Már most is gondot okoz a gazdáknak egyes élelmiszereknek vagy alapanyagaiknak a termesztése – derül ki a HelloVidék cikkéből. A jövőben a klímaváltozás hatására csak romlani fog a helyzet, így – bár különböző okok miatt – ezek az élelmiszerek előbb-utóbb akár teljesen el is tűnhetnek a boltok polcairól.
Több kártevőt hoz a klímaváltozás
A kávé például azért kerülhet veszélybe, mert a melegebb, csapadékosabb időjárás hatására olyan magasan fekvő helyekre is eljuthatnak kártevők és fertőzések, ahova eddig nem, vagy csak nagyon ritkán volt esélyük. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a vadon élő kávéfajtáknak már eddig is kipusztult a mintegy 60 százaléka, ami összességében sokkal sérülékenyebbé teszi a megmaradt kávéfajokat a környezeti változásokkal, fertőzésekkel szemben.
A banán is fertőzések miatt kerülhet veszélybe. A fusarium wilt nevű gombát egyelőre nem nagyon sikerül megállítani, és az időjárás melegedésével egyre több területre juthat el ez a kártevő. A biodiverzitás csökkenése – a banántermelés 99,9 százaléka egyetlen fajra, a Cavendish-re épül – itt is csak növeli a gondokat.
A veszélyeztetett élelmiszerek közé kerülhet a szőlő és az olívabogyó is
A szőlőtermesztésre a klímaváltozás hatására emelkedő hőmérséklet van nagyon rossz hatással. Egy tanulmány szerint 2 Celsius-fokos globális hőmérsékletemelkedés esetén a termőterület 56 százalékkal csökkenhet, a sajnos már egyáltalán nem elképzelhetetlen 4 fokos melegedés pedig a termesztésre alkalmas földterületek 85 százalékát tenné használhatatlanná.
Az olívabogyót termő olajfa nagyon érzékeny a klímaváltozással együtt járó olyan szélsőséges időjárási eseményekre, mint például a korai fagyok, a heves esőzések vagy a szélviharok. Ráadásul az emelkedő hőmérséklet kedvez a gyümölcslegyek és egyes baktériumok elterjedésének.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés