5 gyakori kézjel, ami akár nagyon kellemetlen helyzetbe is sodorhat

GettyImages-2157129671
Olvasási idő kb. 5 perc

Mókás lehet az öklünkkel valakinek barackot nyomni a fejére, de van olyan, aki ezt a pusztán barátságnak szánt, tréfás gesztust sértőnek találja. Az általunk viccesnek vagy kedvesnek vélt, látszólag ártalmatlan kézmozdulatok a világ számos részén durva, sértő, udvariatlan, olyakor obszcén dolgokat is jelenthetnek.

Az emojikra rövidülő kommunikáció világában nem árt, ha tisztában vagyunk azzal, hogy egy-egy szó vagy érzelem helyettesítésére használt jel pontosan milyen üzenetet hordoz. Egy mosolygó vagy egy könnyezve nevető arcot, egy kedves kis virágot vagy egy szívet nyilván senki nem fog félreérteni, ám egy felfelé mutatott hüvelykujj vagy a hüvelyk és a kisujjunkkal megformált szarv mást üzen a különböző platformokon attól függően, hogy melyik kultúrában használják.

Nem mindenhol üzenik ugyanazt a kézjelek

Akár írásban, akár személyesen kommunikálunk, jó, ha tudjuk, hogy az emojiként használt kézjelek vagy a kézmozgással kísért megnyilvánulások nem feltétlenül tekinthetők univerzális kommunikációs eszköznek. A kézmozdulatok jelentése ugyanis eltérő lehet a kultúrák között, így az egyik országban szokásos gesztusokat egy másikban akár sértőnek is tekinthetik.

Összegyűjtöttük, melyek lehetnek azok a gyakran használt kézmozdulatok, amelyekkel jobb, ha vigyázunk.

A kézjelek kultúránként és országonként eltérő üzenetet hordozhatnak
A kézjelek kultúránként és országonként eltérő üzenetet hordozhatnakPool / Getty Images Hungary

Fityisz vagy füge

Amikor fityiszt vagy más néven a fügét mutatunk, a hüvelykujjunkat a behajlított mutató- és középső ujjunk közé szorítjuk. Ez a leginkább gyermekkorban használt mozdulat a mi kultúránkban nem a barátságos megnyilvánulás eszköze. A kézmozdulatról még egy népi bölcsesség is született, és ha azt mondjuk valakinek, hogy „fityisz az orrodra”, az semmiképpen nem egy hízelgő, sokkal inkább egyfajta csúfolódó megjegyzés. Ellenben

az Egyesült Államokban a füge egy kedves játék szerves része. 

A fityisz nem egy hízelgő kézjel arra nézve, akinek mutatják
A fityisz nem egy hízelgő kézjel arra nézve, akinek mutatjákzadveri / Getty Images Hungary

De nem csak hazánkban, hanem Japánban, Oroszországban, Olaszországban, Törökországban vagy Indonéziában sem veszik jó néven, ha fityiszt mutatnak az ott élőknek – ezeken a helyeken obszcénnek számít ez a kézmozdulat.

Felfelé mutató hüvelykujj 

A felfelé mutató hüvelykujj évtizedek óta a helyeslés és a jóváhagyás jele, nem véletlen, hogy a közösségi médiában és a rövid írásos üzenetekben is ezt a legelterjedtebb emojit használjuk abban az esetben, ha egyetértünk valamivel, vagy azt jelezzük, hogy tudomásul veszünk valamit. 

A felfelé mutató hüvelykujjnak a legtöbb esetben pozitív jelentése van
A felfelé mutató hüvelykujjnak a legtöbb esetben pozitív jelentése vanCrispin la valiente / Getty Images Hungary

Ám a világnak van olyan része, ahol ez az ártalmatlannak tűnő kézjel lényegében egyenértékű azzal, hogy valakinek a felfelé tartott középső ujjunkat mutatjuk. 

Éppen ezért Nigériában, Ausztráliában, Görögországban, Iránban, Oroszországban és Szardínián nem javasolt felfelé tartott hüvelykujjat mutatni.

OK-jel

A hüvelykujjunk és a mutatóujjunk hegyének összeérintésével formázott O betű Franciaországban és Németországban nem az OK jele, hanem egy durva megnyilvánuláshoz kapcsolódó kézmozdulat.

„Minden rendben van” – ez a kézjel nem mindenkinek jelenti ugyanazt
„Minden rendben van” – ez a kézjel nem mindenkinek jelenti ugyanaztAbraham Gonzalez Fernandez / Getty Images Hungary

Ugyanez érvényes Brazíliában is, ahol Richard M. Nixon egykori amerikai elnök egyszer elkövette azt a hibát, hogy a repülőgépből kiszállva OK-jelet mutatott, amit nem vettek jó néven a brazilok.

Az utóbbi időben azonban ez a kézmozdulat már Amerikában is kikopott a hétköznapi használatból. Ennek az az oka, hogy a kézjel a felsőbbrendűség egyik szimbólumává vált.

A béke jele

A V-alakban feltartott mutató- és középső ujj általában a béke jelének számít. De egyáltalán nem mindegy, hogy a tenyerünk melyik irányba néz. Ha a tenyér előre néz, e kézmozdulatot a legtöbb ember a béke jeleként értelmezi. Amikor azonban a tenyér magunk felé néz, és még akár fejjel lefelé is fordítjuk, akkor Amerikában és az Egyesült Királyságban annyit tesz, mintha a középső ujjunkat emelnénk a magasba.

Bár a középső ujj felmutatását a legtöbb ember sértő kézmozdulatnak tekinti szerte a világon, ez nem feltétlenül igaz az arab országokban. Az úgynevezett arab középső ujjat sokan a dac szimbólumának, sőt cselekvésre való felhívásnak tekintik.

Keresztbe tett ujjak

Akkor, amikor abban reménykedünk, hogy valami szerencsésen meg fog történni, babonából gyakran összefonjuk az egyik kezünkön a mutató- és a középső ujjunkat. Vietnamban azonban teljesen mást jelent ez a kézjel, ott a keresztbe tett ujjak a női nemi szervekre emlékeztetik az embereket, éppen ezért ez a kézmozdulat vulgárisnak, tiszteletlennek számít, és akár konfliktushoz is vezethet.

A keresztbe tett ujjak negatív jelentést hordoznak Amerikában és egyes európai országokban is abban az esetben, ha mutatója a kezét eközben a háta mögé is rejti. Ezzel ugyanis bizonyos kultúrákban azt üzenheti valaki, hogy hazudik.

A kézfogásunk nem csupán a jellemünkről, hanem az életünkkel kapcsolatban jóval több mindenről is árulkodik. Akár azt is jelezheti,  meddig fogunk élni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek