét elérje, és ászpilótává váljon. Erre minden valószínűség szerint meg is lett volna a lehetősége, ha nem esik viszonylag hamar hadifogságba

Endresz György pilótaként oktatott is, nem csak repült - itt éppen műszaki egyetemistákat
Endresz György pilótaként oktatott is, nem csak repült - itt éppen műszaki egyetemistákatMagyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Archívum / Negatívtár / özv Batta Ábrahámné gyűjteménye

Pilótaként szolgálta a hazát Endresz György

A hadifogságot követő kitérő után Endresz György hazatért Magyarországra, a Tanácsköztársaság idején pedig a a győri repülőszázad parancsnoka, toborzó tisztként is alkalmazták. Bár a vörösök seregében szolgált, részt vett Prónay Pál soproni hadjáratában is két évvel később. Ennek a felkelésnek volt köszönhető, hogy Sopronban népszavazást tartottak, így a város és a környékbeli falvak a trianoni békediktátumot követően is Magyarország részei maradhattak.

A békeszerződést követően továbbra is repült, immár nem a leszerelt hadsereg kötelékében, hanem az Aero Express légitársaság pilótájaként. Később a német Junkers repülőgépgyárnál dolgozott, majd a Magyar Aero Szövetség oktatótisztje lett.

A Justice For Hungary! a próbarepülése előtt
A Justice For Hungary! a próbarepülése előttMagyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Archívum / Negatívtár / Czapáry Jenőné gyűjteménye

Első magyarként repült át az óceán felett

Látva tehetségét, egy Amerikában élő magyar pilóta, Magyar Sándor vetett fel neki az óceánrepülést azt követően, hogy Lindbergh elsőként átszelte a távolságot a két kontinens felett. A vállalkozáshoz amerikai magyaroktól kaptak nagy összegű támogatást, majd az ügy mellé állt a magyar területi revíziót támogató angol Lord Rothermere is. 

Ő javasolta, hogy a repülőgépet kereszteljék Justice For Hungary, azaz Igazságot Magyarországnak névre.

A kísérlethez egy Lockheed Sirius típusú gépet választottak ki. A személyesen Lindbergh kérésére tervezett egyfedelű, kétüléses alsószárnyas típus 460 lóerős motorjával korának egyik legjobb minőségű, és ami még fontosabb, hosszú távú repülésre is alkalmas gépe volt. A magyar pilóták sok speciális változtatást hajtottak végre a járművön, például növelték az üzemanyagtartályok számát, módosítottak a futóművön és a függőleges vezérsíkon is. 

Endresz György magyar pilóta az Atlanti-óceánt tervezte átrepülni, sikerült is neki
Endresz György magyar pilóta az Atlanti-óceánt tervezte átrepülni, sikerült is nekiFortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Archívum / Negatívtár / Czapáry Jenőné gyűjteménye

Endresz György Magyar Sándor navigátorral együtt az Európához eső legközelebbi ponton, az új-fundlandi Harbour Grace-ben szállt fel 1931. július 15-én, délután 5 óra 20 perckor. Olyan felhős volt az ég, hogy mintegy 8 órán keresztül pusztán iránytű segítségével, vakon repültek, csak azt követően sikerült kapcsolatot teremteniük egy norvég gőzhajóval. Ők továbbították a híreket Magyarországra is, ahol hatalmas érdeklődés várta a pilóták érkezését Mátyásföldön. 

Az utolsó pillanatban csúszott be a hiba

Körülbelül 5000 kilométert tett már meg a Justice for Hungary! nevű monoplán minden probléma nélkül, azonban amint megérkezett Magyarország légterébe, a motor akadozni kezdett, és egy idő után teljesen leállt az üzemanyag-ellátás. Mint kiderült, a hibát az okozhatta, hogy a két pilóta túl korán kapcsolt át egy másik üzemanyagtartályra. Attól féltek ugyanis, hogy az a tartály nem tart ki a megérkezésükig. Ekkor valahol Győr felett járhattak, s mire Bicske közelébe értek, már tudták, hogy kényszerleszállást kell végrehajtaniuk. Felcsút és Csákvár között siklórepülésben landoltak. A rossz minőségű, göröngyös talajon a gép azonban előrebukott, és feldőlt, a bal szárny megsérült, a légcsavar is elgörbült. 

A kényszerleszállást az alcsúti jegyzői hivatalból jelentette a navigátor, mire a MALÉRT, az akkori hazai légitársaság egy gépet küldött értük. Ez vitte aztán őket Mátyásföldre, ahol hatalmas ováció várta a két hőst, érkezésük hírére még a kormányülést is berekesztették a parlamentben.

Két magyar, három világrekord

Endresz György és Magyar Sándor útja 5770 kilométeren, 26 órán és 20 percen keresztül vezetett Új-Fundlandról Magyarországig. Három világrekordot is sikerült ez alatt az idő alatt felállítani, hiába a kedvezőtlen időjárási viszonyok, minden addigi próbálkozásnál gyorsabban, alig 13 óra 50 perc alatt szelték át az óceánt.

Endresz György gépe Burbankben
Endresz György gépe BurbankbenFortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Archívum / Negatívtár / Czapáry Jenőné gyűjteménye

Az óránkénti 250 kilométeres átlagsebességük is elsőnek számított a kor pilótái között, ráadásul a leghosszabban Európa közepéig a kontinensen. Horthy Miklós a Várban fogadta a két magyar rekordert, akiket ki is tüntetett. 

Endresz azonban nem sokkal élte túl világrekordjait, a római, éves óceánrepülők kongresszusára tartva gépe leszállás közben meghibásodott, Ő és navigátora, Bittya György rádiótávírász is életét vesztette. Halála után tucatnyi utcát és teret neveztek el róla, például a Déli pályaudvar előtti teret is. A kommunista hatalomátvétel után azonban sem teljesítménye, sem revizionista repülője, sem ő maga nem kerülhetett szóba. A róla elnevezett a közterületeket 1945 után az irredenta áthallások miatt átnevezték. Ma már utca őrzi nevét többek között Budapesten, Egerben és Pécsett, és iskolát is neveztek el róla. (Címlapkép: Fortepan / Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum / Archívum / Negatívtár / özv. Batta Ábrahámné gyűjteménye)

Ha érdekel a repülés története, ezt a cikkünket is ajánljuk figyelmedbe. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek