Ezek a furcsa háborúk – bár nonszensz módon indultak – gyakran súlyos következményekkel jártak: gazdasági károkat okoztak, emberéletekbe kerültek, sőt, olykor egész országokat döntöttek romba.
Háború egy elkóborolt kutya miatt
Az első világháború után Európa tele volt feszültségekkel, a politikai viszonyok kiéleződtek. Az új határok, a katonai megszállások és a területi viták mindennaposak voltak – kiváltképp a Balkánon. Ebben a kaotikus időszakban történt, hogy egy görög katona kutyája véletlenül átkóborolt a bolgár határon, a két ország közötti senkiföldjén.
A történet szerint gazdája nem habozott, és hűséges négylábúja után ment. Ez azonban végzetes katasztrófát indított el, ugyanis a bolgár határőrök lelőtték, ami óriási felháborodást váltott ki Görögországban. Az incidens csak olaj volt a tűzre egy amúgy is feszült politikai légkörben, amelyet a világháború utáni területi viták tápláltak.
A görög kormány megtorlást követelt, és miután Bulgária nem tett engedményeket, hamarosan megszállták az országot, és elfoglaltak több falut.
Egészen Petrich városáig mentek, miközben 50 ember vesztette életét. Ekkor a Népszövetség közbelépett, és diplomáciai úton rendezte a konfliktust. A döntés értelmében Görögországnak vissza kellett vonnia csapatait, és kártérítést kellett fizetnie Bulgáriának.
Az elkóborolt kutya története a mai napig példája annak, hogy egy apró esemény milyen szörnyű következményekhez tud vezetni.
Édes szörnyűség, avagy a süteményháború
Gondoltad volna, hogy akár egy halom péksütemény miatt is háború törhet ki? 1838-ban pont ez történt, miután Mexikóváros nagy része egy katonai puccs során elpusztult. A zavargások egyik károsuljta egy ott élő francia cukrász, Monsieur Remontel lett, aki azt állította, hogy üzletét katonák fosztották ki, amivel hatalmas károkat okoztak neki.
A mexikói tisztviselők nem foglalkoztak Remontel panaszával, aki ezek után kártérítési kérelmet nyújtott be a francia kormányhoz: hatalmas összeget, nem kevesebb mint 600 000 pesót követelt.
Franciaország kötelezte Mexikót Remontel kárpótlására, ám mivel az ország nem volt hajlandó kifizetni ezt az összeget – hiszen súlyos gazdasági válsággal küzdött –, hadihajókat küldött Veracruz kikötőjéhez, és hadat üzent.
A konfliktus „süteményháború” néven híresült el: a franciák a kikötőt bombázták, és katonákat szállítottak a partra. A háború kevesebb mint egy évig tartott, de több száz halottat és sebesültet hagyott maga után. A konfliktus végül az Egyesült Királyság közvetítésével zárult le: Mexikó kifizette a kártérítést.
A disznóháború
1859-ben egy apró szigeten, a San Juan-szigetcsoportnál (a mai Washington állam és Kanada között) eszkalálódott az Egyesült Államok és Nagy-Britannia közötti konfliktus, amelyben a vita tárgya egy disznó volt. Abban az időben a sziget amerikai telepeseknek és a Hudson's Bay Company brit alkalmazottainak is otthont adott, mindkét fél a termékeny talajon gazdálkodott. Egy alkalommal azonban egy brit telepes disznaja betévedt az egyik amerikai farmer, Lyman Cutlar földjére, ahol feltúrta a veteményest. Cutlar mérgében agyonlőtte az állatot.
A brit gazda azonnal kártérítést követelt, azonban Cutler nem fizetett. Ez a látszólag jelentéktelen eset végül súlyos diplomáciai konfliktushoz vezetett: mindkét fél katonai erőket küldött a szigetre, és sokáig úgy tűnt, hogy fegyveres összecsapásra kerül sor. A konfliktus hátterében azonban valójában az Egyesült Államok és Nagy-Britannia közötti gyarmati érdekek ütközése állt, a sziget stratégiai helyzete miatt különösen fontos volt mindkét fél számára. Végül egyik fél sem akarta, hogy a vita valóban háborúvá fajuljon, így leültek tárgyalni, majd az Egyesült Államok és Nagy-Britannia megegyezett a sziget sorsáról.
Ez volt a történelem legvéresebb háborúja, de fogadunk, hogy nem hallottál róla. Ha kíváncsi vagy, melyik volt ez a háború, kattints ide, és olvasd el cikkünket.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés