Kevesen ismerik a szabadságnak ezt a típusát, de nem biztos, hogy megéri igényelni

szabadsag-tipus (1)
Olvasási idő kb. 5 perc

Létezik egy szabadságtípus, ami a szülőknek jár, és szülői szabadságnak hívják. Ez sok plusznapot biztosít, de nem feltétlenül jó ötlet kihasználni.

A munka törvénykönyvében 2023. január 1-jétől bővült a szabadságok köre a szülői szabadsággal. Ez a gyermekes munkavállalók (azaz a munkavállaló anyának és munkavállaló apának is) jár, vagyis többször mehetnek el szabadságra. Azonban akármennyire is jól hangzik, hátulütője is van a dolognak.

Milyen típusú szabadság a szülői szabadság?

A munkavállalót a törvény szerint gyermeke 3 éves koráig 44 munkanap szülői szabadság illeti meg. Ez szép nagy szám, főleg, hogy mellette ugyanúgy jár az alapszabadság, aminek a mértéke 20 munkanap, és minden egyéb pótszabadság, amit az évek során elért az ember. Azonban a szülői szabadság nem ennyire egyszerű, van egy feltétele, ami más szabadságokra nem jellemző. Ez pedig ahhoz kötődik, hogy mióta áll fenn a szülő adott munkaviszonya. Ehhez legalább egy éve kell dolgoznia annak, aki igénybe akarja venni. Egy kis engedmény, hogyha a gyerek születésekor még nincs meg az egy év, de később ez teljesül, akkor igénybe veheti a munkavállaló a szülői szabadságot. A szabadság jár azoknak, akiknek saját gyermeke született, és azoknak is, akik az örökbefogadás mellett döntöttek.

A szülői szabadság egy viszonylag új szabadságtípus
A szülői szabadság egy viszonylag új szabadságtípusSara Monika / Getty Images Hungary

A szülői szabadság tartalma

Tehát a munkavállalót a gyermeke hároméves koráig 44 munkanap szülői szabadság illeti meg. Ezen az időszakon belül maga döntheti el, hogy mikor és milyen ütemben szeretné kivenni. A munkáltató ezzel a szabadsággal nem rendelkezik, vagyis teljes egészében a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A munkavállalónak legalább 15 nappal a szabadság kezdete előtt jeleznie kell, hogy szeretné igénybe venni. A már megkezdett szülői szabadságot a munkáltató nem szakíthatja meg, azaz szülői szabadságról semmilyen körülmények között nem lehet visszahívni a munkavállalót. Apró mozgásteret azért kaptak a munkáltatók, lehetőségük van arra, hogy kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadság kiadását legfeljebb 60 nappal elhalasszák. Mindezt írásban kell indokolni. A szülői szabadság alatt nem lehet elbocsátani a munkavállalót.

Ez a szabadság gyermekenként jár és mindkét szülőt megilleti. Például, ha a szülők egy egyéves és egy két és fél éves gyermeket nevelnek, akkor – ha legalább egyéves munkaviszonyuk van – mindketten jogosultak 88 munkanap szülői szabadságra. Ez a szabadságtípus továbbvihető, így ha a munkaviszony megszűnik, a munkáltatónak igazolást kell kiállítani arról, hogy a szülő a gyermekenként járó 44 munkanapból mennyit használt már fel, és így hány napot „visz tovább” a következő munkaviszonyába. Ezeket a napokat nem lehet pénzre váltani. Igénybe venni sem kötelező, de ha a gyermek betölti a hároméves kort, akkor elvesznek a fel nem használt napok.

Mi a nagy hátulütője a szülői szabadságnak?

Eddig nagyon jól hangzik ez a szabadságtípus, igaz? A helyzet nem ennyire fekete-fehér, van egy nagy hátulütője is. A szülői szabadság időtartamára járó díjazás nagyon alacsony. A munkavállaló ezekre a napokra csak a távolléti díj 10 százalékára jogosult, amelyet még csökkenteni kell az erre az időszakra a munkavállalónak megfizetett gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozást segítő ellátás összegével is. Tehát lényegében a fizetése jelentős részéről le kell mondania erre a 44 napra. Éppen ezért nem is használják ki tömegesen ezt a szülők.

A szülői szabadság 44 nap
A szülői szabadság 44 napWestend61 / Getty Images Hungary

Nem keverendő össze a szülési szabadsággal

A szülői szabadság nem ugyanaz, mint a szülési szabadság. A szülési szabadságra minden anya jogosult a gyermek születése idején, ennek a mértéke egybefüggő 24 hét, amiből 2 hetet mindenképpen igénybe kell venni. Illetve létezik az apasági szabadság, amit az apa igényelhet a gyermeke születését követően, vagy örökbefogadás esetén legkésőbb az örökbefogadást engedélyező határozat véglegessé válását követő második hónap végéig. Ez 10 szabadnapot jelent, amelyet akkor kell a munkáltatónak kiadnia, amikor a munkavállaló kéri, de legfeljebb két részletben. Az apasági szabadság első öt munkanapjára távolléti díjra, a hatodik munkanaptól pedig ennek 40 százalékára jogosult a munkavállaló.

Már most érdemes kigondolni, hogy a 2024/2025-ös tanév során mikor mennétek szabadságra. Az alábbi cikkünk segít a tervezésben.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek