Még mindig rengetegen halnak meg a magyar utakon közlekedési balesetben, de már nem a gyorshajtás a leggyakoribb oka ennek – írja a Vezess.hu.
Öt éve idén volt a legtöbb baleset Magyarországon
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerint az elmúlt fél évben szinte minden fontos közlekedési baleseti statisztika romlott. 10,5 százalékkal nőtt a közlekedési balesetben meghaltak vagy megsérültek száma és hat hónap alatt 879-cel több emberhez kellett mentőt hívni az utakra (a teljes félévben ez a szám 9274). Ezzel az idei az elmúlt öt év legrosszabb első féléves statisztikája.
Az első félévben 3 százalékkal emelkedett a közlekedési balesetekben meghaltak száma (218 vs. 211) is, ami azért furcsa, mert 2,1 százalékkal csökkent a halálos közúti közlekedési balesetek száma (189-re 193-ról). Ennek a két adatnak egymáshoz képest ellentétes irányba kéne mozdulnia, mert a gépjárművek évről évre egyre biztonságosabbá válnak. Ezen felül a gyalogosgázolások csökkenését is egyre precízebb rendszerek segítik. Ennek ellenére növekszik a szabálytalanságok és a gyorshajtások száma, utóbbiból minden korábbinál több volt idén.
9,2 százalékkal nőtt a közúti közlekedési balesetek során súlyosan sérültek száma (2199-re 2013-ról), és 11 százalékkal emelkedett a könnyen sérültek száma (6857-re 6171-ről) is.
Jó hír, hogy csökkent viszont az ittasan okozott balesetek száma, 14,6 százalékkal (398-ra 466-ról). A 6818 személysérüléses balesetből 398-at okoztak ittasan, ami azt is jelenti, hogy 6420-at józan járművezetők, kerékpárosok, rolleresek és gyalogosok okoztak.
Már nem a gyorshajtók okozzák a legtöbb balesetet
Idén nem a gyorshajtók, hanem az elsőbbségi szabályok megszegői okozták a legtöbb balesetet, 33 százalékos aránnyal összesen 2254 baleset írható a számlájukra. 28 százalékos aránnyal és 1917 balesettel második helyen áll a gyorshajtás.
Időközben megjelentek a statisztikában a rollerek, segway-ek, és elektromos egykerekűek, összefoglaló nevükön a mikromobilitási eszközök, amelyek 178 személysérüléses közlekedési balesetet okoztak – az ORFK szerint már közel annyit, mint országszerte a gyalogosok, pedig sokkal kevesebb van belőlük.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés