A földrengés sújtotta izlandi város lakói rövid időre visszatérhettek otthonaikba, de csak azért, hogy összeszedjék a holmijukat. Senki sem maradhat otthonában, mivel a tudósok szerint vulkánkitörés várható, annak ellenére, hogy a rengések az elmúlt napokban gyengültek.
„Ha olyan izlandiakkal beszél, akik egész életükben itt éltek, azt mondják, hogy soha nem éreztek még ilyesmit” – mondta a BBC-nek a szerb származású, évek óta Izlandon élő Pedrag, utalva a nagy erejű rengésekre, amelyek több órán át rázták a halászkikötőt. Pedrag és élettársa azóta egy szükségszálláson kaptak helyet, de ma visszaengedték őket Grindavikba, hogy összepakolják néhány holmijukat. A férfi elmondta, hogy bár nem tapasztalt károkat azon a területen, ahol lakik, látott képeket a sérült városközpontról és kapott hírt arról, hogy az út egyes részeken egy métert is megsüllyedt, másutt hatalmas repedések szelik ketté. A parti őrség által készített légi felvételeken látható, hogy a város közepén egy szakadék húzódik, és a magma felemelkedésével füst áramlik ki a tátongó hasadékokból.
Az izlandi földrengés a vulkánkitörés előjele volt
„Ez az egyik legnagyobb evakuálás, ami valaha is volt. Ez egy hatalmas incidens. Nagy hatással van minden izlandira” – mondta Aslaug Yngvadottir Tulinius, az izlandi Vöröskereszt munkatársa az ügyről. A helyiek azért is rendültek meg ennyire, mert Izlandon a kitörések általában lakatlan területeken történnek. Most viszont a vulkanológusok szerint a lávafolyamok veszélyeztetik a várost. A szakértők hangsúlyozták, hogy a Reykjanes-félsziget alatt futó 15 kilométer hosszú magmafolyó még mindig aktív. Thor Thordason, az Izlandi Egyetem vulkanológiaprofesszora elmondta, hogy a magma most kevesebb mint 800 méterrel a felszín alatt van, és úgy tűnik, hogy a kitörés a küszöbön áll. „Sajnos úgy tűnik, hogy a legvalószínűbb kitörési oldal Grindavik város határán belül van” – tette hozzá.
A város mindössze 15 km-re délre fekszik a Keflavik nemzetközi repülőtértől, de a repülők továbbra is a szokásos módon érkeznek és indulnak. A 2010-es izlandi vulkánkitörésből származó hamufelhő több tízezer járat törléséhez és komplett európai leálláshoz vezetett, de a szakértők szerint nem valószínű, hogy ez most megismétlődik.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés