Tízszeresére emelkedett ezeknek a mérgezésnek a száma: te is veszélyben lehetsz

sulyos beteg gyermek
Olvasási idő kb. 3 perc

Hiába hívta fel a figyelmet a veszélyekre korábban a hatóság, az elmúlt évekhez képest idén a tízszeresére emelkedett a gombamérgezések száma.

"Tapasztalataink szerint októberben jellemzően magasabb az eseményszám, az idei évben azonban sajnálatos módon kiugrónak mondható, ami indokolttá teszi a figyelemfelhívást" – tájékoztatta a sonline.hu-t a Nébih. A lap a Somogy vármegyében is magas mérgezéses esetszám miatt kereste fel a Nébihet. 

2024-ben januártól szeptemberig a Nébih 63 eseményhez kapcsolódóan kapott mintát az egészségügyi ellátó intézményektől, ez havonta átlagosan hét eseményt jelent. Októberben már több mint 70 esemény történt, ami október 24-ig száz fölé emelkedett, közölte a lesújtó adatokat a Somogy vármegyei hírportállal a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). 

Nemcsak a gyilkos galóca mérgező, a Nébih több faj veszélyeire is figyelmeztet
Nemcsak a gyilkos galóca mérgező, a Nébih több faj veszélyeire is figyelmeztetadrianam13 / Getty Images Hungary

Két fajhoz köthető a legtöbb méregeséses eset

A hatóság szerint két gombafaj, a nagy döggomba és a világító tölcsérgomba okozza jelenleg a legtöbb mérgezést. Nem csak ezektől kell azonban tartani, hiszen a magyar erdőkben a galócák közül szinte minden faj előfordulhat: a gyilkos galóca, a légyölő galóca, a párducgalóca és a citromgalóca is. Emellett más mérgező nemzetségek fajai is nagy számban teremnek erdőikben, például susulykák vagy mezei tölcsérgombák. Utóbbiak és

a feny­ves sisakgomba igazi előfordulási szezonja csak most következik.

A veszély elkerülése érdekében nem árt óvatosnak lenni

A Nébih arra is felhívta a figyelmet, hogy az ellenőrizetlen gombák súlyos megbetegedést okozhatnak. Bizonyos fajok esetén, mint például a gyilkos galóca, a törpe őzlábgomba, a fenyves sisakgomba, a mérges pókhálósgomb, a a kórkép életveszélyes, halálos is lehet. Aki nem vizsgázott gombaszakértő, éppen ezért soha ne készítsen el saját szedésű, vadon termő gombából úgy ételt, hogy előtte a gombákat nem ellenőriztette. 

A magunk szedett gombát a bevizsgálást követően érdemes még a gyűjtés napján felhasználni, nem szabad napokig tárolni. Ha nincs idő elkészíteni, akkor az élelmiszerbiztonsági hatóság azt javasolja, hogy hideg helyen vagy jól szellőző körülmények között tároljuk.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek