Ez az, ami tényleg segít, ha nem akar kidugulni a füled

GettyImages-910053062
Olvasási idő kb. 4 perc

Bizonyára te is ismered a kellemetlen érzést, amikor utazás közben hirtelen bedugul a füled. Vajon mit lehet tenni, ha nem akar elmúlni?

A füldugulás általában a légnyomásváltozás következménye. Ezért is tapasztalhatod a hegyekben, emelkedőkre hajtva, vagy a repülőgépen ülve, fel- és leszállás közben. A nyomás érzése a fülben nem csupán kellemetlen, hanem a hallás képességének megváltozásával vagy csökkenésével jár, ami megzavarhat bizonyos tevékenységekben, és akár kockázatos is lehet, hiszen előfordulhat, hogy emiatt nem hallasz meg valamit, amit fontos lenne. Cikkünkből megtudhatod, mi a legjobb megoldás ellene.

A füldugulás további lehetséges okai

A nyomásváltozáson túl a füldugulás kialakulásában közrejátszhatnak más tényezők is. Ide tartozik például a fülfertőzés, amelynek során a keletkező folyadék a dobhártya mögötti területen gyülemlik fel. Hasonló tünettel járhat az úgynevezett úszófül is, ami a külső hallójárat heveny, gyulladásos megbetegedése.

Aki utazott már repülőn, szinte biztosan megtapasztalta a füldugulást
Aki utazott már repülőn, szinte biztosan megtapasztalta a füldugulástAtstock Productions / Getty Images Hungary

Emellett a háttérben orrmelléküreg-gyulladás vagy allergia is állhat, illetve felmerülhet a gyöngydaganat gyanúja is, amelynek következtében a dobüreget az orrüreggel összekötő fülkürt (orvosi nevén az Eustach-féle kürt)

nem tudja kiegyenlíteni a fül és a külvilág közötti nyomáskülönbséget.

Így tehetsz ellene

A füled idővel magától is „kidugul”, de ha ezt nem akarod kivárni, több módszer is létezik, ami segíthet. A szakemberek mindenekelőtt azt javasolják, hogy próbáld megnyitni a fülkürtödet, hiszen ennek éppen az a funkciója, hogy kiegyenlítse a légnyomást. Erre kétféle megoldás létezik:

  • Valsalva-manőver: csukd be a szád, és a kezeddel fogd be az orrnyílásaidat, majd tegyél úgy, mintha megpróbálnád kifúni a levegőt.
  • Toynbe-manőver: csukd be a szád, fogd be az orrod, majd nyelj egyet.

A fentiek hatására az általában zárva tartó Eustach-féle kürtök megnyílnak, így ha nincs egyéb kiváltó ok, például allergia vagy fertőzés, a füldugulás megszűnik. Ez gyakran akkor is megtörténik, ha önkéntelenül nyelsz vagy ásítasz egyet.

Gyakran egy nyelés is elegendő, hogy kiduguljon a fül
Gyakran egy nyelés is elegendő, hogy kiduguljon a fülAnimaflora / Getty Images Hungary

Ha azonban a füldugulást az orrmelléküreg-elzáródása és/vagy gyulladás okozza, akkor a tengervizes orrspray lehet a megoldás. Csak arra kell figyelned, hogy helyesen használd: ahhoz, hogy kiváltsa a kívánt hatást, fontos, hogy a permetet az orrod hátsó része felé irányítsd.

Ha ezt tapasztalod, fordulj orvoshoz

Ha a füldugulás mellett olyan kísérőtüneteket tapasztalsz, mint a fájdalom, a szédülés, a tartós hallásvesztés vagy a fülcsengés, akkor feltétlenül fordulj orvoshoz, mert komolyabb probléma állhat a háttérben. Ilyen eseteben a kiváltó októl függően antihisztaminok, dekongesztánsokra, orrspray-k alkalmazására, vagy akár műtéti beavatkozásra is szükség lehet.

Tudtad, hogy a fülcsengés, fülzúgás során jelentkező fantomhangok álmatlansághoz és pánikrohamhoz vezethetnek? Erről ide kattintva olvashatsz bővebben.

Kutyabarátok, készüljetek!

Jön a DOGZ, az év legnagyobb kutyás fesztiválja! Falkasétákkal, állatorvosi tanácsadással, kutyás bemutatókkal, kutya&gazdi fotózással és sok más ingyenes programmal várunk szeptember 7-én a Városligeti Nagyréten. 

Váltsatok jegyet a DOGZ fesztivál színpad izgalmas előadásaira is!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek